Malzeme özelliklerine dayalı ürün geliştirme sürecinin analizi
Analysis of product development process based on material properties
  1. Tez No: 166715
  2. Yazar: HAKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
MALZEME ÖZELLİKLERİNE DAYALI URUN GELİŞTİRME SURECİNİN ANALİZİ ÖZET Çalışmada, malzeme özelliklerine dayalı ürün geliştirme süreci incelenmiş ve döşeme kaplaması için sistematik bir ürün geliştirme süreci oluşturularak, yapı malzemelerinin daha az kaynak harcanarak ve daha kısa sürede geliştirilebilmeleri amaçlanmıştır. Birinci bölümde tezin yapılış amacı, önemi, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıkları açıklanıp genel çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde, yapıda kullanılan malzemelerin özellikleri, kullanıma ilişkin özellikler ve fîziksel-kimyasal-mekanik özellikler olmak üzere iki ana başlığa ayrılıp incelenmiştir. Yapı malzemeleri geliştirme süreçlerinde en önemli ve kritik kararlar malzeme özelliklerinin değerlerinin belirlendiği aşamalarda verilmektedir. Çünkü günümüz rekabet yoğun piyasasında özellikler, geliştirilen malzemenin başarısında kilit rol oynayan faktörlerden birisidir. Kullanıma ilişkin özellikler bölümünde öncelikle, özellikler; biyolojik zarar vermelerine göre, konfor içerisinde yaşamaya olanak sağlamalarına göre ve yapılan işte verimli olunmasını sağlamalarına göre üç analiz düzeyine ayrılmışlardır, daha sonra ise önce kullanıcı gereksinme sınıflamaları üzerinde yapılan çalışmalara yer verilmiş ve en son yapıda kullanılan malzemelerin kullanıma ilişkin özellikleri açıklanmıştır. Fiziksel-mekanik-kimyasal özellikler bölümünde ise, malzemenin bünye yapısına bağlı olan özelliklerin malzeme için önemi açıklanmış ve daha sonra özellikler tek tek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, sistematik ürün geliştirmenin rekabetin hızla küreselleştiği ve geliştiği günümüzde daha da önem kazandığı, bu yoğun ve acımasız rekabet ortamında ayakta kalmanın yolunun ise kullanıcının sesinin tam olarak algılanarak, bu sesin geliştirilecek olan ürünlere yansıtılmasıdan geçtiği vurgulanmıştır. Kullanıcılar ile sipariş usulü çalışılan sektörlerde kullanıcının isteklerini anlayıp sürece yansıtmak nispeten kolay olmakla beraber, kullanıcı ile birebir görüşme imkanı olmayan firmalarda bu çalışma sistematik bir şekilde yapılmaktadır. İyi bir ürün geliştirme sürecine sahip firma, aynı zamanda ürün üstünlüğünün sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır. Ülkemizde ürün geliştirme süreçleri genellikle firma içerisinde kalmakta ve sistematik bir süreç izlenmemektedir. Bunun sonucu olarak daha az ürün, daha çok zaman ve kaynak harcanarak geliştirilmektedir. Bölümde, öncelikle ürün geliştirmenin önemi ve gereği üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise ürün geliştirmeyi etkileyen faktörler, firma yaklaşımı ve ürün geliştirme sürecinin xıvpazardaki fırsatların saptanması ile başlayıp, ürünün pazara sürülmesi ile biten tüm aşamaları hakkında bilgi verilmiştir. Sistematik ürün geliştirme süreci, kalite güvencesinin kontrol altına alınmasını, koordineli ve planlı bir çalışma yapılmasını, daha etkin yönetimi ve organizasyonun geliştirilmesini sağlar. Sürecin sistematik olması sayesinde yeni mezun bir tasarımcı bile süreçte aktif olarak görev alabilmekte ve geçmişte yapılan geliştirme çalışmalarının edinimleri sürece yansıtıldığı için çok daha başarılı fikirler ortaya konabilmektedir. Dördüncü bölümde, genel ürün geliştirme süreci temel alınarak, döşeme kaplaması üreten bir firma için süreç geliştirilmiştir. Firmanın ürün geliştirme süreci; ürün geliştirme süreci ve firma organizasyonunun belirlenmesi, planlama ve proje seçimi, görev tanımlanması ve iş planının yapılması, projenin gözden geçirilmesi, kullanıcı ihtiyaçlarının belirlenmesi, hedef özelliklerin konması, konseptin oluşturulması, konsept seçimi, konseptin test edilmesi, final özelliklerin konması, detaylı tasarımın yapılması, son testlerin yapılması, projenin tekrar gözden geçirilmesi, üretimin şekillendirilmesine başlanması, üretim eğitimlerinin yapılması, hammadde bağlantılarının yapılması, saha araştırmalarının yapılması, pilot üretim ve pazar testlerinin yapılması, son gözden geçirmelerin yapılması ve pazara sunum aşamalarından oluşmaktadır. Geliştirilen süreç yöntemi ile kullanıcı ihtiyaçlarını tatmin eden bir yeni döşeme kaplaması, daha az ve kaynak harcanarak daha kısa sürede geliştirilebilecektir. Bu da, döşeme kaplaması üreten firmanın yeni ürünler ile pazarda yer edinmesini sağlayacaktır. Beşinci bölümde, çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmiş, Ekler bölümünde ise döşeme kaplaması için geliştirilen ürün geliştirme sürecinin grafiksel anlatımı ve ahşap, çimento esaslı, doğal taş, plastik ve seramik yapı malzemesi için örnek kullanıcı ihtiyacı-metrik özellik matrisleri yer almaktadır. XV
