Yeniden imalat sistemleri için bütünleşik lojistik ağı tasarımı ve bir karma tamsayılı programlama modeli
Integrated logistics network design for remanufacturing systems and a mixed integer programming model
  1. Tez No: 212754
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Pazardaki rakiplerine karsı daha fazla rekabet gücü kazanmak için müsteri hizmet düzeylerini artırma, imalat temin sürelerini azaltma ve envanter seviyelerini düsürme gibi konulara önem veren firmalar, bu amaçları gerçeklestirebilmek için üretim dagıtım planlama, tedarik zinciri yönetimi, lojistik yönetimi gibi stratejiler uygulama egilimindedir. Diger taraftan günümüzde artan çevre bilinci ve dogal kaynakların tükenmesi ile birlikte geri kazanımlı imalat sistemleri, tersine lojistik, geri dönüsüm ve yeniden imalat konularına olan ilgi de artmaktadır. sletmeler, ekonomik ve ekolojik sebepler, hükümetlerin koydukları kanunlar, sosyal sorumluluklar gibi nedenlerle tersine akısı sistemlerine dahil etmektedir. Bu tezde ileri ve geri akısı optimize etmek üzere çok ürünlü çok asamalı bütünlesik bir sistem için bir karma tamsayılı programlama modeli gelistirilmis ve örnek bir problem üzerinde çözülmüstür. Önerilen model, degisik boyutlarda test problemleri üretilerek test edilmistir. Ayrıca modelin düsük, orta ve yüksek geri dönüs oranlarındaki davranısının belirlenebilmesi amacıyla her bir problem büyüklügü farklı geri dönüs oranları için çözülmüstür. Modelin toplama ve dagıtım faaliyetleri için ortak tesis kullanımına izin verecek sekilde revize edilmesiyle sabit maliyetlerden tasarruf saglanmıstır. Anahtar Kelimeler : Tersine lojistik, yeniden imalat, geri kazanım.
Özet (Çeviri)
Firms give significant importance to some issues like maximizing the service performance for customers, reducing the manufacturing lead time and minimizing the inventory level in order to be more competitive to others in the market. In order to achieve these goals, companies attempt to apply strategies like production distribution planning, supply chain management, and logistics management. On the other hand, nowadays there has been a growing interest in recoverable manufacturing systems, reverse logistics, recycling, and remanufacturing issues because of the increasing environmental concern and also depletion of natural resources. Firms incorporate reverse flow to their systems for such reasons as economic and ecological reasons, regulations from governments, social responsibilities. In this thesis, a mixed integer programming model is proposed in order to optimize the forward and reverse flows of a multiproduct multi-stage integrated system and illustrated on an example. Proposed model is tested by producing different size test problems. Each problem sizes are also solved for different returning rates to see the behavior of model for low, medium, and high returning rates. Savings from fixed costs are provided by revising the model so that it allows to use comman facility for collection and distribution activities. Key Words : Reverse logistics, remanufacturing, recovery.