Klein-Gordon dalga denklemine artık değişken yönteminin uygulanması
Applying-Klein-Gordon wave equation to the residual variable method
  1. Tez No: 16642
  2. Yazar: A.NAİL EROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İÜ ÖZET' YÜKSEK LİSANS TEZİ KLEIN-GORDON DALGA DENKLEMİNE ARTIK DE?İŞKEN YÖNTEMİNİN UYGULANMASI A. Nail EROL Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Fatma ERDO?AN 1991, Sayfa: 69 Jüri Yrd.Doç.Dr. Fatma ERDO?AN Artık Değişken Yöntemi N boyutlu dinamik problemlerin uzaysal boyutlarında bir derece indirgeme yi mümkün kılan bir analitik yöntemdir, örneğin, son suz büyüklükte bir ortamda cereyan eden bir dinamik olayın analizi, bu yöntem sayesinde bir küresel veya si- lindirik yüzeye indirgenebilmekte ve bu yüzey üzerinde çözümü elde edilebilmektedir. Bu ise bilhassa sayısal çözümlerde sonsuz büyüklükte ortamla uğraşma sorununu ortadan kaldırmakta ve problemlerin çözümünü bir küre sel veya silindirik yüzeye indirgemesi nedeniyle sayı sal açıdan büyük kolaylıklar getirmektedir.. Artık Değişken Yöntemi bu çalışmada küresel ve silindirik koordinatlarda Klein-Gordon dalga denkle mine uygulanmıştır. Problemlerin çözümü için gerekli bil gisayar programları geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Artık Değişken Yöntemi, Küresel Ko ordinatlar, Silindirik Koordinatlar, Klein-Gordon dalga" denklemi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters The s is APPLYING KLEIN-GORDON WAVE EQUATION TO THE RESIDUAL VARIABLE METHOD A. Nail EROL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineer Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fatma ERDO?AN 1991, Page: 69 Jury Assoc. Prof.Dr. Fatma ERDO?AN The Residual Variable Method is an analytical method by which it is possible to reduce the spatial dimension by one of N-dimensional dynamic problems. For instance, the analysis of a dynamic process taking place in an infinitely large medium can be made on a spherical or cylindrical inner surface and the solution can be obtained on this inner surface. This, in turn, eliminates the difficulties associated with the numeri cal solution of problems involving infinitely large media. In this work, the Residual Variable Method on spherical coordinates and clyindrical coordinates was applied to Klein-Gordon Wave Equation. The computer programs necessary for the solution of the problems were developed. KEY WORDS: Residual Variable Method, Spherical Coordina tes, Cylindirical Coordinates, Klein-Gordon wave equation.