Üretim yönetiminde proses kontrol teknolojileri
Process control technologies in production management
  1. Tez No: 166748
  2. Yazar: İLKER ÖZZORLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İnsanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için mutlaka bir şeyler üretmek zorundadır. Üretim kavramı, birtakım girdilerin çıktılara dönüşme işlemidir. Bu dönüşümde girdileri oluşturan faktörlerin kısıtlı kaynaklar olması nedeniyle elde edilen çıktıların mümkün olduğunca etkili ve faydalı olması gerekmektedir. Üretim fonksiyonunun gerçekleşmesini sağlayan bu dönüşümün verimliliğini arttırabilmek için teknoloji devreye girmektedir. Özellikle bilgisayar sistemlerinin hızlı gelişimi sayesinde her gün yeni teknolojiler ortaya çıkmakta ve üretime katkı sağlayarak insanlığa hizmet etmektedir. Proses kontrol teknolojileri de üretime katkı sağlamak amacıyla kullanılan bu teknolojilerden birisidir. Aslında, kontrol kavramı çok da yeni bir kavram olmayıp, temeli çok eskilere dayanmaktadır. İnsan unsurunun olduğu her noktada hata da söz konusudur. Dolayısıyla insanlar tarafından yapılan hataların azaltılması demek dönüşümün verimliliğini arttırmak; yani üretime katkı sağlamak demektir. Sanayi devriminden sonra ülkelerin hızlı bir şekilde sanayileşmesi sonucunda prosesler ilerlemeye ve karmaşıklaşmaya başlamıştır. Zamanla, insanlar tarafından idare edilmesi zorlaşan bu proseslerin denetimi ve idaresi bilgisayarlara ve makinelere bırakılmıştır. Proses kontrol sistemlerinin ortaya çıkış noktası da burasıdır.Bilgisayar ve makineler tarafından kontrol edilen sistemler hem daha güvenli hem de daha az hata ile çalışabilmektedir. Proses kontrol sayesinde de üretimdeki hatalar azaltılarak ürün kalitesi artmış, fabrikalar daha güvenilir hale getirilmiştir. Bu çalışmanın ana amacı da üretime katkı sağlayan teknolojilerden birisi olan proses kontrol sistemlerin incelenmesidir. İlk olarak üretim kavramından başlanarak üretim yönetimi ve sistemlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra ise son yıllarda üretim alanında kullanılan yeni teknolojilerden en önemlileri anlatılmıştır. Bu yeni teknolojilerin kullanıldıkları alanlar ve üretime sağladıkları katkılardan söz edilmiştir. Asıl üzerinde durulmak istenilen proses kontrol teknolojileri ise dördüncü bölümde detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde proses kontrolün tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra proses kontrol tipleri, özellikleri ve en çok kullanılan proses kontrol yapılan incelenmiştir. İleri proses kontrol tiplerinden de kısaca bahsedilmiş ve karşılaştırılmaları yapılmıştır. Ayrıca proses kontrol sistemleri hakkında bilgi verilerek günümüzde kullanılan kontrol sistemleri anlatılmıştır. Bu kontrol sistemlerinin nasıl çalıştıkları ve üretimin hangi alanlarında kullanıldıkları açıklanarak üretime sağladıkları yararlar belirtilmiştir. Daha sonra, kontrol sistemleri ile insanlar arasında köprü görevi gören insan makine ara yüz sistemleri tanıtılmıştır. Proses kontrol sistemlerinin üretime sağladığı katkılar ayrı bir bölüm olarak verilmiştir. ıxUygulama bölümünde bir kimya tesisinde gerçekleştirilen ve üretime önemli katkılar sağlayan bir proses kontrol projesi anlatılmıştır. Bu projede hammadde ile birlikte kullanılan ve sonra atık olarak toplanan bir kimyasal maddenin geri dönüşümünü sağlayan proses kontrol sistemi tanıtılmıştır. Projenin uygulanması sonucu üretime sağlanan yararlar ve maliyet tasarrufları verilmiştir. Son olarak sonuçlar bölümünde proses kontrol sistemlerinin üretim için ne kadar yararlı olduğu sorusunun cevabı aranmışta. Kısaca, proses kontrol sistemlerinin üretim yönetimi için vazgeçilmez sistemler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY People absolutely has to produce anything to continue their lives. Production concept is the transformation operation of inputs to outputs. In this transportation, because of the factors which occuring the inputs are limited sources; acquired outputs should be efficient and useful as possible. Technology appears on the scene to increase the efficiency of the transportation which provides occuring of the production function. Especially, by courtesy of the rapid improvements on computer technologies, everyday new technologies are occuring and serving to humanity by providing additions to production. Process control technologies are the one of these technologies which are used to provide contributions o production. Actually, control is not a new concept whose base has a very old history. We can mention about the fault where the human fact occurs. Consequently, decreasing the faults which are made by people means to increase the efficiency of the production; so it means providing additions to production. After the industry reform, as a result of the countries' industrialization processes begin to develop and being complex. By the time, control of these processes which are started to be harder for people to manage, left to computers and machines. That is the point which process control concept is occured. Systems which are being controlled by computers and machines are capable of working with less fault and also safely. Because of process control, by decreasing the faults, quality of the products have been increased, plants have begun to more reliable. The main purpose of this project is to analyze of process control technohgies which is one of the technologies providing additions to production. First of all starting with production concept, it is mentioned about production management and systems. Then, the most important new technologies used on production field are explained. It is mentioned about the fields using this new technologies and contributions on produciton. Process Control technologies which is the main point to be explained in this project is analyzed in the fourth part. In this part, historical development of the process control is explained. Then, types of process control, its properties and the most used process control structures are anayzed. In addition, control systems which are being used at last years by giving informations about the process control systems. By explaining the working principles and usage areas of this control systems, contributions on production systems are stated. Human - machine interface systems which has a bridge role between control systems and human are being introduced. The main contributions of process control systems on production are being given at the next chapter. In the application part, a process control project which is implicated at a chemical plant and providing large additions to production is being explained. In this project, a process control system is introduced which provides the recycling of a chemical material. This chemical material is being used with raw material and then it is collected as a waste. Contributions provided to production and cost savings are given after the implication of the project. XIFinally, in the conclusion part answer of how the process control systems are useful for production question is being searched. Briefly, process control systems are the systems which can not be disclaimed for production management conclusion is being attained. xn