Kronik böbrek yetmezliğinde hemodiyaliz sırasında ekspiratuar tepe akım hızı ve arteriyel kan gazı değişiklikleri
- Tez No: 16661
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği tanısıyla hemodiyaliz programında olan 22 hasta çalışmaya alındı. Kuprofan membran ve asetatlı diyalizat kullanılarak yapılan bir hemodiyaliz işlemi suresince belli aralıklarla solunum fonksiyon testlerinden tepe akım hızı (PEFR) ve arteriyel kan gazı tayinleri yapıldı. Hastaların başlangıç PEFR değerlerinin beklenen değerlere göre düşük olduğu görüldü. Ancak hemodiyaliz suresince anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Parsiyel arteriyel oksijen basıncında ise hemodiyaliz suresince bir düşüş, pH da ise yükselme olduğu saptandı. Arteriyel kan gazlarında meydana gelen bu değişikliklerin temelde bir kardiyopulmoner fonksiyon bozukluğu olan hastalarda hayati önem taşımakta olduğu ve buna yönelik önlemlerin alınması gerektiği kanısına varıldı. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY A group of 22 patients in routine hemodialysis treatment with the diagnosis of chronic renal failure were included in the study. Peak expiratory flow rate (PEFR) and arterial blood gas tensions were measured with regular intervals during a hemodialysis session where cuprofan membrane and acetate buffered dialysate were used. The mean PEFR before the dialysis was significantly less than the predicted values but during hemodialysis no additional change was recorded. There was a significant decrease in arterial oxygen tension (Pa02) and a significant increase in arterial pH from predialysis values during the session. As the changes in arterial blood gas tensions during hemodialysis may have very important effects especially in patients with compromised cardiopulmonary function, special precautions should be considered for these risk groups. 47