Aksiyomlarla tasarım ilkelerine göre bilgi yönetim sistemlerinin tasarımı
Design of knowledge management system based on axiomatic design
  1. Tez No: 166308
  2. Yazar: AYŞE EVRİM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AKSİYOMLARLA TASARIM İLKELERİNE GÖRE BİLGİ YÖNETİM SİSTEMLERİNİN TASARIMI ÖZET Bilgi Yönetimi kimi araştırmacı ve yöneticiye göre tamamen yeni, kimilerine göre ise hep var olan, ancak uygulaması yeni olan bir yönetim paradigması olarak görülmektedir. Bilgi Yönetiminin yeni olduğu ya da olmadığı üzerine tartışılabilir; fakat yoğun rekabetin yaşandığı, hızla değişen iş çevrelerinde şirketlerin hayatta kalabilmelerinin tek yolunun etkin bir bilgi yönetim sistemine sahip olmaları gerektiği bilinmelidir. Bu kapsamda çalışanlarının bilgi üretimini desteklemek, bilgiyi organizasyon içerisinde yayabilmek, bilginin erişilebilirliğini sağlamak ve ürün/hizmet üretiminde kullanmak gerekmektedir. Bilginin üretime yansıtılması ürün/hizmetin tasarımım etkileyecektir. Günümüzde hızla azalan ürün ömürleri, artan rakip sayısı, teknolojik gelişmeler, değişen ekonomik koşullar ve müşterilerin değişen beklentileri tasarımın artık eskiye nazaran çok daha önemli olduğunu ve şirketleri birbirinden ayıran şeyin ürün tasarımlarına yansıttıkları bilgi olduğunu ortaya koymaktadır. Aksiyomlarla Tasarım, yaratıcılığı doğuştan gelen bir yetenek olmaktan çıkarıp, tasarıma bilimsel bir temel oluşturabilmek için geliştirilmiş bir tasarım metodu olup özellikle son 10 yılda yazılım, organizasyon, sistem, malzeme, imalat ve süreç tasarımlarına yaygm şekilde uygulanmaktadır. Bilgi yönetimi literatürü incelendiğinde pek çok modelle karşılaşılacaktır. Bu konuda henüz bir standardizasyon mevcut değildir. Bu çalışmada AD ilkeleri kullanılarak 8 adımlı kayıtlı ve 3 adımlı örtülü bilgi yönetim sistemleri tasarlanmaya çalışılmıştır. Bu yapılırken her bir adım için bir yol haritası çıkarılmıştır. Çalışma fonksiyonel ihtiyaç ve tasarım parametrelerinin detaylandınlması ve tasarım matrislerinin belirlenmesi yönünde ilerlemiş, ortaya çıkarılan bilgi yönetimi yol haritalarının sektörde bir firmada yeni bir traktör modeli geliştirme üzerinde uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
DESIGN OF KNOWLEDGE MANAGEMENT SYSTEM BASED ON AXIOMATIC DESIGN SUMMARY As the importance of knowledge increases for sustainable competitive advantage, it becomes vital how to manage it. From some managers' and researchers' point of view, knowledge management (KM) is not a new paradigm; however some others claim that it is totally new management approach. We can discuss on either it is new or not, but it is inevitably true that organizations not supporting its employees knowledge creation and not applying knowledge management at the right time and in an effective manner will not be able to survive in the fast changing market and technology environment. For this, KM system should be designed in a systematical approach. In KM literature, numbers of models can be obtained; however there has been no standardization for this subject. In this study, KM and Axiomatic Design (AD) are firstly explained, and then explicit knowledge management and implicit knowledge management system designs based on an 8-step KM model and 3 -step KM model respectively using AD is presented with functional requirements and design parameters in a hierarchical order. Briefly, it is intended to determine how much KM and AD can be joined together and the susceptibility of this joining to design a KM system. At the end of the study, our road maps for explicit and implicit (tacit) knowledge management systems are applied on a new tractor model development project by comparing the actual situation in the sector with our results. XI