Bentonitik bir kilin adsorplama özeliklerinin değiştirilmesi
Modification of the adsolrptive properties of a bentonitic clay
  1. Tez No: 16624
  2. Yazar: MÜŞERREF ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BENTONÎTÎK BÎR KİLİN ADSORPLAMA ÖZELİKLERİNİN DE?İŞTİRİLMESİ. Müşerref Önal Ankara Üniversitesi Şen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 1991, Sayfa: 47 Jüri: Prof. Dr. Yüksel Sarıkaya Prof.Dr. Melike KABASAKALOSLU Doç. Dr*. Osman GÜREL Kütahya yöresinden sağlanan bir bentonitin teknolo jik karakteristikleri kimyasal analiz, diferansiyel ter mik analiz, partikül boyut analizi ve x -ışınları difrak siyonu teknikleri ile belirlenmiştir. Kalsiyum montmo- rillonit ve illit gibi kil mineralleri yanında kil dışı mineral olarak a-kristobalit içeren bentonit 100°C-1300°C ara sında termal olarak işlenmiştir. Azotun 77K'deki adsorp- siyonve desorpsiyonundan sırayla belirlenen özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacmi gibi adsorplama özellikle rinin termal işlem sıcaklığı ile değişimi tartışılmıştır. Orijinal bentonitte 43' m2 g~lolan özgül yüzey alanı 500°C daki termal işlem sırasında 90m2g~l ile bir maksimum de ğere yükselmekte ve sıcaklık 1300 °C iken ortadan kalk maktadır. Asit ve kil karışımmdaki asit oranı % 10 ile % 70 arasında değiştirilerek yaş yöntem uyarınca bento nit sülfürik asitle aktif leiJtıiştir. Bentonitin adsorp lama özeliklerinin ak tivasy ondaki asit oranına bağlı lığı tartışılmıştır. Sülfürik asit oranı % 40 alınarak yapılan aktivasyon sırasında bentonitin özgül yüzey ala nının 134m2g-l değerine yükseldiği görülmüştür. Termal işlem sıcaklığı ve aktivasyondaki asit oranı ile özgül yüzey alanı ve özgül gözenek hacminin oldukça paralel değiştiği ortaya çıkmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Killer, kil mineralleri, bentonit, montmorillonit, termal işlem, asit aktivasyonu, yüzey alanı, gözenek hacmi, adsorplama özellikleri.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis MODIFICATION OF THE ADSORPTIVE PROPERTIES OF A BENTONITIC CLAY Müşerref önal Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor; Prof. Dr. Yüksel SARIKAYA 1991, Page: '47 Jury: Prof.Dr. Yüksel SARIKAYA Prof.Dr. Melike KABASAKAL08LU Assoc. Prof.Dr. Osman GÜREL The technological characteristics of a bentonite supplied from Kütahya region were determined by chemical analysis, differential thermal analysis, particle size analysis and x-ray diffraction techniques. The bentonite containing calcium montmorillonite and illite as clay minerals and also a-cristobalite a non clay mineral was treated thermally between 100°-1300°C. The changes in the adsorptive properties, such as the specific surface area and the specific pore volume, under the effect of thermal treatment temperature, which are determined by the adsorption and desorption of nitrogen at 77K, were discussed. It was seen, that the specific surface area obtained for original bentonite 43 m^“”1 has a maximum value -of 90 m2g~l by the thermal treatment at 500°C and dissappeared at 1300°C. The bentonite was activated by the“wet process”with sulfuric acid at various acid ratios from 10 % to 70 % in acid and clay mixture. The dependency of adsorptive properties of the bentonite on the acid ratio by the activation procedure was discussed. It was seen, that the nitrogen specific surface. area has the maximum value of 134 m^g-1 by the activation of the bentonite with the sulfuric acid ratio 40 %. It was estimated that the changes in specific surface area and specific pore volume versus temperature by the thermal treatments; and also the same changes versus acid ratio by the activation were similar to eachother. KEY WORDS: Clays, clay minerals, bentonite, montmorillonite, thermal treatment, acid activation, surface area, pure volume, adsorptive properties.