Konut kira değerlerini etkileyen faktörler: Beşiktaş ilçesi örneği
Environmental factors effecting housing rent: Case study Beşiktaş
- Tez No: 166749
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Konut kira değerlerini etkileyen çevresel faktörlerin araştırılması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Konut, toplumun en küçük yapı taşı olan ailenin bir arada olmasını sağlayan ortak mekan, ekonomik olarak üretilen ve tüketilen bir mal, kişilere gelecek için güvence sağlayan bir yatırım aracı, yerleşme dokusunun, kimliğinin oluşmasında yapılaşmış çevrenin en önemli yapı taşı olma özelliklerine sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı konut, farklı boyutlarıyla her dönem çözüm bekleyen en önemli toplumsal sorunlardan biri olmuştur. Son dönemde, konuta erişebilirlik, konutsuzluk ve konut kalitesinin arttırılması gibi sorunlar öne çıkmakta ve acil çözüm beklemektedir. Devlet tarafından yapılan araştırmalar Türkiye'deki hane halklarının çok önemli bir kısmının kiracı olduğunu ve hane halkı gelirlerinin yaklaşık %'ünü kira gideri için harcadıklarını göstermektedir. Bu veriler ışığında konutla ilgili sorunlarda, hane halklarının -özellikle kiracı hane halklarının- konuta erişebilirliği önem kazanmaktadır. Konut piyasasında aynı yapısal özelliklere sahip konutların kira değerlerinin farklı olduğu gözlenmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı konut kira değerinin belirlenmesinde konutun yapısal özelliklerinin yanında, içinde yer aldığı çevrenin özelliklerinin de etkili olduğunu ortaya koymaktır. Açıklanan konu ve amaç kapsamında araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın amacı, önsavı, yöntemi ve kapsamı açıklanmaktadır, ikinci bölümde dünyadaki çeşitli ülkelerdeki ve Türkiye'deki kiralık konut sektörünün gelişimi anlatılarak, kiralık konut sektörü ile ilgili tanımlamalar açıklanmaktadır. Üçüncü bölümünde dünyada ve Türkiye'de konut fiyatlarını etkileyen faktörlerin neler olduğu ve etki derecelerini açıklamaya çalışan örnek araştırmalar incelenmiştir, incelenen çalışmalar bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Dördüncü bölüm araştırmanın model kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde ilk olarak çalışma alanı tanıtılmaktadır. Daha sonra araştırmanın amacı, önsavı, anket yapılacak deneklerin seçimi, elde edilen verilerin değerlendirme yöntemleri detaylı şekilde açıklanmaktadır. En son olarak elde edilen bulgular ve değerlendirmelere yer verilmektedir. Beşinci bölümde araştırmada elde edilen bulguların değerlendirilmesiyle varılan sonuçlar açıklanmaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is to research the factors affecting the housing rent values/prices. Housing is the common accommodation of the smallest social unit; family, an economical property which is produced and consumed, the most important factor of constructed environment for the identity of the settlement. Because of these properties and with different dimensions housing has been one of the most important social problems. At the last period problems such as accessing the housing, non-housing and increasing the housing quality have importance and are waiting for immediate solution. Researchs/Statistics of government shows that significant proportion of households in Turkey are tenures and the one fourth of household income is spent for renting price. According to these data, the accessibility of households - especially tenure households - to housing is important. It is observed that housing with same structural properties have different rent price. In this extent the aim of the study is to prove that besides the structural properties the environmental factors also affect the renting price. In the first part/chapter the aim, hypothesis, method and extent of the research is defined. In the second part the development of rental housing market in Turkey and in different countries is mentioned and the definitions about rental housing are described. In the third part researchs, describing the factors affecting housing prices in Turkey and in the world, are examined. These researchs examined are the fundemental of this study. The fourth part is the modeling. In this part firstly research area is presented/introduced. Later the aim, hypothesis, of the research, the chose of tested real estate agents to apply surveys are described in details. At last findings and evaluations are placed. In the fifth part the results got by the evaluation of findings are described. VII