Tedarik zinciri yönetiminde tedarikçi değerlendirmesi ve bir uygulama
Supplier evaluation in supply chain management and application
- Tez No: 166747
- Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE TEDARİKÇİ DEĞERLENDİRMESİ VE BİR UYGULAMA ÖZET Müşteriye ulaşan ürünün özellilerinin belirlenmesinde tedarikçilerin payının çok fazla olduğu anlaşılmıştır. Bundan dolayı da tedarikçilerin performanslarının sürekli değerlendirilmesi ve doğru tedarikçilerin verimli olarak çalışmaları sağlanmalıdır. Bu çalışmadaki firma; ev tekstilinin tasarım odaklı ilk markası olup kendine özgü koleksiyonlarım bulundurmakta ve sektöre farklı bir bakış açısı getirmektedir. Tasarım odaklı bir firmanın incelenmesi yapıldığı için literatürdeki uygulamalardan farklı bir bakış açısı sergilenmiştir. Sadece maliyet etkinliği üzerinde durulmamıştır. Firma vizyonu gereği farklı, çağdaş ve tasarıma yönelik bir ürün yelpazesine sahip olduğu için sadece fiyat bazlı bir düşünce çok yanlış olur. Ama ticari bir firmanın var oluş gayesi kar etmek olduğu için de mutlaka fiyat unsuru değerlendirilmesi gereken bir kriterdir. Girdi ve çıktı kriterleri sadece sayısal değerlerden oluşmamaktadır. Firmanın başarılı çalışabilmesi için zamanında teslimat, ürünün kalitesi yani red oranının düşük olması, o tedarikçiden alınan ürünlerin belli bir satış grafiği yakalamış olması ve böylece firma için en az miktarda bir stok maliyetine sebep olması çok önemli konulardır. Bu kriterler için o departmanlarla ilgili tüm kişilerle sorular net ve açık şekilde anlatılarak bir anket çalışması yapılmıştır. Her bir tedarikçi için sorulardan alınan yanıtlardan elde edilen puanlar o bölüm için bir sayısal değer olarak alınarak VZA yönteminde kullanılmıştır. Hangi tedarikçilerin verimli olarak çalıştığı, hangilerinin ise ne kadar verimsiz olduğu Veri Zarflama Analizi ile bulmaya çalışılmış ve verimliliği kötü olan tedarikçilerin daha verimli hale gelebilmeleri için neler yapılabileceği araştırılmıştır. 31 adet tedarikçiden 12 tanesinin % 100 etkin çalışmadığı bulunmuştur. Bu tedarikçilerin hedef ve gerçek değerleri aynıdır ve gelişime ihtiyaçları yoktur. Diğer tedarikçilerin de çoğunun çok düşük değerlere sahip olmaması şirketin tedarikçileriyle gerçekten iyi çalıştığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar "Gerçekten Verimli Birimler, Marjinal Olarak Etkin Birimler, Marjinal Olarak Etkin Olmayan Birimler ve Belirgin Bir Şekilde Etkin Olmayan 811113116/' olarak gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma kapsamında ve şimdiye kadar elde edilen deneyimlerden yararlanılarak tedarikçilere yapıcı bir geri bildirimde bulunulacaktır. Beklentiler ve yapılması gerekenler konuşulacaktır. Uygulama yapılan bu firmada bilimsel olarak ilk yapılan tedarikçi değerlendirmesi bu çalışma olmuştur. 6 ay sonra ikinci bir değerlendirme yapılacaktır. ıx
Özet (Çeviri)
SUPPLIER EVALUATION EV SUPPLY CHAIN MANAGEMENT AND AN APPLICATION SUMMARY Suppliers have huge effect on determining final product characteristics. Thus, suppliers' performance must be evaluated continuously and effective working of appropriate suppliers must be enabled. The firm in this study is the first home textile company in Turkey and has its unique collection that introduces a different point of view. A different approach from previous research is presented in this study because the firm has different, modern, and design focused products. Cost-effectiveness is not considered sufficient alone by itself. A price-based concept would be wrong since the company vision is focused on contemporary and design oriented product variety. However, the existence of a firm is making profits so that price criterion is also included in the evaluation. Input and output criteria have numerical and also non-numerical values. Just in time delivery, product quality, namely low refusal ratio, a satisfactory sales volume, and low stock costs are considered important issues for the success of the firm. A survey was conducted through utilizing a questionnaire to determine these criteria. The department staff has answered these questions. This is accomplished for each supplier. The acquired score from the responded questions is used as numerical value in Data Envelopment Analysis. Which suppliers do work effectively and which ones do ineffectively? What should make to convert ineffective suppliers to effective suppliers? These questions are answered utilizing Data Envelopment Analysis. Twelve of the thirty-one suppliers work 100% effectively. These suppliers share the same target and actual value and their potential improvement is zero. Firm's suppliers work successfully because other suppliers do not have low value. The results are classified as“Actually Effective Units,”“Marginal Effective Units,”“Marginal Ineffective Units,”and“Clearly Ineffective Units.”Positive feedback will be provided to the suppliers from the results of the study and the experience gained. Targets and future tasks will be discussed. This study has been the first scientific analysis about supplier performance evaluation in this firm. A second evaluation will be carried out six month later.