Uçaklarda buzlanma ve pervaneli uçaklarda buz giderme sisteminin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
An investigation about evaluation of icing airplanes and de-icing systems on propeller aircrafts
  1. Tez No: 166096
  2. Yazar: AYTEKİN ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
m UÇAKLARDA BUZLANMA VE PERVANELİ UÇAKLARDA BUZ GİDERME SİSTEMİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Aytekin ÇAKICI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Buzlanma hava araçlarını tamamen uçuşa elverişsiz hale getirmesi ve performanslarını uçuş sırasında büyük miktarda düşürmesi sebebiyle havacılık faaliyetleri içerisinde en ciddi meteorolojik tehlikelerden birisidir. İrtifa, iklim koşulları, nem, sıcaklık gibi çevresel etkenler buzlanmanın şiddetini etkileyen önemli faktörlerdir. Buzlanma, daha sıklıkla alçak irtifalarda ve düşük hava hızlarında meydana geldiğinden düşük süratle alçak ve orta irtifalarda uçan sabit kanatlı pervaneli hava araçlarında, daha büyük maruz kalma ihtimali ve daha büyük olumsuz etki oluşturur. Uçuş sırasında karşılaşılabilecek tehlikelere ilave olarak önceden tahmin edilen buzlanma şartları yerdeki önleyici buz giderme işlemleri nedeniyle gecikmelere ve görevlerin iptaline sebep olmaktadır. Buzlanma şartlarının ortaya çıkaracağı muhtemel risklerden tamamen kaçınmak için bazı görevler ise başladıktan sonra yarıda kesilerek iptal edilmektedir. Bu raporun kapsamı pervaneli sabit kanatlı hava araçları ve onların mürettebatı ile sınırlıdır. Değişik uçuş koşulları, buz giderici ve önleyici sistemlerin kabiliyetleri havacılık emniyet mesajları ve geçmişte meydana gelmiş kaza verileri analiz edilmiştir. Dünya üzerinde daha önce buzlanmanın havacılık üzerindeki etkileri ve gerekli tedbirler ile ilgili yapılmış çalışmalar da kısaca özetlenmiştir. Raporda uçuş öncesi veIV sırasında meydana gelen buzlanmanın havacılar ve hava araçlarının yeterlilikleri üstündeki etkileri, incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Havacılar ve havacılık organizasyonları liderleri ile mülakatlar, anketler ve grafiksel yöntemler buzlanmanın uçuş faaliyetleri üzerindeki etkilerini sergilemek maksadıyla araç olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma havacılık personelinin eğitimi ve havacılık organizasyonlarında gerekli emniyet tedbirlerinin geliştirilmesini de kapsayacak şekilde uçuş emniyetinin iyileştirilmesine katkı sağlayacaktır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 704 Buzlanma, Uçak, Turbo-prop, Stol, Buz Giderme 80 Prof. Dr. Güngör BAL
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION ABOUT EVALUATION OF ICING ON AIRPLANES AND DE-ICING SYSTEMS ON PROPELLER AIRCRAFTS (M.Sc. Thesis) Aytekin ÇAKICI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Icing is one of most serious meteorological hazards in aviation operations since it renders aircraft unflyable before flight and severely reduces aircraft performance during flight. Environmental factors like altitude, climate conditions, humidity, and temperature are important factors for severity of icing conditions. Since icing occurs most frequently at lower altitudes and slower airspeed it induces remarkably more vulnerability and greater negative impact on propeller fixed wing aircraft that fly slowly and low or medium altitude. In addition to hazards that can be encountered during flight, forecasted icing conditions cause mission delays due to preventative ground deicing operations, and mission cancellations. To completely avoid from the probable risks that are resulted from icing conditions, some flight missions are aborted after mission already has begun. Scope of this report is limited to propeller fixed wing aircraft and their crew. Different flight conditions, protection capabilities of de-icing and anti-ice systems, aviation safety messages and historical data of past accidents have been analyzed. Previous worldwide studies about icing effects on aviation and necessary precautions are also briefed. In the report, effects of prior and during flight icing on the ability of aviators and aircraft are investigated and assessed. Interviews and surveys with aviators and aviation organization leaders, andVI graphical methods are used as tools to demonstrate the affect of icing on flight operations. In conclusion, this study will provide contribution to enhance safety of flight operations including training of all aviators and taking necessary precautions in aviation organizations. Science Code Key Words Page Number Adviser 704 Icing, Airplane, Turbo-prop, Stall, De-icing 80 Prof. Dr. Güngör BAL