TS En 25817 standardında tanımlanan süreksizliklerin, sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi ve kaynak kalitesine etkisi
Observed of the transitorinesses which are defined in TS EN 25817 by fem and its effect on the quality of welding
- Tez No: 166534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
TS EN 25817 STANDARDINDA TANIMLANAN SÜREKSİZLİKLERİN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ VE KAYNAK KALİTESİNE ETKİSİ ÖZET Bu tez çalışmasında, TS EN 25817 standardında tanımlanan süreksizliklerin, kaynaklı bağlantının kalitesine etkisinin nasıl olacağı amaçlanmıştır.“Kaynağın önemi, Kaynak hataları ve kaynaklı imalatta kalite”konulan incelenmiştir. Bunun için, standartta tanımlanan süreksizliklerin, farklı her durumu ele alınıp, katı modeli SolidWorks çizim programında oluşturuldu. Oluşturulan parçaların, CosmosWorks analiz programında statik zorlama altındaki maksimum gerilme değerleri elde edildi. Malzeme olarak, çelik AISI 1020 kullanıldı. Parça boyutları 50x50x10 (mm x mm x mm) dir. Parçaya uygulanan kuvvet 10.000 N'dur. Kaynak edilen iki parçadan biri sabit tutulup, diğer parça statik zorlama altında çekmeye zorlanmıştır. CosmosWorks bilgisayar programında, önce çalışma parametreleri belirlendi, sınır şartlar uygulanarak modelleme yapıldı. Sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan analizde, parça mesh edildi. Uygulanan kuvvet sonucunda, parçanın hangi bölgesinde hangi gerilme değerlerinin etkili olduğu görüldü. Analiz programında, maksimum gerilme değerleri Von Misses Kriterine göre hesaplanmıştır. Her bir süreksizlik, standartta yer alan B (yüksek), C (orta) ve D (düşük) değerlendirme gruplarına göre incelendi. CosmosWorks bilgisayar paket programında analiz sonucu elde edilen maksimum gerilmeler, ilgili standartta tanımlanan şuur değerlere göre EXCEL programında grafik haline dönüştürüldü. Bulunan sonuçlar karşılaştırıldı. Sonuç olarak, süreksizliklerin çentik veya enkesit azalması oluşturarak, gerilmenin aşırı arttığı ve parçanın aşın zorlandığı görüldü. B sımr değerlendirme grubundan D sınır değerlendirme grubuna doğru, gerilme değerlerinin arttığı açıkça gözlendi. Her bir kaynaklı bağlantının kalitesi, o bağlantının statik dayanımına, yorulma davranışına ve gevrek kınlma davranışına önemli oranda etki eder. Bu neden ile, kaynaklı bağlantılarda belirli kalite değerlerine ulaşabilmek için danışmanlıklara ve eğitilmiş, kaliteli ve bilgili personelin çalışmasına gerek duyulur.
Özet (Çeviri)
OBSERVED OF THE TRANSITORINESSES WHICH ARE DEFINED IN TS EN 25817 BY FEM AND ITS EFFECT ON THE QUALITY OF WELDING SUMMARY In this thesis study, it is intented that how the transitorinesses which are defined in TS EN 25817 will effect on the qiality of welded joints. The importance of welding, welding errors and quality of welded manufacturing were observed. So, it was considered the different situations of the transitorinesses which are defined in TS EN 25817 and it was constitued its solid model in SolidWorks drawing programme. It was obtained that max. Tensile values in static forced with CosmosWorks analysis programme. It was used AISI 1020 steel as a material. The dimension of sample is 50x50x10 (mm x mm x mm) the forced was carried out piece is 10.000 N. One of the piece of welding was become stable, the other one was compelled pulling in static forced. Firstly, it was determined parameters of study and made a model by using limits in CosmosWorks analysis programme. In analysis which was made by FEM the piece was mesh, it was determined that which tensile values were formed on which areas of piece after compelling static force. It was calculated the max. tensile values by using Von Misses criterions in analysis programme. It was examined every transitorinesses according to the groups of B(high), C (middle), D (low). The max. tensiles which were obtained after analysis in CosmosWorks programme was changed into graph in Excel according to limit values which were stated in Standard. It was compared the founded results. Consequently, it was observed that the tensile was inceased and the piece forced more with the transitorinesses by forming notch or decreasing of width - cross section. It was observed clearly that the tensile would increase if we were gone to D limit from B limit. The quality of each welding joints effect on static resistance of that joint and fatigue treatment and brittle fracture treatment. For this reason, it is necessary that the studies of counseling and well-educated a good quality people. XI