Elastik zemine oturan çelik tel ve çelik hasır donatılı beton plakların tekil yük altındaki davranışının deneysel analizi
Experimental analysis of steel fibre and welded wire fabric reinforced concrete ground slabs under point loading on elastic sub-base
- Tez No: 166206
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ELASTİK ZEMİNE OTURAN ÇELİK TEL VE ÇELİK HASIR DONATILI BETON PLAKLARIN TEKİL YÜK ALTINDAKİ DAVRANIŞININ DENEYSEL ANALİZİ ÖZET Çelik telle donatılmış beton, yalın betonun zayıf olan özelliklerini güçlendirerek tokluk, darbe ve çatlak dayanımlarında önemli artışlar sağlamaktadır. Çelik teller, çatlakların ilk oluşum anında, çatlak sonlarındaki gerilmeleri kendi üstlerine ve sağlam alanlara transfer ederek işlevlerini yerine getirirler. Bu durumun oluşumu esnasında çelik tel içeriği ve türü de önemli bir rol oynar. Donatışız plaklarla çelik hasır donatılı plaklar karşılaştırıldığında ise, düşey yükler altında plağın ani kırılmasının önlenmesinde çelik hasırın kopma - uzama özelliği büyük önem taşır. Bu durum, hasır çelik çubuklarının elastik bölgeyi aşıp plastik bölgede kopmadan önce, elemanın bir süre daha ani olarak toptan göçmesini önlemeyle sağlanır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmanın amacı donatı tipi, tel içeriği ve zemin yatak katsayısı değişiminin, tekil yük altındaki çelik tel ve çelik hasır donatılı beton plakların davranışına etkisini incelemektir. Deney, tam ölçekli olarak 3,0 x 3,0 x 0,15 m boyutlarında 6 adet plakla sürdürülmüştür. Bir adet 30 kg/m3, bir adet 20 kg/m3, iki adet 15 kg/m3 çelik tel ve iki adet Q 188/ 188 tipi çelik hasır donatı içeren plaklar hazırlanmıştır. Plaklarda kullanılan tellerin boyu 60 mm, çapı 0,75 mm ve çekme dayanımı 1 100 N/mm2 olan iki ucu kancalı Dramix'tir. Hasır çubukların ise boy ve en aralığı 150 mm, çapı 6 mm, çekme dayanımı 550 N/mm2'dir. Kullanılan beton sınıfı tüm plaklar için C30'dur. Elastik zemini temsil etmesi amacıyla ekstrüde polistiren köpük levhalar ve kauçuk plakalar kullanılmıştır. Farklı yatak katsayısı elde edebilmek amacıyla zeminler farklı kalınlıklarda kullanılmıştır. Böylece üç farklı zemin tipi, üç farklı tel içeriği ve tek tip hasır deney parametresi olarak oluşturulmuştur. Plaklar, merkezine yerleştirilen el ile yükleme yapan kriko yardımıyla l'er tonluk yük artımları ile kırılana kadar yüklenmişlerdir. Yük krikodan plağa 0,15 x 0,15 mm boyutlarındaki çelik levha ile aktarılmıştır. Bu tekil yük, plağa uygulanan tekerlek yükünü veya raf ayağının aktardığı elverişsiz yük durumunu temsil etmektedir. Her yük adımında oluşan yerdeğiştirme değerleri, plağın 16 noktasına yerleştirilen 1/1000 mm hassasiyetinde ölçüm yapan transducerlar yardımıyla okunmuş ve kaydedilmiştir. Ayrıca belirli yük adımlarında, oluşan çatlak genişlikleri ölçülmüş ve kaydedilmiştir. Deney sonuçları sayısal model sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bunun için, çözüm ilkesi sonlu elemanlar yöntemine dayanan Ansys programı ile deney modellenmiş ve doğrusal olmayan çözüm yapılarak deney sonuçları ile oldukça uyumlu olduğu görülmüştür. X111
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL ANALYSIS OF STEEL FIBRE AND WELDED WIRE FABRIC REINFORCED CONCRETE GROUND SLABS UNDER POINT LOADING ON ELASTIC SUB-BASE SUMMARY Concrete reinforced by steel wire tends to provide significant rise in reinforcing the weak spots of non-reinforced concrete in terms of shocks, cracks and durability. Steel wires serve by transferring load falling over at initial formation of cracks to firm grounds. Contents as well as type of steel wire employed would be significant actors for consideration at this point as well. However, when we compare non- reinforced slabs with the welded wire fabric slabs; it is the crushing and elongation features borne by welded wire fabric is what effects the prevention of sudden crushing of slab. This would be achieved by preventing total subsidence, before welded wire fabrices passes elastic region and crushes. Aim of MSc thesis study is to go over effects by changes in type of reinforcement, wire content and ground bed modulus over the concrete slabs reinforced with steel wire and welded wire fabric subjected to single load. Experimental study made herein has been performed with 6 slabs of dimensions 3.0 x 3.0 x 0.15 full scale. Slabs used in experiment have been reinforced by 15 kg/m3, 20 kg/m3 and 30 kg/m3 steel wire and welded wire fabric of type Q 188/188. Wires used in the slabs are of Dramix type, with 60mm in length, 0,75mm diameter and tensile strenght of 1 100 N/mirT, with hooks on both sides. Welded wire rods on the other hand have 150mm gap between length and width, 6mm diameter, with tensile strength of 550 N/mm2. C30 type concrete has been used for all slaps. Extruded polystyrene foams and rubber plates have been employed to represent elastic subbase. Subbases have been used at varying thickness to achieve different bed modulus. This provides three different types of subbase, three different wire contents and one-single welded wire fabric have been employed to constitute experimental parameter. Slabs have been laden by the help of manually operated jack system placed in center up to failure-point with 1-ton increments. Load has been transferred from jack to the slabs by means of steel plate of dimensions 0,15 x 0,15mm. Single load here represents unfavourable loading situation as it would be by wheel load or shelf leg over the slab. Displacement has been measured through transducers of l/1000mm accuracy, placed over 16 separate points on the slabs. Measure has been given to crack width rates too, and recorded, which form at particular steps of load. Experimental results have been given compare in respect of the numerical model results. For this, experiment has been modeled by means of ANSYS Program, solution principle of which based on finite elements method and a non-linear solution has been made to achieve results that are in terms with those of experimental studies. xiv