Kentsel yeşil yollar ve yeşil yolların planlama stratejisi: İstanbul-Haliç için bir planlama önerisi
Urban greenways and its planning strategy: A planning proposal for İstanbul-golden horn
  1. Tez No: 166472
  2. Yazar: ZERRİN HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REYHAN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Kentsel yeşil alanlar topluma kaliteli yaşam sunarlar. Açık alan sistemleri, yaşanabilir mekan üretiminde ve hızlı kentsel büyüme sürecinde sürekliliğin sağlanmasında kentsel altyapı sistemlerinin bir alt sistemi olarak düşünülmelidir. Yeşil altyapıyı oluşturmada sürdürülebilirliğinin sağlanması için bir takım politikaların, uygulama araçlarının ve finansman kaynaklarının belirlenmesi gerektiği kabul edilmektedir. Bu açıdan İstanbul metropoliten kentine bakıldığında, çevresel nitelikleri bakımından yetersiz alanlarda kent sakinleri için fonksiyonel ve mekansal bakımdan bir organizasyona duyulan ihtiyaç ile karşılaşılmaktadır. Bu olumsuzluklar için bir çözüm sunabilecek ve kentlerdeki yeşil alanların giderek yok olmasını önleyecek ve bir takım olanaklar sunacak peyzaj planlamanın kavramsallaştırılması çalışmanın temelini oluşturmaktadır 21. yy. da yeşil yol planlama olarak adlandırılan modern peyzaj planlama görüşü, Avrupa ve Amerika'da açık alanların yitirilmemesi, ekolojik dengelerin korunabilmesi, yaşanabilir çevre oluşturulması amacıyla plancıların son 20 yılda üzerinde durduğu bir olgudur. Mevcut yeşil alanları zenginleştirerek, kullanımlarının artmasını sağlayan, çevresel niteliği azalmış önemli peyzaj kaynaklarının etkin bir planlamayla vurgulanmasını sağlayarak ve birbiriyle bağlantılarını kurarak oluşturulan lineer yeşil ağ sistemi, insanları kentin gürültülü ve bunaltıcı stresinden kurtarmaktadır. Çalışmanın öncelikli amacı; kentsel metropoller için uygun bir yeşil alan planlama şekli olan yeşil yol kavramım tanımlamaktır. İnsanların zamanlarının çoğunu harcadığı şehirlerde artan açık alan ve park ihtiyaçları sonucu ortaya çıkan lineer bir peyzaj çeşidi olan“yeşil yol”kavramı bütün açık alanları birbiriyle bağlayabilecek potansiyele sahiptir. Yeşil yolların başlangıcı; Amerika'da Frederick L. Olmsted' in“park yolları”, Avrupa'da ise Ebenezer Howard' m“bahçe şehir”terimlerine dayanmaktadır. Yeşil yollar, son yüzyılda yaşam alanları ile parklar arasında bağlantı sağlayarak, kamusal rekreasyon için önemli kültürel ve doğal mirasın nadir öğelerini koruyarak doğal çevreye erişmede bir araç olmuştur. Çalışmanın ikinci amacı; rekreasyonel ve çevresel yararlar sağlayan alanlar ve insanların gündelik yaşamları içerisinde psikolojik olarak da rahatlayıp kentin stresinden kaçabilecekleri mekanlar oluşturulması için Avrupa ve Amerika' daki planlama metotlarından yola çıkarak İstanbul için yeşil yol planlamasında uygulanabilir bir metodoloji tanımlamaktır. Kentsel yerleşimler için yeşil yol planlamasının yararlan ve olanaklarını açıkladıktan sonra çalışma içerisindeki amaç, yeşil yolu bir çözüm olarak tanımlamak ve doğal rezervleri, parkları, kültürel ve tarihi alanları birbiriyle yada bazı durumlarda yaşama alanlarıyla bağlayan yeşil yolların kentleşme baskıları ile yok olan yeşil alanların bulunduğu İstanbul metropoliten kenti için ne derecede uygulanabilir olduğunu yapılmış projeleri de inceleyerek araştırmaktır. Uygulanmış projeler saptanarak uygulama aşamasındaki planlama kriterleri belirlenmiş, çalışma yerel ölçekte (Haliç) değerlendirilerek sonuçlandırılmış ve Haliç yeşil yol planı İstanbul bütününde oluşturulabilecek yeşil yol planının başlangıcı olarak vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
URBAN GREENWAYS AND ITS PLANNING STRATEGY: A PLANNING PROPOSAL FOR ISTANBUL-GOLDEN HORN. SUMMARY Urban open spaces present the good quality of life to communities. Open space systems must be considered as a sub-system of the urban infrastructure for creating the liveable cities and the sustainability in rapid urban growth process. It has accepted to determine the necessities of some policies, finance managements and application tools to build the green infrastructure. When Istanbul metropolitan city has been investigated in this concept, some requirements that need functional and spatial connectivity, environmental protection and recreational opportunities for citizens appear in the environmentally insufficient areas. The landscape planning that will respond these negativenesses, present some solutions, provide some opportunities and prevent disappearance of the urban open spaces constitutes the conceptual framework of this study. In the last two decades, the modern landscape planning concept that called“greenway planning”in 21. century, the planners concern this concept with the aims of the nature protection that balances for both conservation and growth, creating liveable environment and maintain open spaces in America and Europe. By enriching the existing green spaces and increasing their uses, helping to emphasize the values of the poor resources and linking them with each other, linear green networks rescue the communities from urban daily stress and density. The firstly aim of the study is to define the greenway concept that is useful for urban metropolis. The result of the increase of the people's necessity of open space and park in the cities that the citizens spend lots of their time in them; greenway that is a special kind of linear landscape, represent the potential linking landscape features as historical/cultural, natural and recreational. The root of the greenway goes back to Frederick L. Olmsted's“park way”in America and Ebenezer Howard's“garden city”terms in Europe. Greenways has become a tool to reach the natural life by providing linkage to housing and parks, by saving unique elements of the natural and cultural heritage that is important for public recreation in this century. The second aim of the study is to define a methodology that is useful for greenway planning for Istanbul by adopting from planning methods in Europe and America to create areas that provide recreational an environmental benefits and the places that people escape from the urban stress of the daily life in there. After explaining the opportunities and benefits of the greenway for urban settlements, in this study the main purpose is to define the greenway like a solution and examine the feasibility of greenway that links the natural resources, parks, historical and cultural sites with each other or residential areas in some situations for Istanbul metropolitan city in which the green areas are disappeared with urbanization pressure. It was determined the planning XIprinciples in application phase by investigating the applied projects, concluded the study in local scale and emphasize Halic greenway plan like the beginning of the whole greenway plan of Istanbul. xu