Veri madenciliği yöntemi olarak bulanık mantık ile hava kalitesi değerlendirmesi - Ankara örneği
Air quality evaluation with fuzzy logic as data mining method - Ankara region example
- Tez No: 526552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSAL ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hava, canlılar için önemli hayat kaynaklarından biridir, hava kirliliğinin insan sağlığı üzerinde etkisi olduğu kadar bitki ve hayvanlar üzerinde de büyük etkisi vardır. Hava kalitesinin modellemesi, hava kirliliğin insan ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve insan sağlığını korumak adına gerekli önlemlerin alınmasında önemli bir etkiye sahiptir. Hava kalitesi tahmini ve modellenmesinde klasik istatistik yöntemler yaygın olarak uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, hava kalitesi değerlendirilmesinde veri madenciliği yöntemlerinin uygulama olanakları araştırılmaktadır. Araştırma çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yayımlanmakta olan hava kalitesi izleme verileri kullanılmıştır. Ülkemizin çeşitli lokasyonlarında bulunan hava kalitesi izleme istasyonlarından her saat ölçümler yapılmakta ve sürekli biriken veri kümeleri meydana gelmektedir. Çalışmamız veri madenciliği süreç aşamaları uygulanarak Ankara ili, 8 farklı izleme istasyonlarından alınmış olan 2010-2016 yıllarına ait hava kalitesi ölçümleri ile sınırlandırılmıştır. Veri madenciliği süreci model uygulama aşamasında hava kalitesi bulanık mantık yöntemi ile modellenmiştir. Bulanık mantık modelinden elde edilen sonuçların mevcut sistem kadar başarılı olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air is one of the important life sources, air pollution has significant effect on plants and animals as well as human health. The modeling of air quality has an important effect in reducing the negative effects of air pollution on human and environment and taking the necessary precautions to protect human health. Statistical methods are widely applied in air quality estimation and modeling. In this thesis study, application possibilities of data mining methods are investigated in air quality evaluation. In the framework of the research, air quality monitoring data which is published in the web site of the Ministry of Environment and Urbanization is used. Measurements are made every hour from air quality monitoring stations located in various locations of our country and data clusters are constantly accumulating. Our data mining process stages were limited to air quality measurements for 2010-2016 from 8 different monitoring stations in Ankara. Data mining is modeled with fuzzy logic method of air quality during the process model implementation phase. It has been evaluated that the results obtained from the fuzzy logic model are as successful as the existing system.