Optik WDM ağlarında sanal topoloji uyarlamasına dağıtılmış bir yaklaşım
A distributed approach for virtual topology adaptation in optical WDM networks
- Tez No: 166812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEZA BUZLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
OPTİK WDM AĞLARINDA SANAL TOPOLOJİ UYARLAMASINA DAĞITILMIŞ BİR YAKLAŞIM ÖZET Teknoloji ilerledikçe hem internet ortamının kullanıcı sayısı artmakta hem de bu kullanıcılar internet üzerinden daha sık ve daha hacimli veri iletişimi yapmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için internet kapasitesinin her geçen gün arttırılması gerekmektedir. Kapasite artışını sağlayabilmek için günümüzde kullanılan popüler yöntem, ışıkla veri transferidir. Işıkla veri transferini mümkün kılmak için optik ağlar kullanılmaktadır. Optik ağlar çok yüksek veri iletim kapasitesine sahiptir. Bu yüksek kapasiteyi mümkün olduğu kadar verimli kullanabilmek için, bu ağlar birçok kaynağın kullanımına açılmaktadır. Farklı ve çok sayıda kaynağın optik ağı kullanabilmeleri için de çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Tekniklerden biri, ışığı oluşturan dalgaboylarını kullanmaktır. Optik ağlarda, ışığın farklı dalgaboylarında farklı veri taşıyabilme tekniğinin adı WDM yani dalgaboyu bölümlemeli çoğullamadır. Bu teknikle etkin ve sağlıklı bir iletişim sağlamak için, ağ üzerindeki trafik akışlarına uygun sanal topolojiler oluşturulmaktadır. Fakat başlangıç aşamasındaki trafik akışına göre oluşturulan sanal topoloji, zamanla trafik akışının değişmesiyle verimliliğini yitirmektedir. Verimliliğin devamını sağlayabilmek için de sanal topolojinin yeni trafik akışına göre yeniden düzenlenmesi ya da uyarlanması gerekmektedir. Sanal topolojinin uyarlaması ile ilgili birçok çalışma yapılmış, fakat problem genelde merkezi olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada, probleme dağıtılmış bir çözüm getirilmiş, uyarlama görevi merkezdeki bir algoritmadan alınarak, sanal topolojiyi oluşturan düğümlere verilmiştir. Önerilen yeni dağıtılmış sanal topoloji uyarlaması yönteminin çalışabilirliğini ve verimliliğini denemek amacıyla, yazılımsal olarak bir simülasyon ortamı oluşturulmuştur. Bu ortamdan elde edilen sonuçlar, sanal topoloji düzenlemesi için hedef kabul edilen trafik ağırlıklı ortalama adım uzaklığının düşürüldüğünü, ağın VIIIyükünün dengelenerek daha çok trafiğin ağı kullanmasına imkan sağlandığım ve yüklenmeden dolayı oluşan tıkanıklıkların çözülerek, uyarlama işleminin başarıyla gerçekleştirildiğini göstermiştir. Sonuç olarak, dağıtılmış yaklaşımın sanal topoloji uyarlaması probleminin çözümünde kullanılabileceği kanısına varılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
A DISTRIBUTED APPROACH FOR VIRTUAL TOPOLOGY ADAPTATION IN OPTICAL WDM NETWORKS SUMMARY As technology improves both the number of internet users and the amount of data transmitted over internet increases. To satisfy the needs of these users, the capacity of internet must be increased relatively. Nowadays the most popular data transmission media is the light To transmit data over light, optical networks are established. Optical networks has very large scale of capacity. To use these huge capacity effectively, optical networks sources are shared among numerous users or systems. To make these capacity available for numerous users, several techniques were developed. One of these techniques is using the wavelengths of light In optical networks terminology, transmitting different data on different wavelengths of light is called as WDM as wavelenght division multiplexing. To supply an effective and accurate data transmission over light, virtual topologies are established according to the traffic flows in the network. As time passes and the traffic characteristics of the network changes, the virtual topology established according to the initial traffic conditions of the networks loses its effectiveness. To satisfy the continuity of effectiveness the virtual topology must be reconfigured or adapted according to the new traffic characteristics. Many studies has been made over adaptation of virtual topology so far, but the problem was handled by using central solutions. In this study a distributed approach to this problem was introduced and the adaptation was performed by separate nodes instead of by a adaptation center. To test the useability and effectiveness of proposed distributed approach in a simulation environment, a software testbed was written. According to the results of simulations, traffic weighted avarage hop distance, which is one of the major targets in reconfiguration process, is reduced, much more traffic is allowed to flow on the network by balancing the load of the network and the number of congestionsoriginated from the overloaded situation of the network is reduced. Finally it is concluded that a distributed approach can overcome the virtual topology reconfiguration problem. XI