Olasılıksal metedlarla yapılan ve çatlak ilerlemesi analizleri
Structural and crack propagation analysis by using probabilistic methodology
  1. Tez No: 166561
  2. Yazar: BENGÜSU YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA MUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET OLASILIKSAL METODLARLA YAPISAL VE ÇATLAK İLERLEMESİ ANALİZLERİ Günümüzde yapıların tasarımında, geleneksel yapısal analiz yöntemlerinin yanı sıra, yapının emniyeti ile maliyeti arasında optimum dengeyi kurmayı sağlayan olasılıksal analiz yöntemleri gibi yeni yaklaşımların kullanılması ihtiyacı doğmuştur. Özellikle havacılık endüstrisi gibi emniyet toleransının son derece hassas olduğu ve güvenilirliğin ön plana çıktığı endüstrilerde, bazı aşamalarda olasılıksal analiz yöntemlerinin kullanılması kaçınılmaz olmuştur. Olasılıksal yapısal analiz yöntemleri geleneksel yöntemlerden farklı olarak tasarımın kendisinden kaynaklanan riskleri ve tasarım değişkenlerinin duyarlılıklarını tanımlamayı sağlar. Bu tez, mühendislere istatistiksel temellere dayanan olasılıksal analizin konusunu tanıtmayı ve bu teknolojiden faydalanacaklara kaynak olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla ilk bölümde geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı alanlar belirtilerek, olasılıksal analiz yöntemleri de kullanılarak potansiyel bir geliştirme imkanı açıklanmıştır. İkinci bölümde olasılıksal yöntemlerin kısaca tarihsel gelişimi özellikle havacılık endüstrisinde kullanımı anlatılmaktadır. Daha sonraki bölümde yöntemin temel teorisi, uygulamada takip edilecek aşamalar adım adım açıklanmış ve dört ana teknik (nümerik entegrasyon, simülasyon, cevap yüzeyi ve limit durum yaklaşımı) gerekli matematiksel formüllerle verilmiş ve örnek problemlerle desteklenmiştir. Dördüncü bölüm uygulama konusu olan çatlak ilerlemesi ile ilgili teorileri içermekte ve kırılma mekaniği yaklaşımları ile çatlak ilerleme analizleri açıklanmaktadır. Son bölümde, aşırı gerilme ve çatlak ilerlemesine maruz kalan uçak kanadına ait bir plakanın, olasılıksal analiz yöntemleriyle hasar olasılığının hesaplanmasını konu alan örnek uygulama yer almaktadır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRUCTURAL AND CRACK PROPAGATION ANALYSIS BY USING PROBABILISTIC METHODOLOGY For the design of the structures in these days, a new approach like probabilistic methodology which provides optimum reliability and cost for the structure is needed as well as the traditional structural analysis. Especially in the fields such as aerospace industry where the reliability is essential, using this new approach is very important. Probabilistic structural analysis metods, unlike traditional metods, provide a means to quantify the inherent risk of a design and to quantify the sensitivities of design variables. This study is intended to introduce the subject of probabilistic analysis which is based on the statistical principles and to be a reference to guide those applying this technology. Considering this purpose, in the first section, the shortcomings of the current structural analysis approach and a potential for improvemet by using probabilistic methodology are explained. In the second section, the historical evolution and the implementation of the methodology especially in the aircraft industry are introduced. Later on, the basic theory and the general steps to be taken while applying the probabilistic method with the four main technical approaches including numerical integration, simulation, response surface and limit state approximation are given with the neccesary mathematical formulations and explained by example problems. The Fourth section includes the basic theory about the crack propagation. In this section, the fracture mechanics approaches and crack growth analysis are explained. In the last section the failure probability of a plate which is a component of an aircraft wing and subjected to a load exceedance and attaining a critical crack length, is calculated. xn