Değişen çevre koşulları ve kentsel yaşantı içerisinde peyzaj unsurlarının yeni rolü ara katman yaklaşımı
The new role of landscape components within altering environmental conditions and urban life style-mid layer approach
- Tez No: 166471
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
DEĞİŞEN ÇEVRE KOŞULLARI VE KENTSEL YAŞANTI İÇERİSİNDE PEYZAJ UNSURLARININ YENİ ROLÜ - ARA KATMAN YAKLAŞIMI ÖZET Değişimin farklı boyutlarda yaşandığı bir dönemi temsil eden yirmibirinci yüzyıl, kent ve çevre anlayışına yönelik, farklı bakış açılarını yansıtan yenilikçi tutumlar için uygun bir zemin hazırlamaktadır. Geçmiş dönemlerden güzümüze kadar olan periyotta 'gelişim' adı altında gerçekleştirilen girişimlerin teknoloji, üretim ve tüketim kavramlarına yön veren istismarcı tutumları, yaşam çevreleri üzerinde gözlenen bozulmaların ivme kazanmasına ve günümüzdeki çok yönlü problem sarmalının gelişmesine neden olmuştur. Fiziksel çevreye yönelik gelişen problemlerin merkez noktasını oluşturan kent, kentsel yaşam ve kente ait oluşumlar, insanın fiziksel ve ruhsal gelişimi açısından yetersiz ve engelleyici bir karaktere bürünmüştür. Söz konusu karakter değişimi, kendi iç sistematiğinin yanı sıra, kendisini kuşatan doğal çevrenin de bozulmasına ve etkilerinin küresel boyutta hissedildiği çevre problemlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu noktada, farklı ölçeklerde, insan için en uygun yaşam çevrelerinin kurgulanması ve geliştirilmesi ile yükümlü olan tasarım disiplinlerinin, günümüzde fiziksel çevre üzerinde gözlenen bozulmalara karşı bir savunma mekanizması olarak, yeni kavramlar çerçevesinde şekillenen, yeni yaklaşımlar sergilemeye başladıkları gözlemlenmektedir. Çalışma kapsamında, değişen kent koşullarının beraberinde getirdiği yeni nesil problemlerin çözümüne yönelik olarak, söz konusu yeni yaklaşımlar arasında yer alabilecek, alternatif bir model önerilmektedir. Günümüz kent koşulları içerisinde, insan için en ideal yaşam çevresi karakteri, kenti oluşturan farklı niteliklerdeki bileşenlerin (doğal, yapay vb.) birbirleriyle olan karşılıklı etkileşimi çerçevesinde gelişebilmektedir. Bu gerçekten hareketle öneri model, mevcut kentsel çevrelere ve yeni gelişecek olan kentsel çevrelere yönelik geliştirilen, farklı nitelik ve ölçeklerdeki tasarım süreçlerinin, her bir aşamasında göz önünde bulundurulması gereken kritik noktaları vurgulayan bir kılavuz önermektedir. Bu kapsamda yürütülen çalışma beş bölümden oluşmaktadır; Çalışmanın birinci bölümünde konunun önemi ve ele alınış sebepleri ortaya konulmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, tasarımların ortaya çıkış noktası olan çevre kavramı ve etkin bir tasarım için göz önünde bulundurulması gereken insan- çevre etkileşimi irdelenmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, değişen çevre koşulları ve kentsel yaşantıya paralel olarak gelişen problem noktaları ortaya konulmakta ve söz konusu problemlere çözüm geliştirmek adına tasarım disiplinlerinin sergilediği yeni tutum ve bu tutumun içerisinde peyzaj tasarımlarının yeri irdelenmektedir.Çalışmanın dördüncü bölümünde, ideal çevre karakterinin geliştirilmesi bakımından, ara katman yaklaşımı başlığı altında fiziksel kurguyu biçimlendiren, yapısal doluluk ve boşlukların (dış mekanlar) peyzaj unsurları ile olan etkileşimleri doğrultusunda, tasarımda göz önünde bulundurulması gereken kriterler sunulmaktadır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise tezin sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
THE NEW ROLE OF LANDSCAPE COMPONENTS WITHIN ALTERING ENVIRONMENTAL CONDITIONS AND URBAN LIFE STYLE MID-LAYER APPROACH SUMMARY Twentyfirst century, with it's multitude characteristic values which are based upon different dimensions of 'alteration', proposes a suitable opportunity for new approaches in terms of physical environment and urban life. It is obvious that the basic fundamental reason of the ecological and physical environmental problems that man kind has been faced widely during the past five decades, is attitude of human agencies and their enterprises which are leading technological development, high level of production and consumption, toward physical environment. As a result of this technological based 'development' strategies, the physical context of man's environmental character became inadaquate and obstractive for the physical and mental development of human being. The character change seen in the physical environment, has caused newly problems effect on natural environment which surrounds urban settlements, as well as urban settlements own systematic structure. At that point, designers who are responsible for shaping and improving the ideal physical environment for human, presents new attitudes which comprise new concepts and approaches according to emerging concepts of environmental conscious all over the world, to deal with urbanizing problems. According to this physical phenomenon about destructive effects of economical development activities, this study proposes a new approach to find a solution for the problems in environmental context and to develop physical setting for creating urban environment which encompasses the ideal life conditions for human being. The proposal of this study assumes that the ideal urban environment can only be created according to 'interaction' between different component of physical environment, both natural and artificial. From that point, proposed approach presents a criteria set that can be applied to design processes which attempt to shape our physical environment in different context and different scales. Thus this study has both theoritical and practical base and introduces a guide to help designers for creating environmental integrity. In this context, this study is composed of five chapters; In the first chapter, the problem is defined according to practical solutions of twenty first century urban life. The second chapter defines the concept of environment and human - environment interaction which is essential to understand theoritical base of environmental design professions. The third chapter comprises the problems which are shaped by altering conditions of physical environment and urban life style and discuss both the new tendencies of environmental design professions to find a solution about urban context and the new role of landscape designs in this new attitude. xiiiThe fourth chapter defines the proposed approach in the name of mid-layer approach' and presents criterias according to interaction between landscape components and masses ( building groups) and voids ( open spaces) which define the physical composition of urban environment. In this chapter the criterias are introduced to help designers to deal with design processes which are performed in different context and different scales. The last chapter comprises the conclusion of the study which emphasises on the necessity of this kind of approach to improve healthier and more effective human environments. xiv