Çevresel tasarıma çocukların ve gençlerin katılımı
The participation of children and youth in environmental design
  1. Tez No: 166584
  2. Yazar: SEDA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHSEN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÇEVRESEL TASARIMA ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN KATILIMI ÖZET Katılım; alınan kararlara o kararlardan etkilenenlerin katılması şeklinde tanımlanır. Kullanıcıların tasarım kararlarına katılabilmesi, ihtiyaçları ve isteklerini belirtebilmesi, konu ile ilgili fikirlerini ve önerilerini açıklaması tasarlananın, kullanıcılar ve toplum için en uygun ve en doğru olmasını sağlayacaktır. Katılım kavramı; hızlı kentleşme, arazilerin ve doğal kaynakların boşa tüketilmesi, merkezleşen hükümet politikalarına karşı bir tepki olarak gündeme gelmiştir. Çocukların ve gençlerin kendisiyle ilgili kararlara katılmasının önemi ise 20. yüzyıl sonlarında kavranmaya başlamıştır. 21. yüzyılda Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı çocuklar ve gençlerden oluşmaktadır. Gelişmekte olan ülkemiz Türkiye'de genç nüfusun yüksek olmasından dolayı yaşadıkları çevrenin önemini vurgulamak; Türkiye için sürdürülebilir kalkınma ve gelişmeyi sağlayabilmek için çevresel tasarımların şu anın ve geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yorumlanması ve gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Geleceğin yetişkinleri olan çocukların ve gençlerin fikirlerinin ve bakış açılarının kendileri tarafından aktarılması sürdürülebilir gelişmenin önemli adımlarından birisidir. Bu tez çalışmasının amacı; çocukların ve gençlerin katılımının toplum için anlamı ve önemini vurgulayarak, yaşadıkları çevrenin çocukların ve gençlerin gereksinimlerine cevap veren yapıya sahip olması gerektiği düşüncesiyle çevresel tasarımın, çocuklar ve gençlerin katılımlarıyla gerçekleştirilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada öncelikle katılım kavramının tanımı, özellikleri ve fikrin geçmişi incelenerek çocukların ve gençlerin katılımının çıkışı, önemi ve yararları üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra çocukların ve gençlerin hakları ile katılımı üzerine yapılan çalışmalar ve nedenleri incelenip bu konuda yürütülen ulular arası düzenlemeler, projeler ve çocuklarla gençlerin katılımını destekleyen Dünyada ve Türkiye'de etkin olan ulusal ve uluslar arası organizasyonlar hakkında literatür araştırması yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında çocuklar ve gençlerin katılımı konusunda Dünyadaki yaklaşımlar incelenip öne sürülen katılım tipleri belirlenmiştir. Başarılı bir katılım örneğinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle sürecin doğru tasarlanması ve katılım süreci aşamalarının doğru belirlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple sürecin tasarımı ve aşamaları incelenmiştir. Katılım sürecinde çocuklara, gençlere ve yaşadıkları kültüre uygun yöntemler kullanılması, gerçek bir katılımın sağlanmasını ve doğru veriler elde edilmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla doğru yöntemin veya yöntemlerin seçilmesi amacıyla uygulanmış katılım yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerin süreçle olan ilişkisi değerlendirilmiştir. Yapılan incelemelerin çerçevesinde Dünyada yapılmış olan katılım projesi örnekleri araştırılıp, sosyal çevreyi ve fiziksel çevreyi etkileyen katılım örnekleri olmak üzere iki ana başlıkta analiz edilmiştir. Her örnek proje, amacı, aktörleri, hedefleri, süreci, yöntemleri ve değerlendirme ana başlıkları altında ortaya konmuştur. IXÇocuğun sosyal ve fiziksel çevresinin katılımlarıyla yetişkinlerle birlikte değerlendirmesi ve tasarlaması, çocuklar için uygun ve anlamlı ortamların oluşturulmasını sağlayacaktır. Bu amaçla alan çalışması çocuğun fiziksel çevresinden biri olan konut bölgelerindeki çevrenin çocukların katılımıyla analiz edilmesi ve değerlendirilmesi şeklinde yapılandırılmıştır. Toplu konut bölgelerinde çocuklar için tasarlanan mekanların yeterli ve uygun özelliklerde olmadığı bir gerçektir. Bu nedenle bu alanların tasarımının bölgede yaşayan veya bölgeyi kullanan çocukların katılımıyla gerçekleşmesinin gerektiği öngörülüp, bir toplu konut yerleşmesindeki mevcut alanların çocuklar tarafından analiz edilmesi ve çözüm önerilerinin geliştirilmesine katılımlarını sağlamak üzere alan çalışması yapılmıştır. Katılım süreçlerinin tasarlanmasında çocuk ve gençlerin katılımını kolaylaştıracak araçların tasarlanması ve onlardan edinilecek bilgilerin tasarım sürecine ve onu takip eden uygulama aşamalarına aktarılmasıyla sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için ilerleme kaydedilecektir. Bu tez çalışması; çocukların ve gençlerin haklarını korumak üzere çalışmalar yürütülen ülkemizde, aslında yaşadıkları çevrenin çocukların ve gençlerin gereksinimlerine cevap veren yapıya sahip olması gerekliliğinin onların kişilik ve gelecekte çevreleri ile olan ilişkilerini belirleyen temel haklarından birisi olduğu gerçeğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
