Çağdaş mimarlıkta yersizlik
Placelessness in contemporary architecture
  1. Tez No: 166737
  2. Yazar: SENEM KAYMAZ KOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÇAĞDAŞ MİMARLIKTA YERSİZLİK ÖZET 'Çağdaş Mimarlıkta Yersizlik' başlıklı bu tez çalışması, mimarlıkta 'yer' ve 'yer yapma' olgularının kavramsal özelliklerinden hareketle, günümüz mimarlığının yaşadığı problemleri anlamaya yönelik bir rehber olmayı amaçlamaktadır. Tez çalışması, 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı ve yöntemi hakkında genel bilgiler verilmekte, tezde yer alan diğer bölümlere kısaca değinilmektedir. ikinci bölümde, insan yaşamında 'yer'in önemi üzerinde durulmakta, insanın içten gelen 'yer yapma' isteğine mimarlık aracılığıyla yanıt alışı anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, 'yer' ve 'mekan' kavramlarının birbirlerine göre farkları ortaya konularak, mekanın çeşitli toplumsal verileri içine alarak yere nasıl dönüştüğü anlatılmakta, ardından gelen alt bölümde 'yer yapma' konusuna değinilmektedir. Bu bölümde ortaya konulan örnek 'yer'ler, yerlilik' konusu altında incelenmektedir. Dördüncü bölümde, günümüz mimarlık ortamının içinde bulunduğu 'yersizlik', endüstrileşme sonrası yaşanan toplumsal değişimlerle paralel olarak ortaya konulmaktadır. Bunlardan, 'küreselleşme' altında günümüz tasanmlarının aynılaşan karakteri; değişen 'özne-nesne ilişkisi' altında modernite ve postmodernitenin sebeb olduğu yersizlik; 'teknolojik gelişmeler' allında 'yer ruhu'nun varlık mücadelesi; 'sanallık' konusu altonda ise yer olgusunun gerçekliği tartışılmaktadır. Konunun anlaşılmasını kolaylaştırması açısından bazı 'yer'ler ortaya konulmaktadır. Bu yerler, genellikle Avrupa ve Batı kültürü içinden seçilmiş, yüzyılımızda gerçekleşmiş mimari projelerdir. Sonuç bölümü olan beşinci bölümde ise, çalışmanın bütünü hakkında genel bir değerlendirmeye gidilmekte ve varılması amaçlanan sonuçlar ortaya konulmaktadır. Bu sonuçlar arasında, yerin ruhunu anlamaya yönelik bir yöntem olan fenomenolojik yaklaşımın, mimari tasarım sürecine eklemlenmesinin önemi üzerinde durulmakta; mimarlık eğitimi sırasında edinilen yer kavramı bilincinin önemi vurgulanmakta ve bu bilincin mimari tasarım sürecinde de var olması gerektiği anlatılmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
PLACELESSNESS IN CONTEMPORARY ARCHITECTURE SUMMARY This thesis study entitled 'Placelessness in Contemporary Architecture' is intended to be a guide to comprehend the problems of today's architecture through conceptual charateristics of the facts 'place' and 'making place'. The study consists of five sections. In the first one, introduction section, general information about subject, purpose and method of the study is given and the other sections of the study are mentioned briefly. In the second section, the importance of 'place' in the human life is deliberated and getting response by architecture to the desire of making place that comes from nature of human being is explained. In the third section, differences between 'place' and 'space' concepts are exposed and how transforming space into 'place' by containing varies social parameters is explained, in the following sub-section, the subject of 'making place' is mentioned. The sample 'places' in this section are examined under the topic of in-place-ness. In the fourth section, 'placelessness' that today's architectural environment has is exposed parallel to the social changes after industrialization. From these changes, under 'globalization', the same character that today's architectural designs have is argued; under changing 'subject-object relation', placelessness that modernity and postmodernity caused is examined; under 'technological developments', existence struggle of 'genius loci' is mentioned; and under the topic of 'virtuality', reality of place is argued. To make easy to understand the issue, some 'place's are exposed. These places are mostly selected from Europe and Western culture that have been built in this century. In the fifth section which is conclusion part, there is an assesment of whole study and consequences aimed are exposed. Among these results, the importance of being jointed of phenonenological approach that is aimed at understanding 'genius loci' to architectural design process is deliberated; importance of place concept conscious that acquired during architectural education is emphasized and it is exposed that this conscious should be in architectural design process. vu