Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen bitkilerin sulama zamanlarının planlanması
Irrigation scheduling for lthe crops grown in the research and Experimental farm of the Agricultural Faculty of Ankara University
  1. Tez No: 16645
  2. Yazar: EKREM YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ÇİFTLİ?İNDE YETİŞTİRİLEN BİTKİLERİN SULAMA ZAMANLARININ PLANLANMASI Ekrem YALÇIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Met in OLGUN 1991, Sayfa: 153 Jüri : Doç. Dr. Met in OLGUN Prof. Dr. Ali BALABAN Prof.Dr. Erkan BENLİ Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde halen yetiştirilen ve gelecekte yetiştirilebilecek bitkilere ilişkin sulama zamanı planlamaları yapılarak; her sulamada bitki lere verilecek sulama suyu miktarları, sulama aralıkları ve sulama sayıları saptanmağa çalışılmıştır. Çalışmada, sulama zamanı planları hazırlanırken yöreye ilişkin iklim verileri gözönüne alınmış ve toprak-su bütçesi esasına göre Belçika'da Katholieke Üniversitesinde geliştirilen IRSIS“Irrigation Scheduling Information System-Sulama Planlama Bilgi Sistemi”adlı paket programı kullanılmış tır. Gözönüne alınan bitkiler için sulama zamanı plan lamaları iki şekilde yapılmıştır. Birinci sulama planla masında, topraktaki su miktarı kritik su düzeyine düşünce tarla kapasitesine çıkarılacak şekilde sulama yapılmış, buna optimum sulama planlaması adı verilmiştir. Ancak bu şekilde yapılan planlamada, sulama aralığı ve uygulanan su miktarı sürekli farklılık gösterdiğinden pratik yönden uygun görülmemiştir. Bu nedenle ikinci aşamada planlama, su kaybını ve verimdeki azalmayı minimum düzeyde tutacak şekilde sulama aralıklarını ve uygulanan su miktarların dan birisini ya da herikisini pratiğe uygun olarak sabit- leştirilmeye çalışılarak yapılmış ve buna da pratik sula ma planlaması adı verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sulama zamanının planlanması, sulama suyu miktarları, sulama aralığı, su lama sayısı, toprak-su bütçesi, IRSIS paket programı, kritik su düzeyi, op timum sulama planlaması, pratik sula ma planlaması.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis IRRIGATION SCHEDULING FOR THE CROPS GROWN IN THE RESEARCH AND EXPERIMENTAL FARM OF THE AGRICULTURAL FACULTY OF ANKARA UNIVERSITY Ekrem YALÇIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Met in OLGUN 1991, Page: 153 Jury: Assoc. Prof.Dr. Met in OLGUN Prof. Dr. Al i BALABAN Prof. Dr. Erkan BENLİ In this study, irrigation schedules were prepared to determine the amount of irrigation water, the irriga tion interval and the number of irrigations for crops grown in the Research and Experimental Farm of Agricultural Faculty of Ankara University. The irrigation schedules were made by using the climatologic data obtained from the Haymana-ikizce meteorological station and by the help of IRSIS (Irrigation Scheduling Informa tion System) packet program developed in the Katholieke University of Belgium which depends on the soil water budget method. The irrigation scheduling were evaluated by using two methods. In the first method which was called as“optimum irrigation planning”the irrigations were applied whenever the water level in the root-zone depletes to the critical water level which was determined before and water was added up to the field capacity. But this method was not suitable in practice as the amount of water and interval differs in each. So, in the second method which was called as“Practical irrigation method”the amount of irrigation water or the irrigation interval or both of them were settled in a fixed manner for practical use by trying to eliminate the yield reduction and the water loss. KEY WORDS: Irrigation scheduling, amount of irrigation water, irrigation interval, number of irrigation, soil water budget, IRSIS packet program, optimum irrigation planning, practi cal irrigation planning.