Dimetilasetamid-su karışımının farklı dolgu malzemeleri kullanılarak kesikli distilasyonunun incelenmesi
The examination of dimethylacetamide-water mixture batch distillation by using different packings
- Tez No: 166702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
DİMETİLASETAMİD-SU KARIŞIMININ FARKLI DOLGU MALZEMELERİ KULLANILARAK KESİKLİ DİSTİLASYONUNUN İNCELENMESİ ÖZET Dimetilasetamid (DMAc) kimya endüstrisinde pek çok sektörde kullanılan önemli bir kimyasaldır. DMAc kullanım sonrasında proseslerin çeşitli aşamalarında, karışımlarda bulunabilmektedir. DMAc AKSA Akrilik Kimya San. A.Ş.'de akrilik lif üretiminde kullanılmaktadır. AKSA'da DMAc sulu organik bir karışım olarak ortaya çıkmaktadır. Bu karışımdan DMAc geri kazanımı, maliyeti düşürme ve çevre kirliliği azaltma açılarından endüstriyel öneme sahiptir. Geri kazanımda uygulanabilecek ayırma işlemlerinden biri distilasyondur. Distilasyon ile geri kazanım uygulamasına temel oluşturmak üzere, bu çalışmada, DMAc-Su karışımının farklı dolgu malzemeleri kullanılarak, kesikli distilasyonunun incelenmesi hedeflenmiştir. Distilasyon çalışmaları pilot ölçekte, kesikli distilasyon kolonunda yapılmıştır. Kesikli distilasyon kolonu, 5 L'lik ceketli tank, dolgu malzemesi haznesi, distilat toplama kabı, riflaks pompası (dozaj pompası), debiölçerler ve ısı değişticilerden oluşmaktadır. Kesikli distilasyon kolonunda ısıtma buhar kullanılarak sağlanmıştır. Dolgu malzemesi olarak Mellapak ve Pali halkaları kullanılmıştır. Deneylerde riflaks oram, dolgu malzemesi ve distilat debisinin geri kazanılan DMAc miktarı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Distilasyon işlemi boyunca taban ürünü ve distilat bileşimi zamana bağlı olarak ölçülmüştür. Distilasyon işlemi sonunda elde edilen taban ürünü miktarı, distilat miktarı ve distilattaki DMAc miktarı değerleri ölçülmüştür. Kesikli distilasyon ile DMAc geri kazammında, denenen dolgu malzemeleri ve distilasyon koşullan için etkin dolgu malzemesinin Mellapak olduğu sonucuna varılmıştır. DMAc geri kazanımında Mellapak ve Pali halkaları kullanımı seçimi için, ayrıca maliyet analizi yapılarak dolgu maddeleri karşılaştırılmış ve Mellapak dolgu malzemesi kullanılmasının daha avantajlı olduğu bulunmuştur. xı
Özet (Çeviri)
THE EXAMINATION OF DIMETHYLACETAMIDE-WATER MIXTURE BATCH DISTILLATION BY USING DIFFERENT PACKINGS SUMMARY Dimethylacetamide (DMAc) is an important chemical which is used in many fields of the Chemical Industry. After using DMAc can be in solution in the various steps of a process. DMAc is used to produce acrylic fiber in AKSA Acrylic Chemical Company, where it appears as an aqueous organic mixture. DMAc recovery from the solution has industrial importance for reducing cost and preventing enviromental pollution. One of the applicable methods for recovery is distillation. The aims of this study are to examine the batch distillation of DM Ac- water mixture using different types of packings and to form the basis for distillation application. Distillation studies were done in a pilot scale batch distillation column. The batch distillation column consisted of a 5 L tank with jacket, a packing reservoir, a distillate drum tank, a reflux pump (dosage pump), flowmeters and heat exchangers. Heating was provided by steam in batch distillation column. Mellapak and Pall rings were used as packing material. In the experiment, the effects of reflux ratio, packing type and distillate flowrate on the amount of recovered DMAc were examined. During distillation operation bottom product and distillate compositions were measured as depend on time. At the end of the distillation operation, amount of bottom product, top product and DMAc in distillate was measured. It was determined that Mellapak is the most effective packing material among the packing material test samples and at distillation conditions in the recovery of DMAc by batch distillation. In order to decide between Mellapak and Pall rings in the recovery of DMAc, a cost analysis was, additionally, carried out for comparing these packings, and it was found that Mellapak packing is more advantageous. XII