Açık deniz yapılarının dalga enerji spektrumu ile dinamik analizi
Dynamic analysis of offshore structures with wave energy spectrum
  1. Tez No: 166091
  2. Yazar: EMRE MELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN ELMAR BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
m AÇIK DENİZ YAPILARININ DALGA ENERJİ SPEKTRUMU İLE DİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Emre MELEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2005 ÖZET Bu çalışmada, dalga enerji spektrumu, açık deniz yapılarının dinamik analizinde kullanılmıştır. Çözüm yöntemi tek serbestlik dereceli, hafif sönümlemeli ve kesme yapısı olarak modellenmiş bir ceket tip platform üzerinde incelenmiş ve dalga enerji spektrumu kullanarak, kesme yapısının, frekans aralığında dinamik analizini yapacak bir bilgisayar programı yazılmıştır. Çalışmanın son kısmında, incelenen çözüm yöntemi ve yazılan program sayısal bir örnek üzerine uygulanmış ve istatistiksel tepki parametreleri hesaplanmıştır. Ayrıca stokastik ve deterministik sonuçlar karşılaştırılmış ve dalga enerji spektrum modelinin sonuca etkisi incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624.02.03 Enerji spektrumu, açık deniz yapıları, stokastik analiz 63 Doç. Dr. Can E. BALAS
Özet (Çeviri)
IV DYNAMIC ANALYSIS OF OFFSHORE STRUCTURES WITH WAVE ENERGY SPECTRUM (M.Sc. Thesis) Emre MELEK GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE 2005 ABSTRACT In this study, wave energy spectrum was used in the dynamic analysis of offshore structures. The solution procedure was investigated on a single degree of freedom jacket platform with light damping and a computer program which will make dynamic analysis in frequency domain was written. In the last part of the study, the solution procedure and the written computer program was applied to a numerical example and statistical response parameters were calculated. Also, stochastic and deterministic results are compared and the effect of wave energy spectrum type on final result was investigated. Science Code Key Words Pages Thesis Advisor 624.02.03 Energy spectrum, offshore structures, stochastic analysis 63 Ass. Prof. Dr. Can E. BALAS