High-linearity open-loop fixed-gain buffers and amplifiers
Yüksek-lineerikli açık-çevirimli sabit-kazançlı tampon katlar ve kuvvetlendiriciler
- Tez No: 166585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
YÜKSEK-LİNEERLİKLİ AÇIK-ÇEVRİMLİ SABİT-KAZANÇLI TAMPON KATLAR VE KUVVETLENDİRİCİLER ÖZET Bu çalışmada, yüksek hızlı açık çevrimli tampon katlar ve kuvvetlendiriciler tasarlanmıştır, ilk aşamada adaptif bir akım kaynağı devresi gerçeklenmiş ve bipolar tabanlı farksal kuvvetlendiricilerin kazancını ayarlamakta kullanılmıştır. Bu devreler belverme geriliminin kritik olduğu düşük besleme uygulamalarında kullanılabilirlik göstermektedir. Doğrusallık karakteristiğini arttırmak amacıyla, yüksek besleme gerilimleriyle çalışmaya uygun iki kazanç katı da ayrıca tasarlanmıştır. Devre gerçeklemesi Spectre devre simülatörü kullanılarak yapılmıştır. Benzetimler AMS 0.35 um SiGe BİCMOS teknolojisi model parametreleri baz alınarak yapılmıştır. Tasarlanan devrelerin çevresel koşullara karşı hassas olmadığını kanıtlamak amacıyla her devre farklı model parametreleri ve sıcaklık için analiz edilmiştir. Yapılan benzetim sonuçları tasarlanan devrelerin -3dB kesim noktasının 1GHz'in üzerinde olduğunu göstermiştir. vııı
Özet (Çeviri)
HIGH-LINEARITY OPEN-LOOP FIXED-GAIN BUFFERS and AMPLIFIERS SUMMARY In this study, several high-speed bipolar open-loop buffers and amplifiers were designed. In first step an adaptive current source is generated and used in calibrating gain of bipolar based differential pairs. These circuits are feasible for low- voltage applications where breakdown voltage is critical. In order to increase linearity behavior two novel amplifier topologies are also designed for high-voltage applications. Spectre circuit simulator was used as the simulator. Circuits were verified by using AMS's 0.35u.m SiGe BiCMOS process. To validate circuits' invulnerability to environmental conditions, each circuit is simulated with different model parameter sets and temperature. Simulation results have shown that each designed circuit has -3dB intercept point over 1GHz. IX