Investigation of the effects ol leaf spring and bushing stiffness characteristics on vehicle dynamics
Yaprak yay dizayn parametreleri ve burç sertliklerinin araç seyir dinamiğine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 166596
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN AKALIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Otomotiv Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
YAPRAK YAY DİZAYN PARAMETRELERİ VE BURÇ SERTLİKLERİNİN ARAÇ SEYİR DİNAMİĞİNE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu tezde arka süspansiyon dizayn parametrelerinin seyir dinamiğine etkilerini görmek amacıyla ADAMS/Chassis modülü ağırlıklı olarak kullanılarak ticari bir taşıt modellenmiştir. Modellenen bu araç üzerinde arka süspansiyonu oluşturan yaprak yay adetleri değiştirilmiş ve 3 yaprak, 2 yaprak ve tek yaprak sayısı için sabit çapta dönme testi ve ani şerit değiştirme testleri yapılmıştır. Testler sonucunda kayma açıları, gerekli direksiyon açıları, yalpa açıları ve yanal kuvvetler gözlenmiş ve model araç üzerinde seyir dinamiğine etkileri tartışılmıştır. Bu analizin yanında, yaprak yay burç sertliklerinin ilgili araç karakteristiklerine etkileri incelenmiştir. Yaprak yay ön göz burcu, yaprak yay ve küpe arası burç ve küpe gövde arası burç çevresel ve konik sertlikleri yüzde elli oraninda azaltilmis ve sabit çapta dönme testi uygulanarak etkileri incelenmiştir. Sonuçlar taşıtın seyir dinamiği karakteristiğinin arka süspansiyon dizayn parametreleri ile direk ilintili olduğunu göstermektedir. Arka süspansiyonu sertleştirerek, yani süspansiyonu oluşturan yaprak yay sayısını artırarak veya burçları sertleştirerek, araç çok döner karakteristiğe yaklaşmış olur. Bununla paralel bir sonuç olarak araç arka süspansiyon sertliği ne kadar azaltılırsa seyir dinamiği etkilenecek ve araç o mertebede az döner karakteristiğe yaklaşacaktır. Sonuç olarak sert arka süspansiyona sahip olan araç daha küçük yalpa açılarına ve daha küçük yanal kuvvetlere maruz kalmakta dolayısıyla göreceli olarak daha kararlı bir davranış göstermektedir. xıı
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF LEAF SPRING AND BUSHING STIFFNESS CHARACTERISTICS ON VEHICLE DYNAMICS SUMMARY In this work of thesis a commercial vehicle model have been created using ADAMS modules, mostly ADAMS/Chassis, and analysed in the purpose of creating an understanding to the design effects of rear suspension parameters. The number of leaves composing the rear suspension have been varied from 3 leaves to a single leaf and the effects have been analysed running constant radius and lane change stability maneuvers. Slip angles, required steering wheel angles, yaw rates and lateral acceleration changes have been observed and the effects to the vehicle dynamics discussed. As a second stage to design change, the effects of bushing stiffness to the appropriate characteristics have been observed. Front eye bushing, leaf spring to shackle bushing and shackle to frame bushing radial and conical spring rates have been decreased 50%, than the constant radius simulation was performed. The results shows that the vehicle dynamic behaviour of the vehicle is strictly related with the design parameter of rear suspension. Stiffening the rear suspension, meaning adding more leaves or stiffining the bushings, will make the vehicle more oversteer. And the vehicle will tend to be more understeer with softer rear suspensions. Having vehicle with stiffer rear suspensions is more stable with relatively smaller yaw rates and lateral accelerations.