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF PRODUCT DEVELOPMENT PROCESS BASED ON MATERIAL PROPERTIES SUMMARY In this study, the product development process based on material properties was investigated. A systematic product development process was formed in order to develop building materials with spending less resource and time. In the first section, the aim, significance, method and limitations of the study were given and general frame was defined. In the second section, properties of building materials were separated and examined in two main headings: usage-related properties and physical-mechanical-chemical properties. The most important and critical decisions in the material development processes were made in the specification establishing phases. Because specifications play critical role on the success of the product in today's competitive market. Usage- related properties were separated into three analysis levels, according to their biological damages, enabling to live comfortably and enabling to be productive. Later the classifications of the user need properties were made and finally the usage- related properties of the building materials were explained. In the physical- mechanical-chemical properties part, the importance of the properties related with the structure of the material were explained and properties were taken up one by one. In the third section, the increasing significance of the systematic product development in today's global and developing market was emphasized. And it was also mentioned that the way of surviving in this intensive, cruel and competitive market was, understanding the“users' voice”and reflecting it to the products. Reflecting the user needs to the development process can be done more easily in the order based sectors but in other sectors this activity should be done systematically. A firm, which has a well planned product development process, will also provide superior products. In our country, product development processes usually remained inside the firms and systematical processes were not followed. As a result of these factors, less products were being developed by spending more time and resource. In the first section, therefore, necessity and importance of the product development was dwelled upon. Then information was given about the factors affecting the product development, approches of the firms and product development phases which start with identifying xviopportunities and ends by product distribution to market. A systematic product development process enables quality assurance, coordination, planning, effective management and improvement of organization. Besides, through the systematic structure of the process, even a newly graduated designer can actively participate in the process. Since the experience, which was received from the past development activities, reflected to the process, successful ideas can be created. In the fourth section, based on the general product development process, a new process was developed for a firm that produces floor covering material. The product process of the firm involves; determination of product development process and organization, selection of types of the planning and project, forming mission statement and business plan, evaluating the project, identifying user needs, establishing target specifications, generating concepts, selecting concepts, testing concepts, setting final specifications, detailed design, final testing, evaluating the project again, starting to the formation of fabrication, production training, making raw material contacts, field researches, pilot production and market testing, final evaluations and distribution of the product to the market phases. With this product development process, new floor covering that satisfies users' needs can be improved with less resource and time. Through this process, the firm can also succeed in the market with new products. In the fifth section, conclusions and recommendations are summarized. The sample user need-metrics matrices of the wood, cement-based, natural stone, plastic and ceramic building materials and graphical explanation of the developed process for floor covering materails were given in the appendix. xvn