Kinetic effect of alkylated linear amine ligands in homogenous atom transfer radical polymerization
Alkillenmiş lineer amin ligandların homojen atom transfer radikal polimerizasyonuna kinetik etkileri
- Tez No: 166626
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ALKILLENMIŞ LİNEER AMİN LİGANDLARIN HOMOJEN ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYONUNA KİNETİK ETKİLERİ ÖZET Atom transfer radikal polimerizasyonu (ATRP), değişik topolojilerde polimerler ve kopolimerler elde etmekte kullanılan etkin ve çok kullanılan kontrollü radikal polimerizasyon metodu haline gelmiştir. Geçiş metali katalizleri, deaktif ve aktif parçacıklar arasmda atom transfer dengesi ile değişim dinamiğini belirlediği için ATRP de anahtar rolü görürler. Ligandın yerine getirdiği asıl görev geçiş metali tuzunu organik ortamda çözünür hale getirmek, uygun reaktiviteyi ve deaktif, aktif merkezler ile metal merkez arasındaki halojen değişimini regüle etmektir. Genellikler aminler ve fosfînler geçiş metal tuzunun çözeltideki çözünürlüğünü arttırmak ve metalin halojen tutma reaktivitesini ayarlamak için ligand olarak kullanılırlar. Bu çalışmada, alkillenmiş üç dişli ve dört dişli yeni lineer azot ligandlan ile stiren (St) ve metil metakrilat (MMA) monomerlerinin, ko-katalizör CuBr varlığında, etil- 2-bromo propiyonat (St için) ve etil-2-bromo izobutirat (MMA için) başlatıcılan ile atom transfer radikal polimerizasyonları gerçekleştMlmiştir. Bu değişik ligandların kontrollü radical polimerizasyon üzerindeki kinetik etkileri incelenmiştir. XII
Özet (Çeviri)
KINETIC EFFECT OF ALKYLATED LINEAR AMINE LIGANDS IN HOMOGENOUS ATOM TRANSFER RADICAL POLYMERIZATION SUMMARY Atom transfer radical polymerization (ATRP) has become one of the most efficient and widely used controlled radical polymerization method to obtain polymers and copolymers with different topologies. Transition metal catalysts are the key to ATRP since they determine the position of the atom transfer equilibrium and the dynamics of exchange between the dormant and active species. The main effect of the ligand is to solubilize the transition-metal salt in organic media and to regulate the proper reactivity and dynamic halogen exchange between the metal center and the dormant species or persistent radical. Ligands, typically amines or phosphines, are used to increase the solubility of the complex transition metal salts in the solution and to tune the reactivity of the metal towards halogen abstraction. In this study, alkylated tridentate and tetradentate novel linear nitrogen ligands was used in ATRP of styrene (St) and methyl methacrylate (MMA) which was carried out in the presence of CuBr as co-catalyst and ethyl-2-bromo propionate (for St) and ethyl-2-bromo isobutyrate (for MMA) as initiator. The kinetic effect of those different ligands was examined on controlled radical polymerization. XI