Total diz artroplastisinin post-operatif rehabilitasyonunda egzersiz tipinin erken dönem sonuçlar üzerine etkisi
Effectiveness of exercise type on the early results of post-operative total knee arthroplasty rehabilitation
- Tez No: 464308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Total diz artroplastisi cerrahisi sonrası erken dönem rehabilitasyonda en etkili tedavi yaklaşımının hangisi olduğu konusunda kesin kanıt bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Total diz artroplastisi cerrahisi sonrası erken dönem rehabilitasyonda klasik egzersizlerle birlikte uygulanan mobilizasyon egzersizlerinin erken dönem ağrı, eklem hareket açıklığı, ödem, fonksiyon, yaşam kalitesi ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini araştırmaktır. Diz osteoartriti nedeniyle bikompartmental total diz artroplastisi ameliyatı olan 42 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalar post op erken dönemde uygulanan klasik egzersizlere ek olarak mobilizasyon egzersizleri ile; İkinci gruptaki hastalar sadece post op erken dönemde uygulanan klasik egzersizlerle tedavi edildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 20.0 programı kullanıldı. Her iki grubun ağrı, ekstansiyon eklem hareket açıklığı, ödem farkı, 10 Metre Yürüme Testi, 5 kere Otur Kalk Testi, WOMAC İndeksi ve SF 12 Yaşam Kalitesi Ölçeği-Fiziksel komponentindeki grup içi değişimleri anlamlı idi. Hastaların ağrı ve diz fleksiyon EHA değişimleri gruplar arası karşılaştırıldığında istatistiksel açıdan anlamlı fark olduğu görüldü. Çalışmamızın sonuçları mobilizasyon egzersizlerinin total diz artroplastisi sonrası erken dönemde kullanımının, ağrı ve eklem hareket açıklığı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Hasta memnuniyet oranlarının daha yüksek olması, bu hastaların erken dönem tedavisinde mobilizayon egzersizlerinin önerilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There is no definite evidence about the most effective treatment approach in early-stage rehabilitation after total knee arthroplasty surgery. The purpose of this study is to investigate the effects of mobilization exercises applied with classical exercises on pain, joint range of motion, edema, function, quality of life and patient satisfaction in early stage rehabilitation after total knee arthroplasty surgery. Forty two patients with bicompartmental total knee arthroplasty operation due to knee osteoarthritis were randomly assigned to 2 groups. Patients in group 1 were treated with mobilization exercises in addition to classical exercises performed in the early post-op period; patients in group 2 were treated only with classical exercises performed in this stage. SPSS 20.0 program was used for statistical analysis of the data. Both groups had significant changes in pain, extension ROM, edema difference, 10 Meter Walk Test, 5 Times Sit to Stand Test, WOMAC Index and SF 12 Quality of Life Index-Physical component. The pain and knee flexion range of motion changes of the patients were statistically significant when compared between the groups. The results of current study showed that early mobilization exercises after total knee arthroplasty had a significant effect on pain and range of motion. The higher patient satisfaction rates suggest that mobilization exercises may be recommended in the early treatment of these patients.