Şirket birleşme ve devralmalarında insan kaynaklarının rolleri
The roles of human resources at mergers and acquisitions
  1. Tez No: 166728
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: DR. CEMİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET ŞİRKET BİRLEŞME VE DEVRALMALARINDA İNSAN KAYNAKLARININ ROLLERİ Bu çalışmada, şirket birleşme ve satın almalarında insan kaynaklan biriminin rolleri ve bu alandaki uygulamalar incelenerek üç evreli bir birleşme ve satın alma modeli çizilmiş ve bu evrelerde kullanılacak yardımcı araçlar tanımlanmıştır. Bu evreler, birleşme ve satın alma öncesi evresi, bütünleşme evresi ile birleşme ve satın alma sonrası evresidir. Şirket birleşme ve satın almaların başarısı için kritik öneme sahip örgüt kültürünün tespit edilmesinde kullanılmak üzere bir anket oluşturulmuştur. Oluşturulan bu örgüt kültürü anketi ile amaçlanan; şirketlerin sahip oldukları örgüt kültürünün güçlü ya da zayıf olduğunu göstermek değil aradaki farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Ayrıca ayrıntılı inceleme sürecinde kullanılmak üzere bir bilgi kontrol listesi hazırlanmıştır. Bu bilgi kontrol listesi verilen toplanmasını, analiz edilmesini ve bilgiye dönüştürülmesini sağlamıştır. Uluslar arası birleşme ve satın almalardaki insan kaynaklan faaliyetleri, yurt içinde gerçekleştirilen birleşme ve satın almalardaki insan kaynaklan faaliyetlerinden daha karmaşık olduğundan çalışmada uluslar arası birleşme ve satın almalar için bilgi kontrol listelerinde yer alacak konular da belirtilmiştir. Birleşme ve satın alma süreçlerinde kullanılmak üzere hazırlanan diğer bir yardımcı araç ise eylem planı örneğidir. Eylem planlan bütünleşme planın hazırlanmasında büyük rol oynamaktadır. Ayrıca eylem planında yer alan hedef değerlendirme bölümleri ile varılmak istenen sonuç ile varılan sonuç değerlendirilebilmektedir. Türkiye'deki bir satın alma faaliyetinde yapılan uygulama ile oluşturulan model ve yardımcı araçlar kullanılarak sonuçlan değerlendirilmiştir. Uygulama ile ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda birleşme ve satın almalardaki kritik insan kaynaklan faaliyetlerinin altım çizilmiştir. Birleşme ve satın almalarda insan kaynaklan faaliyetlerinin ve insan kaynaklan biriminin gerekliliği vurgulanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLES OF HUMAN RESOURCES AT MERGERS & ACQUISITIONS In this study, the roles of human resources department and the applications about human resources are studied at mergers and acquisitions. A model with three phases is formed for mergers and acquisitions. These phases are before the mergers and acquisitions phase, merger phase and after the mergers and acquisitions phase. Also the tools that used at these phases were defined. One of these tools is organizational culture survey that is used to determine the culture of organization which is a critical success factor for the achievement of mergers and acquisitions. The target of this organizational culture survey is not describing the organizational as culture strong or weak. The target of it is exposing the variations between companies. Furthermore a check list was formed to use at the phase of due diligence. This check list got to collect the data, analyze the data and transform into information. The human resources activities of international mergers and acquisitions are more complex than the human resources of national mergers and acquisitions. So that for international mergers and acquisitions, the issues in check lists was also determined. The other helping tool to use at mergers and acquisitions is the example of action plan. These action plans played a part in preparing merger plan. Also the target evaluation chapters of the action plan obtain to appraise the results that plan and the results that reach. These model and tools were used at an acquisition in Turkey and the results were evaluated. The critic human resources activities at mergers and acquisitions were stressed with the results of application. Activities of human resources and the necessity of human resources department at mergers and acquisitions were emphasized. Vlll