Dünya Bankası finansmanlı inşaat projelerinde uygulanan ihale prosedürlerinin incelenmesi
The analysis of the bidding procedures at the construction projects which are financed by the World Bank
  1. Tez No: 166736
  2. Yazar: DERYA KUTLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
DÜNYA BANKASI FİNANSMANLI İNŞAAT PROJELERİNDE UYGULANAN İHALE PROSEDÜRLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, inşaat projelerinin finansmanı, finansman temini için uygulanan prosedürler ve inşaat firmalarının ihalelerde rekabet edebilir teklif fiyatım belirlemek kadar ihale prosedürlerine uygun teklif dosyası hazırlamalarının önemi vurgulanarak; dünyada yer alan önemli finans kuruluşları hakkında bilgi verilmiş ve bu konular bugün dünyada en önemli finans kuruluşu olarak gösterilen Dünya Bankası'nı inceleyerek ele alınmıştır. Altı bölümden oluşan çalışmada, birinci bölüm giriş bölümü olup, bu bölümde; tez kapsamında ele alman problem, çalışmanın amacı, kapsam ve sınırları açıklanmaktadır. İkinci bölümde, büyük inşaat projelerinde finansman temini konusu ele alınmış; öncelikli olarak finansman sağlayan kuruluşların inşaat sektörüne bakış açısı ve inşaat firmalarının finansman temininde karşılaştıkları sorunlar incelenerek; inşaat sektörünün riskli yapısı nedeniyle, özellikle finansman kuruluşları arasında önemli bir yere sahip olan bankaların inşaat firmalarım kredilendirmekten kaçındığı ve inşaat firmaları üzerinde ihale prosedürleri kadar ayrıntılı analizler yaptığı ortaya çıkmıştır. Daha sonra finansman türleri; finansman kuruluşları, malsahibi ve inşaat tırmalan açısından ele alınarak sınıflandırılmıştır. Bölüm sonunda ise geniş kapsamlı uluslararası finansman kuruluşları ve işleyişleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, teze konu olan Dünya Bankası 'nın tanımı ve yapısı açıklanmıştır. Bu kapsamda, Dünya Bankası'nın tarihçesi, organizasyon yapısı, stratejileri, faaliyetleri, proje döngüsü, ihale prosedürleri ve genel özellikleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Dünya Bankası finansmanlı büyük inşaat projelerinde en çok kullanılan ihale prosedürü olduğu saptanan“Uluslararası Rekabete Açık İhale Prosedürü”ele alınarak; standart ihale dokümanları incelenip, ihale prosedürleri ve standart formları tanıtılmış, firmalarda aranan yeterlilik kriterleri, teklif hazırlama aşamasında dikkat edilmesi gereken konular ve Dünya Bankası'nın teklif değerlendirme prosedürü hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde, inceleme kapsamı içinde tutulan Dünya Bankası' in uluslararası rekabete açık ihale prosedürü örnek bir proje üzerinde açıklanmak istenmiş ve Dünya Banksı tarafından toplam 505 milyon $ kredi sağlanarak finanse edilmiş olan,“Marmara Depremi Acil Yeniden Yapılanma”(Marmara Earthquake Emergency Reconstruction-MEER) projesi kapsamında;“yükseltilmiş inşaat standartları uyarınca, depremden etkilenen şehir ve köylerde, daimi konutların ve sağlık tesislerinin yenden inşa edilmesi”amacıyla gerçekleştirilmiş olan, 24 inşaat sözleşmesi paketinden oluşan“Daimi Konut İnşaatı”projesi örnek proje olarak incelenmiştir. Paketlerden birinin ihalesini kazanan müteahhit ve müşavir firma ve ihaleyi açan idare olan T.C. Başbakanlık Proje Uygulama Birimi yetkilileri ile yapılan görüşmeler doğrultusunda, uygulanan ihale prosedürünün özellikleri, ıxfirms of the subject contract package of the project and Republic of Turkey Prime Ministry Project Implementation Unit that is the employer. In the sixth part of the thesis is conclusion and evaluation part. The key characteristics of the MEER project about that is the World Bank financed project, applications which are different from the procedure in the bidding process because of emergency and, the important and remarkable subjects in the bid preparation of construction firms are summarized.
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF THE BIDDING PROCEDURES AT THE CONSTRUCTION PROJECTS WHICH ARE FINANCED BY THE WORLD BANK SUMMARY In this study, financing of the construction projects, its procedures and importance of preparing of the bid documents in accordance with the instructions and conditions of the bidding documents are emphasized, comprehensive financing institutions in the world are explained and, these subjects are handled on the World Bank which is the most important financing institution in the world. In this scope, the thesis is divided into six parts. The first part is introduction and contains definition of the problem and objectives of the thesis. The main objectives of this study are; -To emphasize the importance of financing of the construction projects and its procedures at the biggest projects, -To give information about comprehensive financing institutions in the world, -To clarify the project cycle and the bidding procedures of the World Bank to Turkish construction companies which want to participate in bidding of the World Bank financed projects. In the second part, financing of the biggest construction projects is handled and first, the point of view of the financing institutions to the construction sector and, problems of the construction firms at the financing of their projects. Second, types of financing are classified according to participants of the project that are financing institutions, owner and construction firms. At the end of the part, comprehensive financing institutions are explained. In the third part, definition and organization of the World Bank are explained with it's history, strategies, activities, project cycle, bidding procedures and it's general characteristics. At the end of this chapter, it is determined that“International Competitive Bidding Procedure”of the World Bank is the most comprehensive and useful procedure. In the fourth part,“International Competitive Bidding Procedure”of the World Bank is explained and standard bidding documents, standard forms, qualification criteria, important subjects in the bidding procedure and bid evaluation procedure of the World Bank are clarified. In the fifth part, the World Bank bidding procedure is explained with a case study. For this reason, bidding procedures of the construction works in scope of the Marmara Earthquake Emergency Reconstruction Project that is financed by the World Bank is explained as a case study. In this stage of the thesis is implemented with the direction of the conservations that are done with construction and consultant XIfirms of the subject contract package of the project and Republic of Turkey Prime Ministry Project Implementation Unit that is the employer. In the sixth part of the thesis is conclusion and evaluation part. The key characteristics of the MEER project about that is the World Bank financed project, applications which are different from the procedure in the bidding process because of emergency and, the important and remarkable subjects in the bid preparation of construction firms are summarized. xn