İstatistiksel kalite kontrolde basit ve çoklu uygunluk analizinin uygulanması
Application of simple and multiple correspondence analysis in statistical quality control
- Tez No: 166098
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ORAL ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İSTATİSTİKSEL KALİTE KONTROLDE BASİT VE ÇOKLU UYGUNLUK ANALİZİNİN UYGULANMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) EMEL GÜNGÖR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu çalışmada Türkiye de televizyon üreten bir elektronik fabrikasının 2004 yılı Ocak- Haziran-Aralık aylarına ait tüplü üretimlerinin hata analizleri yapılmıştır. Diğer analiz tekniklerine göre yorumlanması daha kolay olan ve son yıllarda adından sıkça sözü edilen nitel veri analiz tekniklerinden, Uygunluk Analizi kullanılmıştır. Basit ve Çoklu Uygunluk Analizi, olumsallık tablolarının satır ve sütunları arasındaki benzerliği gösteren, kategorik verilerin incelenmesini, anlaşılmasını ve yorumlanmasını kolaylaştıran bir analizdir. Grafiksel bir analiz olan Basit ve Çoklu Uygunluk Analizi bu uygulamada hataların en fazla hangi kaynakta, hangi sebepte, hangi şasede yoğunlaştığını göstermiştir. Tamiri ve Tamir2 olmak üzere iki bölüm halinde, hata kaynakları; sebep, problem ve şase bazında 3 farklı değişken kullanılarak incelenmiştir. Tamiri ve Tamir2 bölümlerinden elde edilen değişkenler hata kaynaklarına göre ikişerli ve çoklu olarak aralarındaki ilişkiler incelenmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelenerek üç döneme ait üretim kalitesi hakkında yorum yapılmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Kategorik veri, Basit Uygunluk Analizi, Çoklu Uygunluk Analizi, Kalite, İstatistiksel Kalite Kontrol, Olumsallık Tablosu Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semra Oral Erbaş
Özet (Çeviri)
IV APPLICATION OF SIMPLE AND MULTIPLE CORRESPONDENCE ANALYSIS IN STATISTICAL QUALITY CONTROL ( M. Sc. Thesis ) EMEL GÜNGÖR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, it was done error analysis on teletube production in a Turkish factory which produces television, for three months of the year 2004, namely January, June and December. Correspondence Analysis which is interpreted easier than the others and is one of the qualitative data analysis techniques was used for the study. Simple and Multiple Correspondence Analysis are analysis which facilitate to examine, understand and interpret categorical data showing the similarity between the rows and columns of possibility tables. Simple and Multiple Correspondence Analysis that are graphical analysis and they showed which source, cause and chassis were error concentrated fields mostly. Error sources were examined as two parts, Repair 1 and Repair 2. Error sources were also examined by using three variables. These variables were cause, problem and chassis. Relations between variables obtained from Repair 1 and Repair 2 were examined and interpreted two each and multiply according to the error sources.We tried to interpret product quality for three periods by examining the obtained results. Science code : Key Words : Categorical data, Simple Correspondence Analysis, Multiple Correspondence Analysis, Quality, Statistical Quality Control, Contingency Table Number of Pages : 72 Thesis Director : Prof. Dr. Semra Oral Erbaş