Sonlu elemanlar yöntemiyle derin çekme analizi
Deep drawing analyse with finite elements method
  1. Tez No: 166489
  2. Yazar: SERKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA MUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, soğuk şekillendirme yöntemlerinden biri olan derin çekme kalıplarının tasarımında kullanılan yöntemlere bir alternatif oluşturularak, uygulamada nasıl kullanılacağı incelenmiştir. Derin çekme kalıplarında şu an tecrübeye dayalı deneme yanılma yöntemi veya sonlu elemanlar yöntemi metoduyla çalışan yazılımlar ile bütün modelin deformasyonu incelenmeye çalışılmaktadır. Bu yöntemlerin maliyet ve hesap süresi halen efektif değerlere ulaşmamıştır. Bu iki yönteme alternatif olarak bu çalışmada birim model incelenerek elde edilen sonuçlardan tüm modele gitme metodu geliştirilmeye çalışılmış ve bu sayede hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf edilmiştir. Ele alman birim model burada U sac profili olarak seçilmiş ve bu modelde kalıpta etkili değişkenler belirlenip, bu değişkenlere ait sac deformasyonundaki elde edilen sonuçlar tablo haline getirildi. Bu tablodan referansla bütün modelin davranışını kısa sürede tespit edecek bir sistem oluştulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, tried to search alternative method for deep drawing mold which is one kind of cold manufacturing method and how can that alternative method put into practice. Today, deep drawing molds design with two methods. One is leaning against experience, other one is using software to analysis whole model. These two methods are not effective for cost and processing time presently. Against these methods in this study we took up a part of model, and from that part we tried to analysis whole model. With this method we can decrease time and cost missing. For this part model we choused U Channel. And we fixed mold design variables that can affect blank shape after stamping. According those variables we got variable of results. And we combine those two set variables in a table. From that table we can determine deformation of metal.