Eşit kesitli kanal içinde açılı presleme/ekstrüzyon (ecap/ecae) yoluyla aşırı plastik deformasyon
Severe plastic deformation through equal channel angular pressing/extrusion (ecap/ecae)
  1. Tez No: 166771
  2. Yazar: ALİ EVREN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
EŞİT KESİTLİ KANAL İÇİNDE AÇILI PRESLEME / EKSTRÜZYON (ECAP / ECAE) YOLUYLA AŞIRI PLASTİK DEFORMASYON (SPD) ÖZET Son on yılda, aşın plastik deformasyona maruz kalan malzemelerin teknolojisi ve bilimi büyük bir evrime uğramıştır. Bu zaman diliminde görülen önemli gelişmeler, nano yapılı malzemeleri, Malzeme Biliminin bir dalı haline getirmiştir. SPD, hacimli nano malzemelerin üretiminde geleceği parlak bir metod olarak ortaya çıkmakta, bunu da geleneksel metal ve alaşımların tanelerini mikron-altı ve nano seviyelere düşürerek elde etmektedir. Aşın plastik deformasyon, malzemelerde olağandışı bir durum olarak yüksek dayanım ve yüksek süneklik kombinasyonu sağlar. Malzemelerde aşın plastik deformasyon metodunu uygulamak amacı ile özel metodlar denenmektedir. Tüm bu metodlardan eşit kesitli kanal içinde açılı presleme/ekstrüzyon (ECAP/ECAE) tekniği, herhangi bir artık porozite içermeyen hacimli, ultra-ince taneli malzeme üretime yeteneği ile diğer SPD tekniklerine göre üstünlük sağlamıştır. Bu metodla malzemelerin boyutlarında hiçbir değişiklik olmaz. Bu çalışmanın amacı, ECAP tekniğinin anlaşılması, bağlı olduğu parametrelerin belirlenmesi ve süperplastikliğe ulaşabilme yeteneğidir. Bu çalışma başlıca yedi bölümden oluşmaktadır. İlk aşamada SPD ile üretilen malzemeleri nanoteknoloji içersinde düşünmek uygundur. İlk bölümde nanoteknoloji ile ilgili kısa bir giriş yapılmıştır. Aşın plastik deformasyon, nanoteknoloji teknikleri arasında sağladığı avantajlarla öne çıkmaktadır. İkinci bölüm, aşın plastik deformasyonun anlaşılması, önemi, üstünlükleri ve son yıllarda en gözde aşırı plastik deformasyon teknikleri hususundadır. Eşit kesitli kanal içinde açılı presleme, mikron-altı veya nano mertebelerde tane yapısı elde etmek amacı ile kullanılmaktadır.(16). Üçüncü bölüm, aşın plastik deformasyonun en rağbet gören metodu olan eşit kesitli kanal içinde açılı presleme/ekstrüzyon (ECAP/ECAE) tekniği üzerinedir. Dördüncü bölümde, ECAP'ın düzgün en verimli şekilde kullanılması için bilinmesi gereken parametrelerin açıklanmıştır. Beşinci bölüm, ECAP tekniği uygulanırken tane yapısının nasıl değiştirildiği ve tane boyutunun nasıl düşürüldüğü hususundadır. Altıncı bölüm, ECAP tekniği ile daha düşük sıcaklıklarda ve daha yüksek birim şekil değiştirmelerde süperplastikliğe ulaşabilme potansiyeli hususundadır. Yedinci bölümde ise sonuçlar değerlendirilmiştir. x
Özet (Çeviri)
SEVERE PLASTIC DEFORMATION THROUGH EQUAL CHANNEL ANGULAR PRESSING/EXTRUSION (ECAP/ECAE) SUMMARY The science and the technology of materials subject to severe plastic deformation (SPD) has evolved largely during the past decade. In this period has seen an important development drastically changed the status of nanostructured materials as a branch of material science. SPD has emerged as a promising method for producing bulk nanomaterials by refining the grains of conventional metal alloys to be submicrocrystalline or nanocrystalline. There is an extraordinary combination of high strength and high ductility produced in metals subject to severe plastic deformation. Special methods are developed to apply SPD to metallic materials. Among these methods, ECAP/ECAE prosess has advantages with the capability of producing large, free of any porosity, fully-dense samples having ultra fine grain size in sub-micrometer or nanometer range. Also, in this method, during the proses, there is no change in sample size. The objective of the present study are to understand the ECAP/ECAE method, its parameters and to achieve the superplastic forming capability through ECAP/ECAE. This study has seven chapters. It is appropiate to first consider SPD produced metals in nanotechnology. In this chapter, a short information about nano technology is given. Severe plastic deformation has many advantages among other methods. Second chapter is about to understand the severe plastic deformation, it's advantages, importance and it's favorite methods. Equal channel angular pressing/extrusion was used to produce sub-micron or nano meter size grain structures. The third chapter is about the most promising method of severe plastic deformation named equal channel angular pressing. In the fourth chapter, in order to use this method more efficiently, the parameter which the ECAP prosess has strongly dependant is explained. The fifth chapter is to understand how the grain structure is changed and the grain size is reduced by ECAP/ECAE. Sixth chapter is about to achieving the superplastic forming capability by ECAP/ECAE at relatively lower temperatures and higher strain rates. In last chapter, the conclusion of the study has made. XI