İnşaat firmalarında satınalma yönetimi ve kurumsal kaynak planlanması (ERP) tabanlı bir satınalma yönetim modeli önerisi
Purchasing management in construction companies and a suggestion of purchasing management model based on enterprise resource planning (ERP)
- Tez No: 166261
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İNŞAAT FİRMALARINDA SATTNALMA YÖNETİMİ VE KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) TABANLI BİR SATTNALMA YÖNETİM MODELİ ÖNERİSİ ÖZET Bu çalışmada, inşaat firmalarında satınalma yönetimine değinilmiş ve kurumsal kaynak planlaması (ERP) tabanlı bir satınalma yönetim modeli önerisi geliştirilmiştir. Proje yönetimi ana başlığı altında onun bir fonksiyonu olarak satınalma yönetimi işlenmiş, satınalma yönetiminin inşaat sektöründeki yeri ve önemine değinilmiş, ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi prosedürlerine uygun olarak geliştirilmiş bir örnek firma satınalma yönetim sisteminden bahsedilmiş ve bu sistemin kurumsal kaynak planlaması (ERP) mantığı ve bilgi teknolojileri yardımı ile idealize edilmesine yönelik bir model önerisinde bulunulmuştur. Sonuçlarda ise, önerilen sistemin, mevcut sistem ve mevcut sistemden önce kullanılan yöntem açısından karşılaştırmalı faydaları tartışılmıştır. Bu bağlamda; Tezin birinci bölümünde; proje yönetimi ve inşaat proje yönetimi felsefeleri ele alınmış, temel kavramlar ve fonksiyonlardan bahsedilmiş, bu fonksiyonların hem genel proje yönetimi, hem de inşaat yönetimi açısından önemlerine değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde; proje yönetiminin bir süreci olarak satınalma yönetiminin genel yapısından bahsedilmiş, satınalma yönetiminin tanımı, kavramı, kapsamı, önemi, amaçlan, satınalma çeşitleri gibi konulara değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; satınalma yönetiminin, inşaat proje yönetimi açısından özelleştirilmiş yapısından bahsedilmiş, inşaat satınalma yönetiminin tanım ve kapsamına, satınalma organizasyonlarının kuruluş tiplerine, inşaat sektörü açısından satınalmanın önem ve hedeflerine ve genel sistem mantığıyla inşaat satınalma yönetim süreçlerine değinilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; bir inşaat firmasında ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi prosedürleri çerçevesinde oluşturulmuş satınalma yönetim modeli anlatılmış, bu kapsamda firma tanımı, misyonu, vizyonu, organizasyon yapısı, firmadaki departmanlar, satınalma departmanı ile diğer departmanlar arasındaki ilişki, ISO prosedürleri kapsamındaki satınalma yönetim modeli ve modelin işleyişine değinilmiştir. Tezin beşinci bölümünde; ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi prosedürleri ile yönetilmekte olan satınalma sürecini bir adım öteye taşımak adına bir model önerisinde bulunulmuş, önerilen modelin ideal nitelikte olması için proje yönetimi metodolojisinin son yıllarda geldiği en son nokta olarak kabul edilen“Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP - Enterprise Resource Planning)”tabanlı olarak yapılandırılmıştır. Bu kapsamda öncelikle ERP sistemlerinin tanımı, amaçlan, faydalan, teknik altyapısı, inşaat sektörü açısından önemi, faydalan, temel xıfonksiyonları gibi kavramlar hakkında yapılan literatür çalışmalarına yer verilmiş, daha sonra da mevcut sistemi idealize edecek ERP tabanlı satınalma yönetim sistemi modelinin sürecine ve işleyişine değinilmiştir. Tezin altıncı ve son bölümünde ise sonuçlardan bahsedilmiştir. Sonuçlar irdelenirken öncelikle önerilen modelin firma ve satınalma departmanı açısından getirileri ortaya konulmuş, sonra da bu getirilerin mevcut satınalma sistemi ve İSO'dan önce kullanılan sistem göz önüne alınarak değerlendirmesi yapılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
PURCHASING MANAGEMENT IN CONSTRUCTION COMPANIES AND A SUGGESTION OF PURCHASING MANAGEMENT MODEL BASED ON ENTERPRISE RESOURCE PLANNING (ERP) SUMMARY In this study, purchasing management in construction companies is mentioned and a suggestion of purchasing management model based on enterprise resource planning (ERP) is developed. First of all, the purchasing management as a function of the project management is explained, and than the purchasing management in construction industry is subjected, after that, a purchasing model based on ISO 9001:2000 quality management procedures used in a sample company is described, nevertheless, a purchasing management model based on enterprise resource planning (ERP) and association of information technologies is recommended. In conclusion, the comparison between ERP based model with existing ISO based model and before used ISO model are discussed about their utilities. The first chapter of this study includes project management and construction management philosophies, their fundamental concepts and functions. Also, the importances of these functions are researched from the angels of project management and construction management. In the second chapter, purchasing management, that is a process of project management, is described. The definiton, concept, scope, importance, aims of purchasing management and the variations of purchasing are mentioned. In the third chapter, purchasing management, that is a specified process of construction management, is explained. The definiton, concept and organisation types of construction purchasing are expounded. For construction sector, importance and iams are described. Nevertheless the process of construction purchasing management is talked about. In the fourth part, a purchasing model based on ISO 9001:2000 quality management procedures used in a sample company is described. In this respect, introduction, mission, target, organisational structure, departments and purchasing department of the sample company, relations between purchasing department with the others, and the processes of model based ISO 9001 :2000 are touched on. In the fifth chapter of the study, a purchasing management model based on enterprise resource planning (ERP) is recommended to upgrate the system based on ISO 9001:2000. For this case, definiton, aims, advantages, technical structure, importance, fundamental functions for construction companies are researched. After that present system is analised and the processes of ERP based model are explained. xmIn conclusion, the comparison between ERP based model with existing ISO based model and before used ISO model are discussed about their utilities. XIV