Kablosuz ağların tasarım analizi
Analysis of wireless network design
- Tez No: 166110
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
KABLOSUZ AĞLARIN TASARIM ANALİZİ (Yüksek Lisans Bitirme Tezi) Erdal ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2005 ÖZET Bu çalışmada teorik kablosuz ağların tasarım analizi yapılmıştır. Ağda bulunan düğümlerin, bağlanabilirlik şartları, veri paketlerinin yönlendirilmesi, verinin kayıpsız nasıl iletileceği ve gerekli kritik şartları araştırılmıştır. Ağın bağlanabilirliğini garanti altına alabilmek için, ağdaki düğümler tarafından yayılan işaretlerin kayıpsız olarak iletilmesi için işaret gücünün kritik seviyenin altında olmaması zorunludur. Ancak bu güç değeri, düğümler arasında girişime neden olacak kadar da yüksek olmamalıdır. Kablosuz ağların kaldırabileceği trafiğin analizi yapılmıştır. Analizde işaret ve fiziksel model altında düğümlerin her birinden elde edilen iş görme veriminin başarılı bir iletim aktarımının gerçekleştiği değerler belirlenmiştir. Ağdaki bulunan herhangi bir düğümün, kendi iletim kapsam alanı içinde bulunan bir diğer düğümle iletişim kurabilmesi için bir yönlendirme algoritma türleri verilmiştir.IV Bu algoritmalar en kısa yolu yönlendirmeye dayalı sistem yaklaşımları ile tasarlanırlar. Yol üzerindeki ortalama gecikme ölçüsünü temel alarak tasarlanırlar. Yol gecikmelerini hesaplamak için doğru teknikleri kullanarak bu sayede hatların iki yönlü çalışmasını ve düğümlerin eş zamanlı yönlendirmesini sağlamaktadır. Bilim Kodu :705 Anahtar Kelimeler : Kablosuz veri iletimi, Kablosuz ağ tasarımı, Yönlendirme algoritmaları, Ağ trafiği, Bağlanabilirlik şartları Adedi :92 Tez Yöneticisi :Yrd.Doç.Dr Remzi YILDIRIM
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF WiRELESS NETWORK DESİGN (M.Sc. Thesis) Erdal ÖZDE M İR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY AUGUST 2005 ABSTRACT In this study, theoretical analysis of wireless network design is performed. Nodes in the network, their conditions for connection, routing of data packes, how to transmit data as lossless and the required conditions are investigated. In order to quarantee the connectivity of a network and transmit the signals as lossless that are emitted by nodes in the network, the strength of the signal should not go beyond a critical level. On the other hand, this level should not be so high to cause interference among the nodes. Analysis of the traffic that can be handled by wireless networks is performed. In the analysis, signal and node efficiency values that allow successful transmission of communication are determined. For any not in the network, routing algorithm types that allow to communicate with another node in its coverage area are presented.VI These algorithms are designed by approaches based on routing through the shortes path. They depend on the average delay on the path. In order to calculate the path delay, by using the correct technigues, one can provide two way use of links and synchronous routing of nodes. Science Code : 705 Key Words : Wireless data communicaton, Design of wireless networks, Routing algorithms, Network traffic, Connectivitiy conditions. Page Number : 92 Adviser : Assistant Prof.Dr. Remzi YILDIRIM