Kendiliğinden yerleşen betonlarda viskozite düzenleyici katkı kullanımı
Using viscosity modifying admixtures in self-compacting concretes
  1. Tez No: 166350
  2. Yazar: İBRAHİM ERKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KENDİLİĞİNDEN YERLEŞEN BETONLARDA VİSKOZİTE DÜZENLEYİCİ KATKI KULLANIMI ÖZET Kendiliğinden yerleşen betonların (KYB) üretiminde çoğunlukla yeni kuşak kimyasal katkılar kullanılmaktadır. Dağıtma gücü çok yüksek olan bu katkılarla üretilebilen KYB'larda ayrışmayı önleyebilmek için ya 100 jxm'den daha ince malzeme miktarını (çimento dahil) arttırmak, ya viskozite düzenleyici bir katkı kullanmak, ya da her iki yöntemi bir arada uygulamak gerekir. Bu çalışmada, viskozite düzenleyici katkılar (VDK) kullanılarak daha düşük ince malzeme içeren KYB üretiminin gerçekleştirilebilme olanağı araştırılmıştır. Bu amaçla, uçucu kül/çimento oranı 0.2 olan, 350-450 kg/m' arasında toplam bağlayıcı dozaj lı betonlarda Welan Gum, Kelzan Gum ve Nişasta Eteri adlı viskozite düzenleyici katkılar değişik oranlarda denenmiştir. Her VDK için uygun çözeltiler hazırlanmış ve kullanım oranları deneme betonları ile bulunmuştur. Serbest yayılma ve kısıtlanmış yayılma deneyleri taze betonların kendiliğinden yerleşme özelliklerini araştırmak için, 5 mm'lik elekten geçirme, penetrasyon ve terleme deneyleri ise taze betonların ayrışma dirençlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca, VDK'larm KYB 'm mekanik özelliklerine etkisini araştırmak için sertleşmiş betonda basınç dayanımı ve kılcal su emme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmaların sonunda, ince malzeme yerine VDK kullanılarak kendiliğinden yerleşen beton yapılabileceği bulunurken, VDK' m basınç dayanımına olumsuz bir etkisi görülmemiş fakat kılcal su emme değerleri ile VDK oranları arasında kararlı bir ilişki gözlenememiştir. Vîlî
Özet (Çeviri)
USING VISCOSITY MODIFYING ADMIXTURES IN SELF-COMPACTING CONCRETES SUMMARY New generation chemical admixtures are usuaiiy used to produce self-compacting concretes (SCC). These chemicai admixtures, which have high degree of dispersion ability, cause segregation of concrete. To avoid segregation in concrete, special concrete design has to he made either by using fine-grained (finer than 100 \im) materials or viscosity-modifying admixtures (VMA) or both. In this study, the possibility of producing self-compacting concrete with less fine material by using VMA is investigated. For this purpose, different viscosity modifying admixtures, such as Welan Gum, Kelzan Gum and Starch Ether, were used at varying dosages. Fly ash/ Portland cement ratio was kept constant at 0.20 for all mixtures and binder contents varried between 350 and 450 kg/m'\ Slump flow and confined slump flow tests were carried out to search self-compacting properties. Also, sieving through 5 mm mesh, penetration and bleeding tests were applied to compare the segregation properties of fresh concretes. To determine the effects of VMA' s on mechanical properties of concrete, compressive strengths and capillary water permeability tests were carried out on hardened concretes. Experiments have shown that, producing self-compacting concrete with less fine material by using VMA is possible. VMA didn't effect SCC's compressive strengths negatively, but any relationship was not found between capillary water permeability and VMA' s dosages. IX