Burulma düzensizliği bulunan çok katlı yapıların deprem yönetmeliği açısından irdelenmesi
The examination of the multi-story structures that has torsional irregularity according to Turkish eartquake code
- Tez No: 166304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ORAKDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
BURULMA DÜZENSİZLİĞİ BULUNAN ÇOK KATLI YAPILARIN DEPREM YÖNETMELİĞİ AÇISINDAN İRDELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, burulma düzensizliğine sahip süneklik düzeyi karma olan çok katlı perde çerçeve türü yapılarda farklı analiz metodlan sonucu bulunan iç kuvvetler karşılaştırılarak elde edilen sonuçlar deprem yönetmeliğine göre irdelenmiştir. Beş bölüm halinde sunulan çalışmamın birinci bölümünde konunun tanıtılması, konu ile ilgili çalışmaların gözden geçirilmesi, çalışmanın amacı ve kapsamı yer almaktadır. İkinci bölümde, ABYYHY97'de burulma düzensizliğine sahip yapılar için öngörülen koşullar açıklanmıştır. Ayrıca bazı ülkelerin deprem yönetmeliklerinde bu tür düzensizlik için önerilen hesap yöntemleri de açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, deprem yönetmeliğinde yer alan deprem etkilerinin hesabında kullanılan yöntemler açıklanmış olup karma süneklik düzeyine sahip yapılar için uyulması gereken koşullar belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, üç adet örnek yapının farklı metodlarla analizleri yapılmıştır. Yapıların Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile analizi yapılarak iç kuvvetleri elde edilmiştir. Daha sonra kütlelerin kat kütle merkezinde toplandığı varsayımı ile burulma kütlesiz ve burulma kütleli dinamik analizler sonucu iç kuvvetler bulunmuştur. Son olarak kütlelerin kolon başlarında toplandığı varsayılarak burulma kütlesi tanımlanmadan yapılatın dinamik analizi yapılarak iç kuvvetleri bulunmuştur. Dört farlı analiz sonucu bulunan iç kuvvetler karşılaştınlmıştır. Sonuçlar karşılaştırıldığında yönetmelikte öngörülen eşdeğer deprem yükü yöntemi ve burulma kütlesiz dinamik analizde, burulma modunun katkısının hesaba dahil edilememesi dolayısıyla diğer analiz yöntemlerinde bulunan iç kuvvetlerin daha elverişsiz olduğu anlaşılmıştır. Beşinci bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçler açıklanmıştır. x
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF THE MULTI-STORY STRUCTURES THAT HAS TORSIONAL IRREGULARITY ACCORDING TO TURKISH EARTHQUAKE CODE SUMMARY In this study, the multi-story structures that has torsional irregularity are analyzed by different methods and the end forces are compared. The results are discussed according to Turkish Earthquake Code. The structures are wall-frame type and has mixed ductilty level. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, after introducing the subject, the results of literature survey is given and the scope and objectives of the study are explained. In the second chapter, the conditions for the structures that has torsional irregularity at the Turkish Earthquake Code are explained. Also the proposals are given at some earthquake codes for the the structures that has torsional irregularity are explained. The third chapter outlines to the explanation of computation of the earthquake loads. In the fourth chapter, three sample structures are analysed with different methods. The analysis methods are; the Equivalent Seismic Load Method, Dynamic Analysis using Mode-Superposition Method without torsional mass, Dynamic Analysis using Mode-Superposition Method by defining torsional mass, Dynamic Analysis using Mode-Superposition Method by defining masses at the top of the columns. The end forces of the comparison of the results with the examples given, because of the absence of taking into consideration the torsional effects at the Equivalent Seismic Load Method and Mode-Superposition Method without torsional mass, the analaysis results of the other methods are more inconvenient. The fifth chapter covers the conclusions are obtained at this study. XI