Yurtdışı yol inşaatı projelerinde proje yönetimi ilkeleri uygulamaları ve Afganistanda bir proje örneği
Applications of project management principles for the overseas road construction projects and a case study in Afghanistan
- Tez No: 184552
- Danışmanlar: DOÇ. KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ivYURTDIŞI YOL İNŞAATI PROJELERİNDE PROJE YÖNETİMİ İLKELERİUYGULAMALARI VE AFGANİSTAN'DABİR PROJE ÖRNEĞİ(Yüksek Lisans Tezi)Hakan TIRATACIGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEKİM 2006ÖZETÜlkemizde son on yılda üst üste yaşanan ekonomik krizlerden en çok etkilenensektör, ekonominin lokomotifi durumundaki inşaat sektörü olmuştur. Ülkeiçerisindeki yatırımların durma noktasına gelmesinden dolayı ortabüyüklükteki inşaat şirketleri iş yapamaz duruma gelmişler, atıl kapasiteleriniaktif hale geçirmek için dış piyasalara açılmaya başlamışlardır.Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki daralan pazarlardan pay almayarışındaki firmaların içinde bulunduğu rekabet ortamı, onları rakiplerindendaha kaliteli ve daha az maliyetli ürün/hizmet üretmek zorunda bırakmıştır. Budurum firmaların klasik yüklenici anlayışından uzaklaşıp, elindeki kaynaklarıverimli bir şekilde yönetmesini ve kullanmasını gerektirmektedir. Günümüzdeher sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de çağdaş yönetim anlayışıylabirlikte kurulan proje yönetim sistemleri, inşaat-taahhüt işletmelerininkarmaşık faaliyetlerini planlı, düzenli ve kontrollü bir şekilde yerinegetirmelerini; üstlenilen projeleri öngörülen süre, kalite ve maliyettetamamlamalarını mümkün kılmaktadır.Bu tez kapsamında yukarıda bahsedilen proje yönetimi sistemi kavramlarıüzerinde durularak proje (yönetim) planı ve hazırlanışı hakkında bilgivverilmiştir. Afganistan'da yürütülen bir yol inşaatı projesi, proje yönetimiperspektifinde incelenerek fiili olarak projede yapılan uygulamalar vekarşılaşılan sorunlar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.Sorunların ana kaynağı olarak; proje yönetim sistematiğinin yeterincekavranılmamış olmasından ve planlama kültürünün eksikliğinden dolayı, proje(yönetim) planı hazırlanmadan uygulama aşamasına geçildiği tespit edilmiştir.Sorunların proje (yönetim) planı ile çözüleceği savı ortaya atılarak proje(yönetim) planının, sorunların çözümündeki önemi açıklanmıştır.Çalışma ile orta büyüklükteki taahhüt firmalarında yeteri kadaryaygınlaşmamış proje yönetim sisteminin tanıtılması, planlama bilincininoluşturularak şirketlerin kurumsal kimliğe ve etkin yönetim anlayışınakavuşmalarına çalışılmıştır. Ayrıca, firmanın taahhüdü altında bulunanprojeleri daha verimli yürütmesi ve proje yönetim işlevini standardize edereketkinliği sağlamak amacıyla kendi bünyesinde kuracağı planlama departmanıve geliştireceği bilgisayar destekli proje yönetim sistemi için bir ön çalışmaolması hedeflenmiştir.Bilim Kodu : 911Anahtar Kelimeler : Proje yönetimi, yol inşaatıSayfa Adedi : 177Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Kürsat M. ÇUBUK
Özet (Çeviri)
viAPPLICATIONS OF PROJECT MANAGEMENT PRINCIPLES FOR THEOVERSEAS ROAD CONSTRUCTION PROJECTS AND A CASE STUDY INAFGHANISTAN(M.Sc. Thesis)Hakan TIRATACIGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOCTOBER 2006ABSTRACTThe most recession-hit sector, because of overlapping economic crisis faced inour country during the last decade,is the building sector which has thelocomotive position in the economy. As a result of investments within thecountry almost came to an end, medium-sized construction companies werefaced with such conditions that they were not able to do business and started toexpand foreign markets to make their idle capacities capitalized.Competitive atmosphere including competing firms to take a share fromtightening both domestic and foreign markets, obliged these firms to producemore quality and lower-cost goods/services then their competitors. Thiscondition implies firms to move away from their classic undertaker mentality,and running and using of the resources they have efficiently. Today, as in allsectors, also within building sector, project management systems established inconjunction with contemporary management mentality, enables construction-engagement companies to fulfil their complicated activities planned, organizedand controlled; to accomplish assumed projects within prescribed period,quality and cost.viiIn the scope of this thesis, information about project (management) plan andpreparation is being instructed by emphasizing project management systemconcept mentioned above. After the examination is made on the roadconstruction project being executed in Afghanistan within project managementperspective, executions made on the project virtually and problems come acrosswere explained in detail. As a main source of the problems; as a result ofunderstanding the project management systematic inadequately and because ofplanning culture deficiency, it is determined that moving to execution processbefore project (management) plan is prepared. It is explained that howimportant the project (management) plan has about solving problems byputting forth assertion about problems will be solved through project(management) plan.Within this study, it is tried to be done that introducing the project managementsystems which have not become widespread among the medium-sizedengagement firms sufficiently, ensuring firms to have corporate identities andeffective management mentality by creating planning consciousness amongthem. Moreover, it is aimed that this will also be a step for the firm to executecontracted projects more effectively and to establish a planning departmentwithin its constitution for the purpose of ensuring efficiency by thestandardization of project management function and to develop computer-assisted project management system.Science Code : 911Key Words : Project management, road constructionPage Number : 177Adviser : Yrd. Doç. Dr. Kürşat M. ÇUBUK