Yurtdışı yol inşaatı projeleri için planlama süreci işlemleri ve Afganistan'da bir proje örneği
The planning phase processes for the overseas road construction projects and a case study in Afghanistan
  1. Tez No: 166300
  2. Yazar: AHMET RASİM PEKİNCELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
YURTDIŞI YOL İNŞAATI PROJELERİ İÇİN PLANLAMA SÜRECİ İŞLEMLERİ VE AFGANİSTAN'DA BİR PROJE ÖRNEĞİ ÖZET Yurtdışında faaliyet gösteren firmaların sektörde rekabet edebilme güçleri ve üstlendikleri projelerdeki başarıları, yönetimlerindeki etkinlik ve verimliliği arttırarak rakiplerinden daha kaliteli ve daha az maliyetli ürün/hizmet üretmelerini sağlayacak çağdaş proje yönetim tekniklerini kullanmalarına bağlıdır. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın amaç, kapsam ve önemi anlatılmış, tezin hazırlanma aşamaları ve yazarın incelenen projedeki görevi ifade edilmiştir. ikinci bölümde, çağdaş proje yönetimi sistemi kavranılan üzerinde durularak proje yönetim unsurları ve aşamaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, proje (yönetim) planı tanımlanarak, proje (yönetim) planının nasıl hazırlandığı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, Afganistan'da yürütülen bir yol inşaatı projesi, proje yönetimi perspektifinde incelenerek, fiili olarak projede yapılan uygulamalar ve karşılaşılan sorunlar belirtilmiştir. Beşinci bölümde, sorunların ana kaynağı olarak proje (yönetim) planı hazırlanmadan uygulama aşamasına geçilmesi tespiti yapılmış olup, sorunların proje (yönetim) planı ile çözüleceği savı ortaya atılarak proje (yönetim) planının, sorunların çözümündeki önemi açıklanmıştır. Altıncı bölümde, yurtdışı yol inşaatı projeleri için planlama süreci işlemleri anlatılmıştır. Bu kapsamda, master planı hazırlama sistematiği, proje şartlarına göre uyarlamalarla son şekline kavuşacak olan optimize proje (yönetim) planı örneği, mobilizasyon süreci hakkında kısa bilgi ve CPM metotu ile planlama tabloları kullanılarak detaylı iş programının hazırlanması konularına yer verilmiştir. Son bölümde ise, yapılan çalışmanın içeriği ile ilgili genel bir değerlendirme yapılarak, uygulama sonuçlan hakkında bilgi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
THE PLANNING PHASE PROCESSES FOR THE OVERSEAS ROAD CONSTRUCTION PROJECTS AND A CASE STUDY IN AFGHANISTAN SUMMARY The power of competition in the sector and the success of undertaken projects for construction companies in overseas projects depend on usage of modern project management techniques which allow to produce more quality and cheaper production by increasing the effectiveness and efficiency of management. In the first part of the thesis, the purpose and content of this work is described and its importance is emphasized. The preparation stage of the thesis and the mission undertaken by author of this thesis in case project are expressed. In the second part, the terminologies and concepts of modern project management systems are described, the constituting elements and the phases of project management are briefly explained. In the third part,“what is the project plan?”is defined and the ways of the project plan preparation are explained clearly. In the fourth part, a sample road construction project executed in Afghanistan is examined in perspective of project management. The practices of project and the problems faced during the works are stated. In the fifth part, starting the executing phase without preparation of the project plan is determined as the main resource of problems and using project plan is claimed for the solution of all mentioned problems in the project. In the sixth part, the planning phase processes for the overseas road construction projects are explained. In this content, the method of master plan preparation, the optimized project plan sample which needs some adaptation for new projects, a brief information about mobilization phase and preparation of detailed work schedule by using the planning charts are taken part. In the final part, a general evaluation of the content of the work and an information about results of proposed applications are given. xi