Türkiye'deki mühendislik projelerinde proje planlama ve başarısı arasındaki ilişkinin ampirik analizi
An empirical analysis of the relationship between project planning and success of engineering projects in Turkey
- Tez No: 166307
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
TÜRKİYE'DEKİ MÜHENDİSLİK PROJELERİNDE PROJE PLANLAMA VE BAŞARISI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN AMPİRİK ANALİZİ ÖZET Günümüz iş hayatında proje yönetiminin önemi gün geçtikçe artarken, planlamanın kapsamı ve yapısı tartışma konusu olmaktadır. Projelerde planlamanın varlığı başarıyı garanti etmeyebilir, ancak eksikliği başarısızlığın en temel nedenlerinden olmaktadır. Yapılan bu çalışmada, anket yöntemiyle Türkiye'deki mühendislik projelerinde planlamaya verilen önem ile birlikte planlama ve proje başarısı arasındaki ilişkinin gücü test edilmiştir. Ayrıca değişimin planlama üzerindeki etkisi bulunmaya çalışılmış ve bu etki basan ile ilişkilendirilmiştir. Yapılan literatür araştırmasıyla planlama ve başarıyı oluşturacak faktörler saptanmıştır. Elde edilen faktörlerden 82 adet soru türetilerek anket oluşturulmuştur. Ankette hem proje planlaması, hem de proje başarısı dört boyutta incelenmiştir. Anket, 200 proje yöneticisine gönderilmiş olup, 19 farklı sektördeki 52 firmada çalışan 65 proje yöneticisinden kullanılabilir sonuçlar elde edilmiştir. Anket sonuçlarına göre proje genel bilgileri ile planlama ve basan boyutlannın ortalama puanlan ve standart sapmalan 5 ölçekli Likert ölçeği kullanılarak hesaplanmıştır. Planlama ve basan boyutlanna faktör analizi uygulayabilmek için her boyutun Kaiser-Meyer-Olkin değeri hesaplanmıştır. Bulunan değerlere göre ömeklem sayısının faktör analizi için yeterli olduğu ispatlanmıştır.Böylece uygulanan güvenilirlik testleri sonucunda bulunan Cronbach alfa katsayılan anketin içsel tutarlılığının doğru olduğunu göstermiştir. Bu hesaplamalardan sonra planlama ve basan boyutlanna faktör analizi uygulanarak, değişkenler bileşen yük değerlerine göre anlamlı gruplar oluşturacak şekilde yeniden tanımlanmıştır. Yeni değişkenler ve proje genel bilgilerine korelasyon analizi uygulandığında, proje planlama ve başansı arasındaki ilişkinin gücü bulunmuştur. Elde edilen 288 korelasyon katsayısı değerlendirildiğinde değişim ile planlama ve basan boyutlan arasındaki korelasyonun zayıf olduğu görülmektedir. Aynca değişim yönetiminin uygulanıp uygulanmadığını ölçen soruya verilen cevaplann ortalaması da düşük çıkmıştır. Proje demografik verilerinin büyük çoğunluğunun planlama ve basan faktörleri ile zayıf korelasyona sahip olduğu bulunmuştur. Buna rağmen hem planlama, hem de basan boyutlannın kendi aralanndaki korelasyonu yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı sonuç vermiştir. Proje planlama boyutlan ile başansı arasında ise güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Dolayısıyla Türkiye'deki mühendislik projelerinin yöneticileri, planlamanın proje başansı için önemli olduğunu düşünmektedirler. vıu
Özet (Çeviri)
AN EMPIRICAL ANALYSIS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PROJECT PLANNING AND SUCCESS OF ENGINEERING PROJECTS IN TURKEY SUMMARY In today's business, project management is going to be more important than ever and its scope and configuration of project planning is open to debate. Existance of planning in a project may not guarantee success, whereas lack of planning will be a definite factor for failure. With this study, the importance given to project planning and the relationship between project planning and success was tested for the engineering projects in Turkey with a questionnaire. In addition, the impact of change on project planning was tried to be found. With the literature review, various factors which are essential in project planning and success were determined. The questionnaire is composed of 82 questions derived from these critical factors. Both project planning and project success were studied in four dimensions. After the design of the questionnaire was finished, it was sent to 200 project managers for completion. 65 project managers employed in 52 companies in 19 different sector, gave valid responses to the questionnaire. Descriptive statistics analysis carried out on these valid responses yielded mean, minimum, maximum scores and standard deviations. Five point Likert scale was used to evaluate the data. To perform factor analysis, Kaiser-Meyer-Olkin values were determined for all dimensions of planning and success. As a result, it can be said that, our measure of sampling adequacy is acceptable. Reliability analysis performed to measure internal consistency provided us an evidence to be sure about the reliability of the questionnaire. After determination of KMO and Cronbach Alpha values, factor analysis was performed and new variables were defined that are more meaningful according to the eigenvalues. The power of the relationship between project planning and success was determined according to the correlation analysis between new variables and project demographic information. When the 288 correlation coefficients were gathered together, no obvious correlation between the impact of change and project planning&success was found. Also the mean score for the factor“hnplemetation of change management”was low. In addition to the previous results there is no correlation between most of the project demographic information and planning&success. Contrary to this, a high and significant correlation between planning variables was found. Besides, the analysis proved that the same high and significant corraletion was acceptable for success variables. The aim of this study is to find a correlation between planning and success variables. The results yielded a high and significant correlation. Hence, it is possible to conclude that engineering project managers in Turkey, have an opinion that project planning is vital for project success. IX