Sonlu elemanlar yöntemi ile vida ovalama merdanesi profil tasarımı
Desing of thread rolling dies using finite element method
- Tez No: 166560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYDAR LİVATYALI, YRD. DOÇ. DR. EMRE ÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE VİDA OVALAMA MERDANESİ PROFİL TASARIMI ÖZET Vida ovalama işlemi tarihi yüz seneyi geçkin bir teknolojidir. Bugünkü küresel rekabet ortamında sanayi ürünlerinin kalite beklentisinin sürekli artması sonucunda gerek tasarım gerekse üretim aşamasında eski veya yürürlükte olan ovalama yöntemlerinin gözden geçirilmesi, yeni takım profil yaklaşımları geliştirilmesi ve yeni malzeme, bilgisayar ve kontrol teknolojilerinin uygulanması zorunludur. Prosesin geliştirilmesi açısından kullanılan takımların profillerinin, takım ömrünü artırmak amacıyla, yeniden tasarlanması bu gelişimi hızlandıracaktır. Dolayısıyla, hesaplama metodolojisinde yardımcı olabilecek tüm modern ekipmanları kullanarak, kuvvet dağılımı, ovalama merdanesinin ana şekillendirme dişlerinde homojen hale getirilip, maksimum yükün azaltılması ve toplam yükün dişlere eşit olarak dağıtılması ile takımın yorulma ömrünün arttırılması mümkündür. Bu araştırmada, bu amaçla, mevcut ovalama merdanesi profil tasarımı ile, yeni analitik yöntemlere dayalı profil tasarımı ve alternatif bir tasarım arasında analitik ve sonlu elemanlar yöntemi tabanlı bir karşılaştırma gerçekleştirilmiştir. Geleneksel vida ovalama takımlarının tasarımlarında ovalama merdanesi ana şekillendirme kısmında bulunan son kademe dişi üzerine, diğer dişlere oranla oldukça fazla kuvvet binmektedir. Bu durum ovalama takımı dişlerinde kuvvetin homojen olmadığı anlamına gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, vida ovalama merdanelerinin profil tasanınım geliştirerek uzun vidalı millerin ovalanmasında daha uzun takım ömrü sağlamaktır. Ovalayan dişlere etkiyen kuvvetin homojen olarak dağılmasını sağlamak amacıyla, iki boyutlu kayma çizgisi alan metodu kullanılmış ve her bir ovalayan dişe etkiyen toplam kuvvet hesaplanmıştır. Endüstriyel tecrübeye ve analiz sonuçlarına dayanan yeni bir ovalama merdanesi profili üzerinde durulmuş ve ovalama merdanesi profil tasarımı, 4.233 mm. (6diş/inç) sabit hatveye sahip uzun trapez vidalı mili ovalayacak şekilde yenilenmiştir. Kullanılan yöntemin etkinliği, diş basma etkiyen toplam yük ve ovalama takımı üzerindeki basınç dağılımları, düzlem genleme varsayımı çerçevesinde elastik-plastik malzeme modeliyle iki boyutlu statik-implisit sonlu elemanlar simülasyonlarıyla doğrulanmıştır. xu
Özet (Çeviri)
DESIGN OF THREAD ROLLING DDES USING FINITE ELEMENT METHOD SUMMARY Thread rolling is a process used for more than one hundred years. Because of global industrial competition, the quality expectations from the products are increasing steadily. Due to this condition, it is becoming more important to revise old or current thread rolling die profile designs and production procedures by using new methods, materials, and computer control technologies. It's possible to distribute the total thread rolling force equally to every single rolling thread homogeneously, consequently reducing the total force, and finally improving the total life of thread rolling dies by analytical and computerized numerical methods. In this study, a comparison is studied comparing conventional thread rolling die profile design with a thread rolling die profile design determined by a new analytical method and an alternative profile design by using analytical and finite element methods. Conventional thread rolling tool profile designs result in concentration of relatively high loads on the last forming thread of the tool, meaning non- homogeneous pressure distribution over the forming surface. The goal of this study is to optimize the roller forming profiles used during the long screw thread rolling process for improved tool life. To obtain an approximately homogeneous distribution of loads over the forming roll threads, a 2-D slip-line field model for multiple indenters was employed to calculate the total load on each roller thread individually. Based on industrial experience and the analysis results, new thread-forming sequences and roll profiles were developed for forming long screws with single pitch trapezoidal (lead screw) thread with a pitch length of 4.233 mm. The effectiveness of these sequences was verified comparing individual load and pressure distributions over the roller profile calculated by finite element simulations using elastic-plastic material model and 2-D plane strain solid elements. xm