Yağ komponentli makromonomer ve yarı-iletken polimer sentezi
Fat based macromonomer and semi-conductive polymer synthesis
- Tez No: 166716
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNCER ERCİYES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
YAG KOMPONENTLI MAKROMONOMER VE YARI-ILETKEN POLEV1ER SENTEZİ OZET Uzun süredir polimerlerin de iletken ve yan-iletkenlere benzer özellikler gösterebildikleri bilinmektedir. Polimerler için buldukları çeşitli iletken ve yan-iletken özellikler sebebi. ile bir grup bilim adamı 2000 yılı Nobel kimya ödülünü kazanmıştır. Polimerlerin iletkenlik özelliğinin günlük hayatta kullanılabilir bir teknoloji haline getirilebilmesi amacıyla dünya çapında çalışan pek çok şirket ve bilim adamı bulunmaktadır. Bunun ana nedeni ise bu teknolojinin klasik iletken ve yan-iletken teknolojileri karşısında sağlayabileceği düşük maliyet avantajıdır. Polimer teknolojisinin sağlayacağı ucuzluk sayesinde ortaya çıkma potansiyeli olan pek çok yeni ürün ve kullanım alanı ise daha şimdiden bu şirketlerin projeleri arasındadır. İletken polimerlerin bazı uygulama alanları şunlardir; Doldurulabilir piller, elektrokromik devreler, elektronik alet yapimi (diot, transistor), kimyasal sensör (pH, O2, H2), elektrokatalizör, hafıza elemanı, fotoelektronik devreler, fotovoltaik devreler. Polipirol, politiyofen, polianilin gibi bir çok iletken ve yan iletken polimerin kimyasal ve fiziksel özellikleri işlenmeye veya üretime uygun değildir. Bu sebeple, bu tip polimerlerin çeşitli kimsayal ve fiziksel katkılar ile veya farklı sentez teknikleri ile özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışma bu amaca yönelik olarak planlanmış olup, politiyofen türevlerinin sentezi amaçlanmaktadır. Bu çerçevede çalışmada politiyofene yağ komponentlerinin bağlanması hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşmak için öncelikle tiyofen fonksiyonel gruplan bağlanmış yağ yapılan şeklinde bir makromonomer sentez edilmiştir. Elde edilen bu monomerin polimerizasyonu ile de yağ bileşenli, yan-iletken özellikte polimer elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
FAT BASED MACROMONOMER AND SEMI-CONDUCTIVE POLYMER SYNTHESIS SUMMARY Since 1980's, it's known that some polymers have conductive and semi-conductive properties. A group of scientists won the 2000 Nobel Chemistry Prize with their study on conductive properties of some polymers. Many companies work on new polymer technologies to improve conductive polymer usages in daily life, due to their lower costs than classical conductive and semi-conductive technologies. Some applications of semi-conductive polymers are; rechargeable batteries, electrochromic circuits, electronic instruments (diots, transistors), chemical censors (pH, O2, H2, alcohol), electrocatalyzes, memory instruments, photoelectronic circuits, photovoltaic circuits. The chemical and physical properties of many conducting and semi-conducting polymers like polypyrrol, polythiophene and polyanyline are not suitable for processing and production. These properties should be improved with addition of some chemical additives or with making some improvements on their synthesis to make them industrial new products. The main purpose of this thesis is the addition of several fatty components to polythiophene and using the renewable natural resources in semi-conductive polymer synthesis. To accomplish this purpose, firstly thiophene functionalized fatty acid components are synthesized. Macromonomer synthesis is the prior part of the purpose of the project. Final purpose is the polymerization of the macromolecule via chemical polymerization route. Using the thiophene and fatty acid based monomer; synthesis of the polymer having semi-conducting properties was accomplished. vin