Doğal yalıtkan tabakalı Al/p-Si Schottky diyotlarda elektriksel karakteristiklerin frekansa bağlı incelenmesi
The investigation of frequency dependent electrical characteristics at Al/p-Si Schottky diodes with a native insulator layer
- Tez No: 387057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Doğal yalıtkan arayüzey tabakaya (SiO2) sahip Al/p-Si Schottky diyotların akım-gerilim (I-V) karakteristikleri oda sıcaklığında incelendi. Arayüzey durum yoğunluğunun (Nss) dağılım profili doğru beslem I-V ölçümlerinden enerjinin (Ess- Ev) bir fonksiyonu olarak, engel yüksekliğinin (e) gerilime bağlı olduğu dikkate alınarak elde edildi. Ayrıca kapasitans-gerilim (C-V) ve iletkenlik-gerilim (G-V) ölçümleri geniş bir frekans aralığında (10 kHz - 1 MHz) çalışıldı. İlave (excess) kapasitans değerlerinin artan frekansla azaldığı gözlendi. İlave kapasitansın bu davranışı, artan frekansla arayüzey durum yoğunluklarının azalmasına atfedildi. Deneysel sonuçlar Schottky diyotların I-V, C-V ve G-V karakteristiklerinin sadece Nss'den değil aynı zamanda seri direnç Rs'den de etkilendiğini ve Schottky diyotların elektriksel özellikleri üzerinde Nss ve Rs'nin önemli bir yere sahip olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The current-voltage (I-V) characteristics of Al/p-Si Schottky diodes with the native interfacial insulator layer (SiO2) were measured at room temperature. The density of interface states (Nss) distribution profile as a function of (Ess- Ev) was extracted from the forward bias I-V measurements by taking into account the bias dependence of the effective barrier height (e). In addition the capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G-V) measurements are studied at frequency range of 10 kHz to 1 MHz. The excess capacitance was observed to decrease with increasing frequency. Such behavior of excess capacitance has been attributed to the fact that the apparent density of Nss decreases with increasing frequency. Experimental results show that the I-V, C-V and G-V characteristics of Schottky Diodes are affected not only in Nss but in also series resistance (Rs), and the location of Nss and Rs have a significant role on electrical characteristics of Schottky diodes.