Statik itme analizi kullanılarak mevcut bir betonarme yapının incelenmesi
Analysis of present reinforced concrete structure using static pushover method
  1. Tez No: 166349
  2. Yazar: KORHAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu çalışmada performans kavramına dayalı, deformasyon kontrollü lineer olmayan analiz yöntemi olan Statik İtme Analizi Yöntemi anlatılmıştır. Bu yöntem kullanılarak yapıların deprem karşısındaki davranışları değerlendirilmiş, deprem kuvvetine karşı güvenliğinin kontrolü ve güçlendirme çalışması anlatılmıştır. Î975 Deprem Yönetmeliğine göre inşaa edilen betonarme bir yapı üzerinde ayrıntılı bir şekilde anlatılan konuların bir uygulaması yapılmştır. Birinci bölümde çalışma hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde performans kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde Statik İtme Analizi, analizin nasıl uygulanacağı, uygulama aşamaları ve analizde kullanılan tüm formüller ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Dördüncü bölümde Statik İtme Analizi yapılırken kullanılan EPARC ve Sap2000 analiz programlarında, yapıyı modellemek için gerekli adımlar ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Analizin uygulaması olarak, dört katlı betonarme bir yapının mevcut durumdayken statik itme analizi ile göçme yükü ve deprem güvenliği tahkiki yapılmıştır. Yapı yetersiz olduğu için 1975 Deprem Yönetmeliğine göre donatılarının doğruluğu kontrol edilmiş ve analiz tekrarlanmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre yapıda güçlendirme çalışması yapılmış ve göçme yükü ile deprem güvenliği yeniden belirlenmiştir. Son bölümde analiz sonuçları karşılaştırılmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. xü
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, Static Pushover Analysis Method which is a non-linear deformation controlled analysis method according to performance concept has been described. By using this method, earthquake behaviors of buildings has been evaluated, safety control against power of earthquake and retrofit works has been studied. All the methods described in this work have been applied in detail to a building which has been built according to 1975 Earthquake Regulations. In the first part, general information about the work and analysis has been given. In the second part, performance concept has been explained. In the third part, Static Pushover Analysis has been described. The application of the analysis and application steps are given in detail. In the forth part, necessary steps for modeling the building in EPARC and SAP2000 analysis programs which are used to apply Static Pushover Method. A concrete building having four floors has been investigated in terms of collapsing load with static pushover analysis and earthquake safety. Since the building is weak, steel construction has been checked if they comply with the 1975 Earthquake Regulations and analysis has been repeated. According to the results of the analysis retrofit has been done; collapsing load and earthquake security has been determined. In the final part, a comparison between analysis results has been carried out and a general evaluation has been provided. xui