Cevher kırıcıya ait kazıklı temelin dinamik analizi
Dynamic analysis for pile foundation of ore crusher
  1. Tez No: 166369
  2. Yazar: HÜSNÜ UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
CEVHER KIRICIYA ATT KAZIKLI TEMELİN DİNAMİK ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada kazıkların dinamik yükler altındaki davranışları teorik ve uygulamalı olarak incelenmiştir. Çalışmayı üç bölümde ele almak mümkündür. Bunlardan ilki Novak Dinamik Analizi'nin anlatıldığı kısım, ikinci bölüm bu dinamik analizle Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'na ait 1 Nolu cevher kinci kazıklı temelinin analizinin sunulduğu bölüm ve son olarak bulunan sonuçların değerlendirildiği bölümdür. İlk kısımda anlatılan Novak Dinamik Analizi ile dinamik yükler altındaki tekil kazıkların davranışından, kazıklarda grup etkisinden, kazık başlığının zemin ile sürtünmesinden doğan etkiden ve rijitlik-sönüm değerleri ile dinamik denge denklemlerinin kullanılmasına ilişkin teoriden bahsedilmiştir. İkinci kısımda Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'na ait 1 nolu cevher kinci hakkında temel bilgiler verilip; temele ait kazıkların tekil kazık olarak davranışları, kazıklann grup oluşturması halinde grup etkileri, kazık başlığının zemin ile sürtünmesinden doğan etkiler ve makina-temel için dinamik denge denklemleri kullanılarak sisteminin x-y-z eksenleri doğrultusundaki genlik ve frekans değerleri belirlenmiştir. Son kısımda ise cevher kincinin dinamik analizi sonucunda bulunan değerler özetlenmiş; bu değerlerin istenen sınırlar içinde olup olmadıkları kontrol edilmiş ve temel sisteminin güvenilirliği araştırılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS FOR PILE FOUNDATION OF ORE CRUSHER SUMMARY In this study, the behaviour of piles under dynamic loads are examined by means of theoretical and practical approaches. The study can be divided into three parts. In the first part of the study in which Novak Dynamic Analysis is investigated, single pile response under dynamic loads, the group effect of the pile groups, the effect caused by friction between soil and pile cap and the theory of dynamic balance equations by considering the effects of stiffness and damping are investigated. In the second part, general information about the first ore crusher at Ereğli Iron and Steel Factories and the analysis made for pile foundation of the first ore crusher are given. In the analysis, the behaviour of the single piles of foundation, the group effect of the pile groups and the effect which is caused by friction between soil and pile cap are investigated. For machine-foundation system, values of amplitude and frequency were determined in the direction of x-y-z axises by using the dynamic balance equations. In the last part of the study, the results of dynamic analysis of ore crusher are summarized. The results of the dynamic analysis is checked to see if they are within the tolerable limits and the stability of the pile foundation is assessed. Xlll