An analysis of teacher background indices and their relation to the eighth grade Turkish students' mathematics achievement in TIMSS 2007
Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (2007) tarafından belirlenen öğretmen endekslerin incelenmesi ve bu değişenlerin sekizinci sınıf Türk öğrencilerinin başarısı ile ilişkisinin analizi
  1. Tez No: 305125
  2. Yazar: KÜBRA MİHYAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalı?manın amacı, öğretmen endekslerinin incelenmesi ve endeks deği?kenlerininmatematik ba?arısı ile ili?kilerinin ara?tırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda,Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Ara?tırması öğretmen anketi ve matematikba?arı testi ile 146 matematik öğretmeni ve 4498 sekizinci sınıf öğrencisindentoplanan veriler Pearson'ın çarpım-moment korelasyonu kullanılarak analizedilmi?tir. Öğretmenlerin bazı sınıf içi faktörlerin matematik öğretiminisınırlandırması ile ilgili raporları, Öğretmenlerin matematik ödevlerine verdikleriönem, Öğretmenlerin okul iklimine ili?kin algıları, Öğretmenlerin çalı?ma ko?ullarıile ilgili dü?ünceleri ve Öğretmenlerin okul güvenliğine ili?kin algıları UluslararasıMatematik ve Fen Eğilimleri Ara?tırması tarafından belirlenen endekslerdir.Korelasyon sonuçlarına göre, matematik ödevlerine verilen önem endeksi hariç,endeks deği?kenleri ve matematik ba?arısı arasında anlamlı ili?kiler bulunmu?tur.Okul iklimini pozitif, çalı?ma ko?ullarını ise yeterli olarak nitelendiren öğretmenlerinöğrencileri anlamlı derecede yüksek puanlar elde ettiler. Ayrıca, matematiköğretiminin sınırlanması endeks deği?keni için, ilgili faktörlerin öğretimietkilemeyeceğini yorumlayan öğretmenlerin öğrencileri de diğer öğrencilere göredaha ba?arılı bulundu. Ancak, bu çalı?madaki birçok öğretmen matematiköğretiminde birçok sınırlılık bulunduğunu dü?ünmekte, okul iklimi ve çalı?mako?ullarını zayıf olarak algılamaktadır. Öte yandan, öğretmenlerin çoğununokullarında kendilerini güvenli hissetmelerine rağmen, bu fikre katılmayanöğretmenlerde bulunmaktadır. Öğretmen algılarını olumlu yönde geli?tirebilmek vebu ara?tırmanın sonuçlarını daha detaylı inceleyebilmek için çalı?manın sonunda bazıöneriler sunulmu?tur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate teacher background indices and theirrelation to mathematics achievement. For this purpose, the data collected from 146Turkish mathematics teachers and 4498 8th grade Turkish students with theinstruments - mathematics teacher background questionnaire and mathematicsachievement test in the Trends in International Mathematics and Science Study(TIMSS 2007) were analyzed by using the Pearson?s Product Moment Correlation.The teacher background indices, constructed by TIMSS, were The Index ofTeachers? Reports on Teaching Mathematics Classes with Few or No Limitations,The Index of Teachers? Emphasis on Mathematics Homework, The Index ofTeachers? Perception of School Climate, The Index of Teachers? Adequate WorkingConditions and The Index of Teachers? Perception of Safety in School.The results of the correlation analysis yielded significant relationships except for theemphasis on homework. Students whose teachers characterized their school climatepositive and their working conditions adequate got significantly higher scores.Moreover, for limitation to teach index variable, students having teachers whocommented the related factors do not limit their instruction were found to be moresuccessful than the other students. However, it is concluded that teachers in thisstudy considered their school climate and working conditions as negative andthought there were lots of limitations to teach. On the other hand, although majorityof the teachers reported that they feel safe in their schools, there were teachers whodisagreed with the idea. This study includes some suggestions for further researchersto investigate the results of this study in detail and some implications to developteachers? perceptions positively.