Bulanık mantık ile veri madenciliği
Data mining with fuzzy logic
- Tez No: 166287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERCENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
BULANIK MANTIK İLE VERİ MADENCİLİĞİ ÖZET Günümüzde, insanların gerçekleştirdiği hemen hemen tüm faaliyetler kayıt altına alınmaktadır. Örneğin bir marketten alışveriş yaparken, bir arkadaşınıza para havale ederken, üretimde kullanılacak malzemelerin depoya girişini kontrol ederken, işletmeler arasındaki günlük rutin ilişkileri gerçekleştirirken faaliyetler, veri tabanlarında kaydedilmektedir. Bu tür verilerin boyutları her geçen gün hızla artmaktadır. Saklanması gereken verilerin bu kadar hızlı çoğalması, hedef bilgiye ulaşmada kullanılan geleneksel sorgulama ve raporlama tekniklerinin yetersiz kalmasına neden olmaktadır. İşte veri madenciliğinden bu büyük veri yığınları arasından bilgilerin elde edilmesinde yararlanılmaktadır. Veri madenciliğinde istenilen bilgiye ulaşmak için birçok farklı algoritma ve teknik kullanılmaktadır. İnsanın düşünme ve düşündüklerini ifade etme şekline uyan yöntemlerden biri bulanık mantıktır. İşte bu özelliklerinden dolayı bu tez çalışmasında birçok teknik arasından bulanık mantık tercih edilmiştir. Çalışmada veri madenciliği ve bulanık mantık hakkında bilgi verildikten sonra veri madenciliği ve bulanık mantığın kesişiminden söz edilmekte ve son olarak Windows ortamında ASP ve MS Access kullanılarak geliştirilen; bulanık sorgulama, dilsel özetleme yapılabilen ve bulanık fonksiyonel bağlılık ile dereceli fonksiyonel bağlılık hesaplamalarının da gerçekleştirildiği uygulama hakkında bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
DATA MINING WITH FUZZY LOGIC SUMMARY In our time, nearly all activities performed by people are recorded. For instance, shopping in a market, transferring money to a friend, checking of materials into warehouse that will be used in production, routine daily operations between the organizations are recorded in the databases. The dimensions of these data are rapidly increasing day by day. Fast increase in data that must be stored is leading to insufficient traditional queries and reporting techniques. Thus, data mining is useful in gathering data from huge data mountains. Miscellaneous algorithms and techniques are in use in data mining to retrieve the data needed. One of these methods that suits the human thinking and his way of expressing thoughts is fuzzy logic. Therefore, because of these features, among many other techniques, fuzzy logic has been chosen in this thesis study. This study contains information about how data mining and fuzzy logic intersect. Finally it explains the application, which is generated by in Windows platform by using ASP and MS Access. In this application a user can fuzzy questioning, linguistic summary, and examine fuzzy functional dependency and gradual functional dependency. xi