Konfeksiyonda modüler üretim sisteminin kurulması ve analizi üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 166551
  2. Yazar: CANAN SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA KALAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
KONFEKSİYONDA MODÜLER ÜRETİM SİSTEMİNİN KURULMASI VE ANALİZİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA ÖZET Değişen pazar koşullan, konfeksiyon ürünlerine olan talebin karakterinde değişikliğe yol açmıştır. Talep edilen miktarlar düşmüş, talep edilen ürünlerdeki çeşitlilik artmıştır. Bu durum, konfeksiyon üreticilerini üretim yöntemlerinde değişikliğe ve TZÜ konseptlerini kullanmaya sevk etmiştir. Modüler sistem TZÜ konseptlerinden doğmuş bir üretim yöntemidir. Bu çalışmada öncelikle TZÜ sistemi hakkında bilgi verilmiş ardından Konfeksiyon sanayiinde kullamlmakta olan Üretim yöntemleri tanıtılarak sahip oldukları özellikler açısından birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Daha sonra modüler üretim sisteminin özellikleri anlatılmış, literatürdeki çalışmalardan bahsedilmiş ve modüler sistem tasarım aşamaları açıklanmıştır. Uygulama kısmında bir ürün için modüler üretim sistemi oluşturulmuştur. Baz ürün olarak kapşonlu bir sweatshirt seçilmiştir. Makina yerleşimi yapılarak program kısıtlan dahilinde 3 ayn hareket ilkesi belirlenmiştir. Simülasyon yardımıyla bu hareket ilkelerinde sistem performansı incelenmiştir. İşgören, makina adetleri, talep sıklığı ve stok kapasitesi sistem parametreleri; üretim miktan, çevrim süresi, ortalama ara stok seviyesi, işgören ve makina kullanım oranlan ile parçanın sistem içinde geçirdiği süre performans ölçütleri olarak belirlenmiştir. Deneyler arasında parametrelerin değerleri değiştirilerek, sistem performansına etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda, tüm hareket ilkelerinde işgören ve makina adedinin arttınlmasımn üretim miktarım arttırdığı, stok kapasitesinin arttınlmasınm ise belli bir noktaya kadar pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Stok kapasitesindeki artışın üretim miktan yanısıra parçanın sistem içinde geçirdiği süreyi arttırdığı da belirlenmiştir. Optimum çalışma koşullan için parametrelerin ve hareket ilkelerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğine karar verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
AN APPLICATION OF DEVELOPMENT AND ANALYSIS OF MODULAR MANUFACTURING SYSTEM IN CLOTHING INDUSTRY SUMMARY In clothing manufacture, changing marketing conditions causes the change in demand characteristics. The amount of orders from one model decreases while the variety of models increases. Therefore, clothing manufacturers tend to use JIT principles in their manufacturing systems. Modular Manufacturing system id derived from JIT principles. In this study, first of all information about JIT was given. Then, manufacturing method used in clothing industry are introduced and compared with eachother. Subsequently the properties of Modular Manufacturing and literature review are given, and Modular design steps are explained. In application section, Modular system is designed for a base product. Machine arrangement is done and three principles of motion are determine considering the programme constraints used. System performance with this motion principles were analysed by using simulation. System parameters are selected as the number of workers and machines, demand frequency, inventory capacity while the performance criteria are the production amount, cycle time, average work in process level, worker and machine usage ratio. Between the run periods of simulation the parameters are changed and their effect to the system is analysed. The results of this study shows that for all the principles of motion, the amount of production increases with the growing number of worker and machine.The increasing inventory capacity has a positive effect up to a point in productivity. On the other hand, the throughput time continues to increase with the increasing inventory capacity. In conclusion, for optimum working conditions the parameters and motion principles have to be evaluated together.