THE PARTICIPATION OF CHILDREN AND YOUTH IN ENVIRONMENTAL DESIGN SUMMARY Participation is defined as active involvement of the concerned population to decision making process. When the users are involved in decisions, determination of their needs and wishes, explanation of their thoughts and suggestions, make the design more applicable and democratic in all levels for the users as well as the whole community. The notion of participation came to light as a reaction to rapid urbanization, wasted consumption of the lands or natural sources and centralized government policies. The importance of children and youth participation in the decision making process has been understood starting from the end of the 20th century. Population of youth and children is approximately the half of the World's population on 21st century. Young population is high in our developing country, Turkey; that's why the emphasis of the environment they live in and the environmental design should be stronger in order to achieve the sustainable development and their participation would be commented as the answers of the present and the future necessities. One of the important steps of sustainable development is to transfer the ideas and perspectives of the today's children and youth by themselves, who will be adults in the future. The aim of this thesis is; to put forward the meaning and importance of children's and young people's participation to environmental design and the idea that the environmental design that shape their environment should respond their specific requirements therefore this implies the necessity that young people and children environmental design should be included to this process. The scope of the study consists of meaning, history and characteristics of participation as well as the efficacy of youth and children participation, its importance and background. Besides these topics, the rights that children and youth have within the participation studies and their reasons have been examined. The international arrangements, projects and global and national active organizations which support children and youth participation have also been analyzed. In the context of this study, the models and types of children participation are analyzed. The participation processes and their organization are also analyzed to actualize a successful participation model. The process and stages should be designed carefully; accordingly different participation process examples have been studied. In order to make the designs right and convenient to the community, the methods, which are familiar with the culture they live in or to children and youth, need to be used. Consequently participation methods have been studied to select the right one, and the relation between these methods and the process has also been evaluated. XISeveral examples of international participation projects with youth and children have been studied according to their influence on social and physical environments of them. Every participation project is compared with basic titles: the objective, actors, goals, process, methods and evaluation. Appropriate and meaningful places could be formed with the participation of children and adults to the process of evaluation and design. With this aim the case study in this research is focused on a residential area which is a major physical environment in a child's daily life and constructed on to evaluate and analyze this area with children. It is a fact that places that are specifically designed for children in mass housing areas are inadequate in size and number and not having the appropriate facilities for children. Therefore anticipating that these areas should be designed with children, this case study includes children's evaluation and participation in development of design solutions for a mass housing area. It's a necessity for improvement of sustainable development with tools that facilitate youth and child participation while designing participation process and a proper 'translation' of the information gathered from them to the process of design and following application phases. There are organizations which advocate children's and youths' rights in our country. With this study the fact of the children's and youth's right to participate the formation of their environment is underlined which is a fundamental right that forms their personality and their approach to their surrounding. XII