Prefabrike betonarme panolu yapıların sismik tasarımı, onarım ve güçlendirilmesi
Seismic design, repair and strenghtening of the prefabricated reinforced panel-wall structures
  1. Tez No: 166205
  2. Yazar: ŞENER ELGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
PREFABRİKE BETONARME PANOLU YAPILARIN SİSMİK TASARIMI, ONARIM VE GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Prefabrikasyon; yapıların modüler elemanlara ayrılarak, beton ve demirle, fabrikalarda veya şantiyelerde kurulan tesislerde, endüstriyel koşullar altında yüksek kalite standartlarında üretilmesi ve bunların yapım yerine taşınarak monte edilmesi yöntemidir. Prefabrike betonarme yapım teknolojisinin gelişmesinde ve tercih edilmesinde, inşaat süresinin kısalığı, işgücü ile kalıp ve iskeledeki tasarruf, iklim şartlarına bağlı olmama, imalatın ve inşaatın birlikte sürdürülebilmesi gibi etkenler önemli rol oynamaktadır. Deprem bölgelerinde yapılacak prefabrike yapılarda birleşimlerin davranışları ve tasarlanması prefabrike yapım metodunun en önemli kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla depreme dayanıklı prefabrike yapı konusunda yapılan araştırmalar ve deneysel çalışmalar önemli bir hal almıştır. Yüksek lisans tezi olarak, Doç. Dr. Turgut ÖZTÜRK danışmanlığında yapılan ve sekiz bölümden oluşan bu çalışmada, prefabrike taşıyıcı sistemler ana hatlarıyla anlatılmış; prefabrike panolu sistemler, bu sistemlerin birleşimleri ve deprem davranışları üzerinde durulmuştur. Ayrıca değişik yönetmeliklerdeki deprem yükleri ve hesaplama kuralları incelenmiştir. Söz konusu çalışmanın birinci ve ikinci bölümünde, prefabrikasyon, prefabrikasyonun gelişimi, prefabrike eleman ve sistemlerin yapımında kullanılan malzeme ve esas alman yükler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, prefabrike yapılan oluşturan elemanlar ve taşıyıcı sistemler tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, prefabrike panolu yapılardaki birleşimler ayrıntılı olarak ele alınıp, konuyla ilgili“TS 9967”'deki yapım kurallarına yer verilmiştir. Beşinci bölümde, prefabrike panolu yapıların; depreme dayanıklı tasarımı, birleşimleri üzerinde yapılmış statik ve dinamik deneyler, onarım ve güçlendirilmesi incelenmiştir. Altıncı bölümde, üç farklı yönetmelikteki (ABYYHY, UBC 97 ve EC 8) deprem yükleri ve hesap kuralları incelenip, prefabrike panolu bir yapıya etki eden deprem yüklerinin, bina toplam yüksekliğine ve zemin türlerine göre değişimleri gösterilmiştir. Yedinci bölümde, prefabrike duvar ve döşeme panolarıyla oluşturulmuş 6 katlı bir konut binası ele alınıp, SAP 2000 sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak sayısal uygulama yapılmıştır. Çalışmanın son bölümü olan sekizinci bölümde ise, prefabrike betonarme panolu yapılar ile ilgili olarak, deprem bilgileri ışığında elde edilen sonuçlarla birlikte genel bir değerlendirme yapılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
SEISMIC DESIGN, REPAIR AND STRENGTHENING OF THE PREFABRICATED REINFORCED PANEL - WALL STRUCTURES SUMMARY Prefabrication is the method by which the structures are produced with concrete and iron in factories or plants established in job-sites under the industrial conditions with higher quality standards and mounted by being carried to the construction area. The short duration of construction, conservation of workforce, forms and scaffolds, no dependency on weather conditions, synchronic execution of the manufacturing and construction processes play an important role in the development and the selection of the prefabricated reinforced panel-wall structures. The behaviours and the design of the components of the prefabricated structures to be constructed in seismic areas are the most important parts of the prefabrication method. Therefore, the researches and experimental studies carried out on the prefabricated structures resistant to earthquake have become quite important. In this study prepared in eight sections as graduation thesis under the consultancy of Ass. Prof. Dr. Turgut ÖZTÜRK, the prefabricated carrier systems are briefly discussed; prefabricated panel-wall systems, the components of these systems and the seismic behaviours are specified. Moreover, the seismic loads and the calculation rules in various specifications are examined. In the first and the second sections of the above-mentioned study, general information on prefabrication, development of prefabrication, materials and the loads taken as basis in the construction of the prefabricated elements and systems is given. In the third section, the elements constituting the prefabricated structures and the carrier systems are introduced. In the fourth section, the components of the prefabricated panel-wall structures are discussed in detail and the relevant construction rules in“TS 9967”are specified. In the fifth section, the static and dynamic experiments, repair and strengthening processes executed on the earthquake-resistant design and the components of the prefabricated panel-wall structures are examined. In the sixth section, the seismic loads and calculation rules in three different regulations (ABYYHY, UBC 97 and EC 8) are examined, the variation of seismic loads affecting a prefabricated panel-wall structure depending on the total height of the building and soil types is shown. In the seventh section, a 6-story dwelling building formed with prefabricated walls and flooring shears is handled and a numerical application is executed by using SAP 2000 - finite element analysis program. XVIIn the eighth section of the study, which is also the last section, in relation to prefabricated reinforced panel-wall structures, a general evaluation is made under the light of the results obtained through seismic information. xvn