Ankara'da tüketime sunulan bazı balıklarda Listeria türlerinin izolasyonu ve bulunma sıklığı
Occurence and incidence of Listeria species isolated from fish samples in Ankara
  1. Tez No: 166092
  2. Yazar: ŞENAY BALCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ANKARA'DA TÜKETİME SUNULAN BAZI BALIKLARDA LISTERIA TÜRLERİNİN İZOLASYONU VE BULUNMA SIKLIĞI (Yüksek Lisans Tezi) Şenay BALCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu araştırmada, Ankara ilinin çeşitli semtlerindeki satış noktalarından toplanan 48'si deniz ve 20'si tatlı su olmak üzere toplam 68 balık örneğinde Listeria türlerinin varlığı araştırılmıştır. İncelenecek örnekler, steril koşullar altında kısa sürede laboratuara ulaştırılmış ve aynı gün değerlendirilmiştir. Balık örneklerinde Listeria türlerinin varlığı USDA/FSIS tarafından önerilen yönteme göre yapılmıştır. Araştırmada aynı örneğe ait 3 ayrı bölgesi (gövde, solungaç, bağırsak) incelenmiştir ve incelenen tüm balık örneklerinden toplam 246 Listeria izolatı tanımlanmıştır. Bu izolatların 173'ü (%70,33) tatlı su balıklarından, 73'ü (%29,67) tuzlu su balıklarından elde edilmiştir. Tuzlu su balıklarının gövdesinden izole edilen 10 Listeria türünün 4'ü (%40) L. innocua, 2'si (%20) L. welshimeri, 4'ü (%40) L. murrayi olarak identifiye edilirken tuzlu su balıklarının solungaçlarından ise 57'si L. murrayi, 4'ü L. innocua ve 2'si L.grayi olmak üzere toplam 63 Listeria türü tespit edilmiştir. Tatlı su balıklarının gövdesinden izole edilen 137 Listeria türünün 53'ü (%38,69) L. welshimeri, 52'si (%37,96) L. monocytogenes, 28'si (%20,44) Ldnnocua, 3'ü (%2,19) L. ivanovii ve l'i (%0,73) L. grayi olarak tespit edilmiştir. Tatlı su balıklarının solungaçlarında bulunan 36 Listeria türünün 25'inin (%69,44) L. monocytogenes, 6'smı (%16,67) L. innocua, 4'ünü (%11,11) L. ivanovii ve l'ini (%2,78) L. welshimeri teşkil etmektedir. Araştırma sonuçlarımıza göre incelediğimiz tatlı su örneklerinin gövde ve solungaçlarında L. monocytogenesizole edilirken, L. murrayi hiç izole edilmemiştir. Buna karşılık tuzlu su örneklerinin gövde ve solungaçlarında L. murrayi izole edilirken, L. monocytogenes hiç izole edilmemiştir. İncelediğimiz tatlı ve tuzlu su balıklarının bağırsak bölgelerinde Listeria türlerine rastlanılmamıştır. Bilim Kodu : 401.03.01 Anahtar kelimeler : Listeria izolasyon balık Sayfa adedi : 81 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Nihal YÜCEL
Özet (Çeviri)
OCCURENCE AND INCIDENCE OF LISTERIA SPECIES ISOLATED FROM FISH SAMPLES IN ANKARA (M.Sc. Thesis) Şenay BALCI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study, existance of Listeria species in total number of 68 fish samples consisting of 48 seawater and 20 freshwater samples provided from various supermarkets in Ankara was studied. The samples were brought to the laboratory under sterilized contitions and examined at the same day. Existance of Listeria in fish samples was made by using methods proposed from the direction of USDA/FSIS. In this study, 3 different sides (body, gill, intestine) were examined for every sample and a total number of 246 Listeria species were isolated from fish samples. From this isolates, 173 of were isolated from freshwater fish and 73 of were isolated from seawater fish. 10 Listeria species isolated from body of seawater fish were identified as 4 of (%40) L. innocua, 2 of (%20) L. welshimeri, 4 of (%40) L. murrayi and total number of 63 Listeria species were isolated from gills of seawater fish and identified as 57 of L. murrayi, 4 of L. innocua ve 2 of L.grayi. 137 Listeria species isolated from body of freshwater fish were identified as of 53 (%38,69) L. welshimeri, of 52(%37,96) L. monocytogenes, of 28 (%20,44) LJnnocua, of 3(%2,19) L. ivanovii ve of 1(%0,73) L. grayi. 36 Listeria species isolated from gills of freshwater fish were identified as 25 of (%69,44) L. monocytogenes, 6 of (%16,67) L. innocua, 4 of (%11,11) L. ivanovii ve 1 of (%2,78) L. welshimeri. No Listeria species were isolated from intestines of sea and freshwater fish.VI Science code : 401.03.01 Keywords : Listeria isolation fish Page number : 81 Adviser : Assoc. Prof. Nihal YÜCEL