Austenite-Martensite faz dönüşümlerinin fiziksel özellikleri üzerinde çalışmalar
Investigation on the physical properties of austenite-martensite phase transformation
- Tez No: 16623
- Danışmanlar: PROF. DR. T. NURİ DURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi Austenite - Martensite Faz Dönüşümlerinin Fiziksel Özellikleri üzerinde Çalışmalar Osman DUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. T. Nuri DURLU 1991, Sayfa: 56 Jüri: Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof. Dr.Necmi^ SERİNProf.Dr. Kemal ÇDLAKOÖLU Bu çalışmada Fe-17,l%Ni-0,81%C alaşımının austenite kristalle rinde sıcaklık değişimi ve dış plastik zorlarla austenite-martensite faz dönüşümü oluşturularak bu dönüşümün bazı fiziksel özellikleri in celenmiştir. Austenite ana fazın martensite dönüşümünde sıcaklık ve zor etkisinin dönüşüme etkisi incelenmiş ve yine bu etkenlerin sonucu olarak faz dönüşümünün kristalde elektriksel direnç değişimine etkisi belirlenmiştir. İki fazın kristal doğrultuları ve iki faz arasında de ğişmeden kalan alışım düzlemi ölçülmüştür. Austenite-Martensite kris tal yapılarının bulunduğu bölgelerden alınan kırınım desenleri incele nerek örgü parametreleri ve iki faz arasındaki dönme bağıntısı bulun muştur. ANAHTAR KELİMELER: Austenite (a), Martensite (m), Habit pia..e, Orientation relationship (OR)
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis Investigation on the physical properties of austenite-martensite phase transformation Osman DUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of physics Supervisor: Prof. Dr. H. Tahsin Nuri DURLU 1991, Page: 56 Juri: Prof. Dr. H. Tahsin Nuri DURLU Praf.Dr.Necmi SERİN Prof. Dr. Kemal ÇGtAKDÛJJ In this work, we studied strain-induced and athermal martensite phase transformations of Fe-17,l%Ni-0,81%C alloy. The effect of temperature and mechanic stress on the volume change of martensitic phase transformation from the former austenite structure are investi gated. The effects of transformation on the electrical resistivity the phases are determined. The orientation relations of the two phases and the habit plane of martensite after the phase transformation are determined. In addition to these crystaloqraphic determinations by using electron diffraction technique the lattice parameters of the tv/o phases are also determined. KEY WORDS: Austenite (a), Martensite (m), Habit plane, orientation relationship (Ol^),