Genital siğilli hastalarda hasta ve aile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quali̇ty of life in patients with genital warts and their families
  1. Tez No: 452844
  2. Yazar: YASEMİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ÖZARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yaşam kalitesi kültürel, sosyal ve çevresel kavramları içeren son yıllarda sağlıkalanında oldukça sık kullanılan bir kavramdır. Hastanın hastalığını nasıl algıladığı, tedavidenbeklentileri, tedavi seçimi ve hastanın izleminde hekimin bulgu ve görüşleri kadar önemlidir.Deri hastalıkları diğer organların hastalıklarından farklı olarak çoğu zaman hayatı tehditetmez ancak kişinin dış görünüşünde değişikliklere yol açarak psikososyal durumunu, kişiselilişkilerini ve günlük aktivitelerini olumsuz etkilemektedir.Genital siğil tüm dünyada sık rastlanan cinsel yolla bulaşan bir infeksiyondur. Gençerişkinler en sık etkilenen hasta popülasyonunu oluşturur. Lezyonlar sıklıkla asemptomatiktir,bununla birlikte HPV infeksiyonu anogenital bölgede premalign ve malign lezyonlarınetyolojisinde önemli rol oynar. Çeşitli tedavi seçenekleri var olmakla birlikte virüse spesifikantiviral ajanın bulunmaması nedeniyle tam kür sağlanması oldukça zordur ve tedavi sonrasınüks oranı oldukça yüksektir. Hastalığın sık rekürrenslerle seyretmesi, malignitepotansiyelinin olması, cinsel temasla bulaşan bir hastalık olması ve cinsel eşe bulaşma riski,hastada ve cinsel eşinde psikososyal sorunları ve suçluluk duygusunu beraberinde getirir.Tüm bu olumsuz faktörler, hastada ve cinsel eşinde yaşam kalitesinin psikoseksüel açıdanolumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu ihtiyaca cevaben genital siğilli hastalarda yaşamkalitesini değerlendiren çalışmalar yapılmıştır. Cinsel eşe yönelik aile yaşam kalitesiniaraştıran çalışma ise mevcut değildir.Bu çalışma prospektif, tek merkezli, vaka kontrollü olarak Đstanbul ÜniversitesiĐstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Polikliniğinde Ekim 2011-Eylül 2012 tarihleri arasında genital siğil nedeniyle polikliniğe başvuran 80 genital siğillihasta, 75 sağlıklı gönüllü ve 20 genital siğilli hastanın cinsel eşi olmak üzere toplam 175 kişiüzerinde yapıldı. Genital siğilli hastalara 'Kısa Form-36 (KF-36)' ve 'Dermatoloji YaşamKalite Đndeksi (DYKĐ)'; sağlıklı gönüllülere 'Kısa Form-36 (KF-36)'; aile grubunda 'AileyeYönelik Dermatoloji Yaşam Kalite Đndeksi (ADYKĐ)' anketleri kullanıldı. Veriler SPSS 15.0 2paket programı kullanılarak istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi ve elde edilen sonuçlarliteratür verileri kullanılarak tartışıldı.Hastaların ortalama DYKĐ puanı 5.14±4.15 bulunmuştur. Dermatolojik yaşamkaltesini en fazla etkileyen faktörün cinsel yaşam olduğu tespit edilmiştir. Genel sağlık algısıKF-36 ile değerlendirilmiştir. Hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında KF-36puanlarının tüm alt boyutlarda puanlar hasta grubunda daha düşük bulunmuştur. Bu farklargenel sağlık algısı, vitalite ve mental sağlık alanlarında istatistiksel olarak anlamlıdır. Yaşamkalitesinin kadın cinsiyet, genç yaş, düşük eğitim düzeyi, çalışmıyor olmak, düşük gelirdüzeyi, hastalık süresinin kısa olması, daha önce tedavi almış olmak, daha önce başka birmerkeze başvurmuş olmak, ek hastalık varlığı gibi faktörler ile olumsuz etkilendiğigösterilmiştir.Aile bireylerinin değerlendirilmesinde ADYKĐ skoru 6.8±2.54 bulunmuştur. Bu gruptakatılımcı sayısının az olması nedeniyle yaşam kalitesini etkileyen faktörler incelenememiştir.Sonuç olarak genital siğil, hasta ve aile yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, bireylerdeönemli psikososyal komorbiditelere ve cinsel yaşam değişikliklerine neden olan birhastalıktır.
Özet (Çeviri)
Quality of life is a commonly used concept in healthcare sector in recent years, whichfeatures cultural, social and environmental concepts. How the patients perceive the diseaseand what they expect from treatment is as important as the choice of treatment and thephysician's findings and opinion during the follow-up of the patients. Skin diseases, differentfrom diseases of other organs, are not life threatening, however they generate changes in theexternal appearance of the person and therefore affect the psychosocial status, personalrelations and daily activities of the person.Genital warts are a sexually transmitted infection, which is quite common worldwide.Young adults form the most-affected patient population. Lesions are mostly asymptomatic butat the same time HPV infection plays an important role in the etiology of the pre-malign andmalign lesions in the anogenital region. Although there are a variety of treatment options,since there is no specific antiviral agent against the virus, it is difficult to achieve a total cureand the recurrence rate after the treatment is quite high. The facts that the disease has a highrecurrence rate, a malignancy potential and a risk of contagion to sexual partner due to itssexually transmitted nature cause psychosocial problems and a sense of guilt in the patientand the sexual partner. All these adverse factors lead to a negative influence on the quality oflife of the patient and the sexual partner in terms of psychosexual development. In response tothis need, studies to assess the quality of life in patients with genital warts have been carriedout. On the other hand, no studies on the quality of family life for the sexual partner areavailable.This single centre, case-controlled study has been carried out over 175 people in total;80 patients with genital warts who applied to genital warts clinic for genital warts, 75 healthyvolunteers and 20 sexual partners of the patients with genital warts, between October 2011and September 2012 in the University of Istanbul, Istanbul Faculty of Medicine, Departmentof Dermatology and Venereology. Questionnaires of 'Short Form – 36 (SF-36)' and'Dermatology Quality of Life Index (DLQI)' for the patients with genital warts; 'Short Form-436 (SF-36) for healthy volunteers and 'Family Dermatology Quality of Life Index for(FDLQI)' for family groups have been used. Data have been evaluated through statisticalmethods by using SPSS 15.0 package software and the results obtained have been discussedby using literature data.Average DQLI score of the patients was 5.14±4.15. It has been established that thefactor that affects the dermatological quality of life the most was the sexual life. Generalhealth perception was evaluated by SF-36. When the patient group was compared to controlgroup, the SF-36 scores in lower dimensions were observed to be lower in the patient group.These differences are statistically significant in terms of general health perception, vitality andmental health. It has been indicated that the quality of life is adversely affected due to factorssuch as female gender, young age, low level of education, unemployment, low level ofincome, short span of disease, having been previously treated, having applied to a differentcentre before, presence of other disease.In the evaluation of family members, FDLQI scores were 6.8±2.54. Since the numberof participants in this group was low, the factors that affect the quality of life could not beanalyzed.As a conclusion, genital warts are a disease that affects the quality of life of patientsand family and generates significant psychosocial comorbidity as well as changes in sexuallife in the individuals.